Սկանդալ. Հայաստանի իշխանությունները Pegasus լրտեսական ծրագրով փորձել են գաղտնալսել Արթուր Վանեցյանին 11/24/2021   14:44  |  Քաղաքական
Հայաստանի իշխանություններն իսրայելական Pegasus  լրտեսական ծրագրով փորձել են գաղտնալսել ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանին։ Այդ մասին հայտարարել է ինքը՝ Ա. Վանեցյանը՝ հրապարակելով Apple ընկերությունից ստացած նամակը։
«Այսօր Apple ընկերությունից նամակ ստացա, որն առնվազն 2 պատճառով որոշեցի հրապարակել․
1․ Այս նամակը հաստատում է իմ նախկին hայտարարություններն այն մասին, որ Հայաստանի գործող իշխանություններն ապօրինաբար, խախտելով իմ անձնական և ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքը, տևական ժամանակ գաղտնալսման փորձեր են իրականացրել, որոնք ակնհայտորեն կապված են իմ քաղաքական գործունեության հետ։
Կրկնում եմ՝ ունեմ փաստացի տվյալներ այն մասին, որ հարձակում է իրականացվել տխրահռչակ Pegasus ծրագրով ոչ միայն իմ, այլև մերձավոր շրջապատիս և ընտանիքիս անդամների հեռախոսների վրա։
2․ Այս նամակում Apple ընկերությունը հեռախոսն անվտանգ պահելու խորհուրդներ է տալիս, որոնք, իմ համոզմամբ, ենթակա են լայն տարածման։ Իմ, հնարավոր է նաև ՀՀ այլ քաղաքացիների նկատմամբ իրականացված ապօրինի գործողությունների հետ կապված հրավիրում եմ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի ուշադրությունը։
Հ․Գ․ Նիկո՛լ, ինձանից մի վախեցիր, վախեցի՛ր Հայրենիքիս և հայ ժողովրդի գլխին բերածդ արհավիրքների հետևանքներից»,- նշել է Ա. Վանեցյանը։

Скандал: власти Армении при помощи шпионской программы Pegasus пытались прослушать Артура Ванецяна 11/24/2021 15:41 | Политика
Власти Армении при помощи израильской шпионской программы Pegasus пытались прослушать главу парламентской фракции “Честь имею” Артура Ванецяна. Об этом сообщил сам Ванецян, обнародовав письмо от компании Apple.
“Сегодня я получил от компании Apple письмо, которое решил опубликовать по двум причинам. Это письмо подтверждает мои предыдущие заявления о том, что действующие власти Армении незаконно, нарушая мое право на неприкосновенность личной и семейной жизни, длительное время предпринимали попытки прослушки, которые явно связаны с моей политической деятельностью. Повторяю, что у меня есть фактические данные о том, что атаке при помощи пресловутой программы Pegasus подвергся не только мой телефон, но и телефоны людей из моего ближнего окружения и членов моей семьи”, - написал Ванецян.
Он также сообщил, что в письме компания Apple делится рекомендациями по безопасному хранению телефона, которые, по убеждению Ванецяна, должны быть широко растиражированы.
“В связи с незаконными действиями, предпринятыми в отношении меня и, возможно, других граждан РА, хочу привлечь внимание омбудсмена Армении Армана Татояна”, - написал Ванецян.
“Никол, бойся не меня. Бойся последствий бед, которые ты навлек на Родину и на армянский народ”, - добавил Артур Ванецян в качестве постскриптума.