ՄԱԿ-ում կարծում են, որ համաշխարհային զբոսաշրջությունը 2023թ.-ից շուտ չի վերականգնվի 11/29/2021 17:06 | Միջազգային լրահոս
Համաշխարհային զբոսաշրջությունը նախահամաճարակային մակարդակին կվերադառնա 2023թ.-ից ոչ շուտ։ Այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի համաշխարհային զբոսաշրջության կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Փորձագետների խումբը դրական վերականգնում է կանխատեսում՝ պայմանավորված 2022-ի երկրորդ և երրորդ եռամսյակներում հետաձգված ճամփորդություններով։ Այս պահին որոշակի վերականգնում ենք նկատում Հարավային Եվրոպայում և Կենտրոնական Ամերիկայում»,-նշել է ՄԱԿ-ի համաշխարհային զբոսաշրջության կազմակերպության ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով փորձագետների գրեթե կեսը՝ 45 տոկոսը կարծում է, որ համաշխարհային զբոսաշրջությունը կվերադառնա 2019թ.-ի մակարդակին 2024թ.-ին կամ դրանից ավելի ուշ։

Мировой туризм восстановится не раньше 2023 года, считают в ООН 11/29/2021   17:42  |  Международные новости
Мировой туризм, вероятно, сможет вернуться к показателям, предшествующим пандемии нового коронавируса, не раньше 2023 года. Такое мнение в интервью корреспонденту ТАСС выразил генеральный секретарь Всемирной туристской организации ООН (ВТООН) Зураб Пололикашвили.
"Группа экспертов ВТООН прогнозирует очень позитивный подъем, обусловленный высоким отложенным спросом на поездки, во втором и третьем кварталах 2022 года, - отметил он. - На данный момент мы наблюдаем небольшое восстановление в регионах Южной Европы, Центральной Америки и Карибского бассейна".
"Почти половина экспертов (45%) считают, что международный туризм вернется к уровню 2019 года в 2024 году или позже, в то время как 43% указывают на восстановление в 2023 году, - заявил Пололикашвили. - Темпы, равномерное распределение вакцин и эффективное сотрудничество по протоколам о поездках и здравоохранении будут иметь ключевое значение для координации согласованных действий, в которых нуждается сфера туризма".