Ադրբեջանցիները ՀՀ ինքնիշխան տարածքից պետք է դուրս գան՝ ինչքան շուտ, այդքան լավ. Անդրանիկ Քոչարյանը խուսափեց մեկնաբանել Իշխանասարից ադրբեջանական զորքերի դուրս գալու լուրը 11/30/2021 14:05 | Միջազգային լրահոս
Ադրբեջանցիները ՀՀ ինքնիշխան տարածքից պետք է դուրս գան՝ շուտ թե ուշ, ինչքան շուտ, այդքան լավ. Իշխանասարից ադրբեջանական զորքերի դուրս գալու տեղեկություններին խորհրդարանում ադրադարձել է անվտանգության և պաշտպանության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։ Վերջինս հայտնեց, որ ճիշտ կլիներ հարցերն ուղղել ՊՆ փոխնախարարին, սակայն կան հարցեր, որոնց մասին խոսելիս պետք է խուսափել։
«Թույլ տվեք միաժամանակ ես էլ խուսափեմ, որովհետև կան բաներ, որ արժի մեկ-մեկ խուսափել»։
Հարցին, թե ի՞նչ պայմանավորվածությունների արդյունքում են ադրբեջանցիները դուրս եկել Իշխանասարից, Քոչարյանը նշեց, որ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից պետք է դուրս գան՝ շուտ թե ուշ. «Ինչքան շուտ, այդքան լավ»,- ասաց Քոչարյանը, հավելելով, որ հիմա հանձնաժողովներ են աշխատում և մնում է մեր շահերը ճիշտ ընկալեն և սպասարկեն մեր երկրի շահերը։
Քոչարյանը նշեց, որ նոյեմբերի 26-ին Սոչիում կայացած եռակողմ հանդիպումը տվել է դրական ընկալում և չի կարող ասել՝ դրական ընկալումը հակառակորդը ինչպես է իրականություն դարձնում և ինչ տեմպերով։ Քոչարյանը կրկին խուսափում էր հաստատել տեղեկությունը, որ ադրբեջանական զինված ուժերը հետ են քաշվելու, սակայն լրագրողները հակադարձեցին՝ համայնքապետերն արդեն հաստատել են տեղեկությունը։
«Իշխանասարի մասին տեղեկություն կա, բայց եկեք չխոսենք այդ մասին, թողեք մեր զինվորականությունը կառավարի ստեղծված իրավիճակը։ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում օտար զինված ուժեր չեն կարող լինել»,- ասաց Քոչարյանը՝ չհերքելով, որ ադրբեջանական ԶՈՒ-երը Իշխանասարի տարածքից դուրս են գալու, չբացառելով նաև, որ այլ հատվածներից ևս հնարավոր է դուրս բերվեն։ Քոչարյանը հիշեցրեց, որ դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի փուլ է սկսվում։
«Այդտեղ կարելի է շատ հանգիստ, առանց իրար վրա կրակելու լուծել խնդիրները։ Ռուսական կողմը երևի ինչ-որ բան է առաջարկել, որը լարվածության մթնոլորտը չեզոքացնում է»,- ասաց Անդրանիկ Քոչարյանը ու կրկնեց, որ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում այլ երկրի զինված ուժեր առանց ՀՀ համաձայնության չեն կարող լինեն։ Դիտարկմանը, որ մայիսից ՀՀ տարածք են մտել և դուրս չէին գալիս, Քոչարյանը հակադարձեց.

Азербайджанцы должны покинуть суверенную территорию Армении, чем скорее, тем лучше – Андраник Кочарян 11/30/2021   14:57  |  Лента новостей
Азербайджанцы должны покинуть суверенную территорию Армении, чем скорее, тем лучше. Об этом заявил председатель постоянной комиссии НС РА по вопросам безопасности и обороны Андраник Кочарян, комментируя информацию о выводе азербайджанских войск с территории Ишханасара.
Кочарян отметил, что  состоявшаяся 26 ноября в Сочи трехстороння встреча способствовала позитивному восприятию, однако он не может сказать, как противник претворяет в жизнь это позитивное восприятие и какими темпами. Кочарян воздержался от подтверждения сведений об отводе азербайджанских войск, однако журналисты возразили ему, что главы общин уже подтвердили информацию.
“Есть сведения об Ишханасаре, но давайте не будем об этом говорить. Дайте военным управлять создавшейся ситуацией. На суверенной территории Армении не может быть иностранных вооруженных сил”, - отметил Кочарян, не опровергнув информацию о выводе азербайджанских ВС с территории Ишханасара и не исключив возможность их выводы и с остальных участков. Кочарян напомнил, что начинаетс яэтап делимитации и демаркации.
“Там очень спокойно, не стреляя друг в друга, можно решить проблемы. Российская сторона, возможно, что-то предложила для нейтрализации атмосферы напряженности”, - сказал Андраник Кочарян и повторил, что вооруженные силы других стран без согласия Еревана не могут находиться на суверенной территории Армении.