Կրեմլը պաշտոնապես հաստատել է՝ Սոչիում կկայանա Փաշինյան-Պուտին-Ալիեւ եռակողմ հանդիպումը 11/23/2021 16:18 | ԼՐԱՀՈՍ
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կհանդիպեն Սոչիում։ Տեղեկությունը հաստատել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
«Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 26-ին Սոչիում տեղի կունենան ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եռակողմ բանակցությունները»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Հայտնի է նաև հանդիպման օրակարգը։ Առաջնորդները ծրագրում են քննարկել Լեռնային Ղարաբաղում կայունության ամրապնդման և խաղաղ կյանքի հաստատման ուղղությամբ հետագա քայլերը։ Հատուկ ուշադրություն կդարձվի առևտրատնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերականգնմանը։
«Նախատեսվում է քննարկել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին և 2021թ. հունվարի 11-ին երեք երկրների ղեկավարների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը, նաև քննարկել տարածաշրջանում կայունության ամրապնդման և խաղաղ կյանքի հաստատման ուղղությամբ հետագա քայլերը:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվելու առևտրատնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերականգնման և զարգացման հարցերին»,- հաղորդում է «Ռիա Նովոստին»՝ հղում անելով Կրեմլի պաշտոնական հայտարարությանը։

В Сочи 26 ноября пройдут трехсторонние переговоры Пашиняна, Путина и Алиева - Кремль 11/23/2021   16:29  |  Лента новостей
Трехсторонние переговоры президента России Владимира Путина, премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева состоятся 26 ноября в Сочи, сообщает пресс-служба Кремля.
"По инициативе главы российского государства 26 ноября 2021 года в Сочи состоятся трёхсторонние переговоры Владимира Путина, Ильхама Алиева и Никола Пашиняна, приуроченные к годовщине подписания Заявления о прекращении огня и всех военных действий в зоне нагорно-карабахского конфликта от 9 ноября 2020 года", - говорится в сообщении.
Отмечается, что планируется рассмотреть ход реализации договорённостей лидеров трёх стран от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года, а также наметить дальнейшие шаги по укреплению стабильности и налаживанию мирной жизни в регионе.
"Особое внимание будет уделено вопросам восстановления и развития торгово-экономических и транспортных связей", - говорится в анонсе.