31 հայ զինծառայող շուրջ երկու շաբաթ է գտնվում է գերության մեջ, սակայն Բաքվում Կարմիր Խաչը նրանց չի տեսակցել 11/30/2021   18:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի նոյեմբերի 16-ին իրականացրած ագրեսիայի հետեւանքով գերեվարված հայ զինծառայողները մնացել են առանց միջազգային հսկողության ու պաշտպանության։ Կարմիր Խաչի հայաստանյան գրասենյակի մամուլի պատասխանատու Զառա Ամատունին «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրել է, որ նոր գերեվարված անձանց հետ հանդիպում տեղի չի ունեցել։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ արևելյան սահմանագծում ադրբեջանական ագրեսիայից անցել է շուրջ երկու շաբաթ, որի հետևանքով, ըստ պաշտոնական աղբյուրների, գերեվարված է 31 զինծառայող։
Ճիշտ է, նոյեմբերի 16-ին ադրբեջանական ագրեսիայից հետո ՀՀ ՊՆ-ն հաղորդեց 13 գերեվարված և 24 անհետ կորած զինծառայողի մասին։ Սակայն Նիկոլ Փաշինյանը ավելի ուշ՝ առցանց ասուլիսի ժամանակ տեղեկացրեց, որ Սյունիքում ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով անհետ կորած համարվող 24 զինծառայողները գերեվարվել են։
«Չճշտված տվյալների համաձայն ավելի մեծ թվով զինվորներ են գերեվարվել են։ Մի մասը, որ մտածում ենք զոհված են, չճշտված տեղեկությունների համաձայն գերեվարված են։ Մենք ունենք 6 հաստատված զոհ, ունենք 24+8 գերեվարված, բայց այս տվյալները վերջնական ճշգրտման անհրաժեշտություն ունեն»,- նոյեմբերի 23-ին ասել էր վարչապետը։ Իսկ Նոյեմբերի 26-ին հայտնի դարձավ, որ գերեվարված քաղաքացիներից մեկին, որը նաեւ ծանր վիրավոր էր, վերադարձվել է։ Հետեւապես՝ կարող ենք ենթադրել, որ այս պահին ունենք 31 գերեվարված անձ։
Բաքուն չի շտապում պաշտոնապես հաստատել այն անձանց տվյալները, որոնք գտնվում են գերության մեջ, քանզի այդ դեպքում նրանց տեսակցելու հնարավորություն կունենա նաեւ Կարմիր Խաչը, որի պայմաններում տղաները կստանան որոշակի անձեռմխելիություն։
Զառա Ամատունին հայտնել է, որ այս պահին կապի մեջ են համապատասխան իշխանությունների հետ։ Երկու կողմերի հետ էլ ընթանում են կոնֆիդենցիալ երկխոսություններ։
«Իրավիճակը նույնն է։ Մենք համապատասխան իշխանությունների հետ շարունակում ենք մնալ կապի մեջ, բայց չունենք այլ նորություններ։ Ընտանիքների հետ կապի մեջ ենք։ Կարևոր է, որ մենք ընտանիքներից վերցնենք տվյալներ, բայց ինչպես կարձագանքեն իշխանությունները, չենք կարող մեկնաբանել»,- նշեց Զառա Ամատունին, հավելելով, որ իրենց դիմաց ծնողների թվի մասին տվյալներ չեն կարող հաղորդել։
22:39 27/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ երկու ռազմագերիներին ադրբեջանական կողմը վերադարձրել է ռուս խաղաղապահների աջակցությամբ. ՌԴ ՊՆ
11:37 26/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊՆ-ն հաստատում է. Ադրբեջանը Հայաստանին է փոխանցել երկու գերի
10:40 26/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը Հայաստանին է վերադարձրել վիրավորված գերուն և արցախցի մոլորված քաղաքացուն
00:26 24/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ զինծառայողները մեկ շաբաթ է գերության մեջ են. Կարմիր խաչի ներկայացուցիչները Բաքվում նրանց դեռ չեն տեսակցել
13:02 23/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳերիների, անհետ կորածների վերաբերյալ ճշգրտումների համար հնարավոր է՝ մի փոքր էլ ժամանակ պահանջվի. Քոչարյան
16:17 22/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊայմանագրային զինծառայողի հարազատները նրա գերեվարման մասին իմացել են ադրբեջանական տեսանյութերից. Կինը վստահեցնում է ՝ գերիները իրական թիվը 30-ն է, ՊՆ-ն լռում է
14:53 22/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ն դիմել է ՄԻԵԴ՝ նոյեմբերի 16-ին գերեվարված հայ զինծառայողների հիմնարար իրավունքների ապահովման պահանջով
14:57 19/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆոյեմբերի 16-ից գերության մեջ հայտնված 13 զինծառայողներին Կարմիր խաչի ներկայացուցիչները Բաքվում դեռ չեն տեսակցել

31 армянский военнослужащий уже почти две недели находится в плену, но Красный Крест в Баку их еще не навестил 12/01/2021   10:20  |  Лента новостей
Армянские военнослужащие, оказавшиеся в плену вследствие предпринятой 16 ноября Азербайджаном агрессии в отношении суверенной территории РА, остались без международного контроля и защиты. Руководитель по коммуникационным программам армянского бюро МККК Зара Аматуни в беседе “ФактИнфо” сообщила, что встреча с новыми пленными не состоялась.
Напомним, прошло почти две недели со дня азербайджанской агрессии на восточном участке границы РА, вследствие которой, по официальным данным, в плен были взят 31 военнослужащий.
Правда, Минобороны РА после азербайджанской агрессии 16 ноября сообщило о 13 пленных и 24 без вести пропавших военнослужащих, однако Никол Пашинян позже, в ходе пресс-конференции в прямом эфире сообщил, что 24 военнослужащих, которые числились без вести пропавшими в результате азербайджанской агрессии в Сюнике, были взяты в плен.
“По непроверенным данным, в плен попало больше военнослужащих. Часть тех, кого мы считали погибшими, по непроверенным данным, попали в плен. Подтверждена гибель 6 человек. У нас 24+8 пленных, но эти данные нуждаются в окончательном уточнении", - заявил премьер 23 ноября. А 26 ноября стало известно, что один из пленных, который был тяжело ранен, был возвращен на родину. Следовательно, можно предположить, что на данный момент у нас 31 пленный.
Баку не спешит с официальным подтверждением данных лиц, находящихся в плену, поскольку в этом случае представители Красного Креста смогут навестить их и у ребят в этих условиях появится возможность заручиться определенной неприкосновенностью. Зара Аматуни сообщила, что в настоящее время они находятся на связи с соответствующими властями. С обеими сторонами ведется конфиденциальный диалог.
“Ситуация та же. Мы продолжаем поддерживать связь с соответствующими властями, но других новостей у нас нет. Мы находимся на связи с семьями. Важно, чтобы мы взяли данные у семей, но как отреагируют власти, мы не можем комментировать”, - отметила Зара Аматуни, добавив, что они не могут обнародовать данные о  числе родителях, обратившихся к ним.