Հայ ռազմագերիներն անվերապահ պետք է հայրենիք վերադառնան. Մակունցը՝ սենատոր Մարքիին 12/02/2021   13:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 1-ին ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը հեռավար հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Սենատի անդամ Էդվարդ Մարքիի հետ: Այս մասին հայտնում են ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունից։
«Զրուցակիցները անդրադարձել են տարածաշրջանի անվտանգային միջավայրին և այդ համատեքստում դեսպան Մակունցը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը և գնահատականը։
Դեսպան Մակունցը կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությունը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի շրջանակներում և տեղեկացրել այդ ուղղությամբ տեղի ունեցող գործընթացների մասին։
Դեսպան Մակունցն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից պահվող հայ ռազմագերիների անվերապահ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը, ինչի առթիվ սենատոր Մարքին պատրաստակամություն է հայտնել աշխատանքներ տանել Սենատում նպաստելու ռազմագերիների ազատ արձակմանը»,-հայտնում են դեսպանությունից։
12:06 07/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԹույլ չենք տալու Արցախի ուրացումը, հայկական որևէ հողի հանձնումը. ՀՅԴ ԱՄՆ երիտասարդական միություն
10:06 29/10/2021  |  ՄամուլՄակունցը հայ համայնքի կազմակերպած միջոցառմանը չի մասնակցել. «Հրապարակ»
10:09 27/10/2021  |  ՄամուլԼիլիթ Մակունցը՝ ԱՄՆ ազդեցության տարածո՞ղ. «Հրապարակ»
09:25 16/10/2021  |  ՄամուլՄակունցի հետ հանդիպմանն ընդամենը 10 մարդ է եկել․ «Հրապարակ»
11:24 02/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵրիտասարդ դաշնակցականների բողոքի լուռ ակցիան զայրացրել է Լիլիթ Մակունցին
16:57 01/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄակունցն ընդդեմ ամերիկահայ համայնքի
10:30 01/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԼիլիթ Մակունցը հեռավար հանդիպում է ունեցել կոնգրեսական Դեյվիդ Վալադաոյի հետ
10:00 29/09/2021  |  ՄամուլՄակունցը չի կարողանում լեզու գտնել հայ համայնքի, ինչպես նաեւ Հայ դատի գրասենյակի հետ. «Հրապարակ»

Армянские пленные должны быть немедленно возвращены: Лилит Макунц встретилась с сенатором США 12/02/2021   15:05  |  Лента новостей
Посол Армении  в США Лилит Макунц 1 декабря провела дистанционную встречу с сенатором США Эдвардом Марки.
Как сообщает посольство Армении в США, собеседник коснулись  безопасности в регионе. Посол Макунц представила позицию Республики Армения.
Она подчеркнула необходимость всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ и проинформировала о текущих процессах в этом направлении.
Лилит Макунц также подчеркнула  необходимость безоговорочного возвращения армянских военнопленных, удерживаемых в Азербайджане. В этой связи сенатор Марки выразил готовность к проведению работы в Сенате для  оказания содействия освобождению военнопленных.