Վերաքննիչ դատարանը մերժեց բողոքները՝ Սահմանադրական կարգը տապալելու համար Քոչարյանին ու մյուսներին առաջադրված մեղադրանքները ենթական են կարճման 11/26/2021 17:18 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Նարինե Հովակիմյանի նախագահությամբ, կազմով դատավորներ Կարեն Մարդանյանի, Սևակ Համբարձումյանի, քիչ առաջ մերժեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի հատկանիշներով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու և գործով վարույթը կարճելու որոշման դեմ բողոքները։ Այսպիսով ուժի մեջ մնաց այդ հոդվածով գործը կարճելու մասին Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի ապրիլի 6-ի որոշումը։
Հիշեցնենք, որ մարտի 26-ին ՍԴ-ն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածը ճանաչել է Սահմանադրության 78-րդ և 79-րդ հոդվածներին հակասող և անվավեր՝ բավարարելով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի դիմումները։ ՍԴ որոշումից հետո ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այս գործով դիմել է ՍԴ, իսկ ՀՀ երկրորդ նախագահի և մյուսների գործով մեղադրանքը պաշտպանող դատախազները միջնորդություն են ներկայացրել՝ քրեական գործի վարույթը կասեցնելու մասին, իսկ պաշտպանական կողմը միջնորդություն էր ներկայացրել՝ քրեական հետապնդումը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածով դադարեցնելու և այդ մասով քրեական գործի վարույթը կարճելու մասին։
Բացի այդ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները նաև միջնորդություն էին ներկայացրել՝ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց գրավի չափը նվազեցնելու կամ անազատության հետ կապ չունեցող այլ խափանման միջոցով փոխարինելու մասին։
Ապրիլի 6-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, արդարացման հիմքով դադարեցրել է Ռոբերտ Քոչարյանի, Յուրի Խաչատուրովի, Արմեն Գևորգյանի, Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումն ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի հատկանիշներով։ Միևնույն ժամանակ դատարանը մերժել է Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների՝ խափանման միջոցի վերաբերյալ միջնորդությունը։ Դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել՝ պահանջելով բեկանել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը, Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին դատարանի որոշումը բողոքարկել է նաև տուժող կողմը։
Բացի դա՝ պաշտպանության կողմը ևս վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել՝ վիճարկելով Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու կամ գրավի չափը նվազեցնելու միջնորդությունը մերժելու մասին որոշման մասով։

Апелляционный суд отклонил жалобы на прекращение уголовного преследования Роберта Кочаряна и остальных 11/26/2021 17:41 | Судебный репортаж
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Нарине Овакимян и в составе судей Карена Марданяна и Севака Амбарцумяна сегодня отклонил жалобы на решение о прекращении уголовного преследования в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна и остальных по статье 300.1 Уголовного кодекса РА и прекращении производства по делу. Таким образом, решение суда общей юрисдикции Еревана о прекращении дела по указанной статье от 6 апреля осталось в силе.
Напомним, 26 марта Конституционный суд признал статью 300.1 Уголовного кодекса РА противоречащей статьям 78 и 79 Конституции Армении и недействительной, удовлетворив заявления второго президента РА Роберта Кочаряна и судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна.
После оглашения постановления КС генеральный прокурор РА Артур Давтян обратился в КС по этому делу, а прокуроры, поддерживающие обвинение по делу второго президента и остальных, подали ходатайство о приостановлении производства по уголовному делу. В свою очередь сторона защита выступила с ходатайством о прекращении уголовного преследования по статье 300.1 УК и прекращении производства дела, касающейся этой части.
Кроме того, защита Роберта Кочаряна подала ходатайства о сокращении суммы залога и замене его на другую меру пресечению, не связанную с лишением свободы.
6 апреля суд общей юрисдикции Еревана под председательством Анны Данибекян на основании оправдания прекратил уголовное преследование Роберта Кочаряна, Юрия Хачатурова, Армена Геворкяна и Сейрана Оганяна по статье 300.1 УК РА. В то же время суд отклонил ходатайство защиты Кочаряна относительно меры пресечения. Прокурор Геворк Багдасарян подал апелляционную жалобу, требуя отменить решение суда первой инстанции. Решение о прекращении уголовного преследования Роберта Кочаряна и остальных обжаловала и потерпевшая сторона.
Помимо этого, защита также подала апелляцию на решение от отказе в удовлетворении ходатайства об изменении меры пресечения или сокращении суммы залога.