Ալիևը հայտարարել է, թե Հայաստանի հետ եղել է սահմանային փոխհրաձգություն, բայց դա խաղաղապահների պատասխանատվության գոտին չէ 11/26/2021 16:17 | ԼՐԱՀՈՍ
Սոչիում ընթանում է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը Իլհամ Ալիեւի հետ։ Ադրբեջանի նախագահը առանձնազրույցի ժամանակ նշեց, որ այսօր երկխոսության ժամանակ կանդրադառնան նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին։ Ալիևը պնդեց՝ նախորդ տարվա նոյեմբերի 9-ից ռուս խաղաղապահների տեղակայման գոտում մեկ տարվա ընթացքում լուրջ միջադեպեր չեն գրանցվել։
«Չեն եղել փոխհրաձգություններ, լուրջ դեպքեր չեն եղել։ Միջադեպեր են եղել, որոնք սիստեմատիկ բնույթ չեն կրել։ Եղել են սահմանային փոխհրաձգություններ հայ-ադրբեջանական սահմանին, բայց դա ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտին չէ։
Այնուամենայնիվ, դա մեզ ստիպում է դրա մասին խոսել նաև եռակողմ հանդիպման ժամանակ, ստիպում է մեզ լրջորեն խոսել այն մասին, թե ինչպես կարելի է վերահսկել և նվազագույնի հասցնել ռիսկերը»,- ասաց Ալիևը՝ հավելելով, որ ռուսական կողմի դերակատարությունը մեծ է, հույս հայտնելով, որ խաղաղապահների առաքելությունը հաջորդ տարի ևս կշարունակվի, միջադեպեր չեն գրանցվի։

Были боестолкновения на границе Азербайджана и Армении, но это не зона ответственности российских миротворцев – Алиев 11/26/2021   16:55  |  Лента новостей
В течение года в зоне ответственности российских миротворцев серьезных инцидентов не было, заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев на встрече с российским коллегой Владимиром Путиным в Сочи.
"В течение года в зоне ответственности российских миротворцев серьезных инцидентов не было. Не было боестолкновений, не было каких-то серьезных событий. Были спорадические инциденты, являющиеся каким-то системным кризисом. Были боестолкновения на границе Азербайджана и Армении, но это не зона ответственности российских миротворцев. Но тем не менее все это вынуждает нас пристально посмотреть, поговорить, в том числе в трехстороннем формате, как можно контролировать риски, минимизировать их... Высоко ценим вашу личную роль, роль высоких представителей правительства РФ, и, конечно же, роль российских миротворцев. Надеемся, что в следующем году эта работа будет продолжена и будут также хорошие результаты", - заявил Алиев.