Չինաստանը ողջունել է Ռուսաստանի ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հարցում 11/30/2021   14:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Չինաստանը ողջունում է այն ջանքերը, որոնք Ռուսաստանը գործադրում է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանման համար։ Այս մասին հայտարարել է Չինաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Չժաո Լիցզիանը՝ անդրադառնալով Սոչիում տեղի ունեցած Փաշինյան-Պուտին-Ալիև եռակողմ հանդիպմանը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Չինաստանը ողջունում է այն ջանքերը, որոնք գործադրում է Ռուսաստանը տարածաշրջանային խաղաղության պահպանման համար»,-նշել է նա։
Վերջինս հավելել է, որ և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը Չինաստանի գործընկերներն են։
«Չինաստանն անկեղծորեն հույս ունի, որ երկու կողմերն էլ միմյանց ընդառաջ կգնան, կկարգավորեն տարաձայնությունները երկխոսության և բանակցությունների միջոցով՝ պահպանելու տարածաշրջանային խաղաղությունն ու կայունությունը»,-նշել է Չինաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
20:13 08/11/2021  |  Միջազգային լրահոսԱֆղանստանի հարցով ընդլայնված «եռյակի» հանդիպումը տեղի կունենա Իսլամաբադում նոյեմբերի 11-ին
13:31 06/11/2021  |  ՄեկնաբանությունՉինաստանը Հայաստանի համար հիմնական արտահանման ուղղությունների ցանկում է. Քերոբյան
21:59 03/11/2021  |  Միջազգային լրահոսՊենտագոնը հայտարարել է, որ ՉԺՀ-ն կարող է մինչեւ 2030 թվականը առնվազն հազար միջուկային մարտալիցք ստեղծել
20:05 24/10/2021  |  Միջազգային լրահոսԳերմանիայում կանխատեսել են՝ Չինաստանի հետ ռազմական հակամարտությունում կմերժեն ԱՄՆ-ին օգնություն տրամադրելուց
19:31 21/10/2021  |  Միջազգային լրահոսՉինաստանի Շենյան քաղաքում պայթյունի զոհերի թիվը հասել է 4-ի (տեսանյութ)
11:09 11/10/2021  |  Միջազգային լրահոսՉինաստանի հյուսիսում ավտոբուսն ընկել է գետի մեջ, որի մեջ 51 ուղևոր է եղել
15:07 10/10/2021  |  Միջազգային լրահոսՉինաստանի Շանսի նահանգում հորդառատ անձրևները ջրհեղեղի պատճառ են դարձել
19:19 07/10/2021  |  Միջազգային լրահոսՌԴ-ն եւ Չինաստանը ՄԱԿ-ում հանդես են եկել ԱՄՆ-ի ռազմա-կենսաբանական մշակումների դեմ

В МИД Китая прокомментировали трехстороннюю встречу Пашиняна, Путина и Алиева в Сочи 11/30/2021   15:09  |  Лента новостей
Китай приветствует усилия, которые прилагает Россия для поддержания регионального мира и стабильности. Так официальный представитель МИД КНР Чжао Лицзянь во вторник на брифинге прокомментировал трехстороннюю встречу России, Азербайджана и Армении на высшем уровне, которая прошла в Сочи на прошлой неделе, передает ТАСС.
"Китай приветствует усилия, которые прилагает Россия для поддержания регионального мира и стабильности", - сказал он.
Как указал дипломат, и Азербайджан, и Армения - дружественные партнеры Китая. "Китай искренне надеется, что две стороны пойдут друг другу навстречу, урегулируют разногласия и различия путем диалога и консультаций и будут вместе поддерживать региональный мир и стабильность", - подчеркнул официальный представитель внешнеполитического ведомства.