ՄԱԿ-ի դատարանը Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով վճիռը կհրապարակի դեկտեմբերի 7-ին 11/30/2021   11:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանը Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով վճիռը կհրապարակի դեկտեմբերի 7-ին՝ ժամը 15.00-ին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի կայքից։
Նույն օրը կհրապարակվի նաև Բաքուն ընդդեմ Երևանի գործով վճիռը։
Հիշեցնենք՝ Հայաստանը սեպտեմբերի 16 -ին ՄԱԿ -ի Միջազգային դատարանում դատական գործընթացներ է սկսել Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի համաձայն: ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը գործով լսումների ժամանակ Հաագայի դատարանում հայտարարել է, որ որ հայերի նկատմամբ ատելությունն Ադրբեջանի ղեկավարությունը քարոզում է ամենօրյա մակարդակով և այդ քարոզչությունն ազդում է երկրի հասարակության գրեթե բոլոր շերտերի վրա և արդեն մի քանի սերունդ է դաստիարակվել հայերի և հայկական ամենի նկատմամբ ատելությամբ և վախով։ Այդ քարոզչության համաձայն՝ ցանկացած հայկական հետք, որը գտնվում է Բաքվի տիրապետության տակ անցած տարածքներում, կամ ոչնչացվում է կամ կեղծվում։
Հայաստանը պահանջում է, որ Ադրբեջանն անհապաղ ազատ արձակի գերիներին, քաղաքացիական պատանդներին, զերծ մնա հայերի նկատմամբ ազգային հողի վրա ատելություն սերմանող հայտարարություններից, այդ թվում՝ պետք է դադարեցնի այսպես կոչված «ռազմական ավարների պուրակի» գործունեությունը։
Բաքուն պետք է ապահովի հայերի կողմից վերահսկվող տարածքում մշակութային հուշարձաններ (վանքեր, հուշարձաններ և այլն) այցելելու հնարավորությունը, ինչպես նաև իրական միջոցներ ձեռնարկի այդ հուշարձանների պահպանման համար:
17:06 29/11/2021  |  Միջազգային լրահոսՄԱԿ-ում կարծում են, որ համաշխարհային զբոսաշրջությունը 2023թ.-ից շուտ չի վերականգնվի
15:46 13/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԱԿ-ը մտահոգված է Հայաստանում մարդու իրավունքների խախտումներով
16:45 25/10/2021  |  Միջազգային լրահոսՄԱԿ-ը հայտնել է, որ Աֆղանստանի բնակչության կեսից ավելին սովի է մատնված
16:02 14/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ներկայացուցիչը Հաագայի դատարանում ներկայացրեց Ադրբեջանի վայրագությունները փաստող ապացույցները (տեսանյութ)
12:53 14/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում սկսվել են Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով լսումները. տեսանյութ
11:43 01/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով լսումները ՄԱԿ-ի դատարանում տեղի կունենան հոկտեմբերի 14-15-ին

Стало известно, когда Международный суд ООН огласит решение по иску Армении против Азербайджана 11/30/2021   11:55  |  Лента новостей
Международный суд ООН огласит решение по иску Армении против Азербайджана 7 декабря. Об этом “ФактИнфо" стало известно из сообщения” на сайте Международного суда.
В тот же день суд ООН огласит вердикт и по обратному иску Баку к Еревану.
16 сентября Армения инициировала судебное разбирательство против Азербайджана в Международном суде ООН в соответствии с Международной конвенцией о ликвидации всех форм расовой дискриминации. Представитель Армении заявил в Гаагском суде, что руководство Азербайджана пропагандирует ненависть к армянам в ежедневном режиме, и влияние этой пропаганды охватывает практически все слои общества страны; уже несколько поколений воспитывались на страхе и ненависти к армянам и ко всему армянскому. Согласно этой пропаганде, любой армянский след на территориях, находящихся под контролем Баку, либо уничтожается, либо фальсифицируется.
Армения требует, чтобы Азербайджан немедленно освободил армянских пленных, гражданских заложников и иных удерживаемых лиц. Азербайджан должен воздерживаться от высказываний, порождающих ненависть на национальной почве по отношению к армянам, в том числе прекратить функционирование так называемого "парка военных трофеев".
Баку должен обеспечить возможность посещения армянами культурных памятников (монастырей, памятников и др.) на подконтрольной ему территории, а также принять реальные меры по сохранению этих памятников.