Ազգությամբ եզդի, 19-ամյա Սուրեն Սաֆարյանը բազմազավակ ընտանիքի փոքր որդին էր. զինծառայությունն ավարտելուց հետո մտադիր էր սովորել 11/23/2021 11:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախօրեին, Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար խոշորացված համայնքի Նորաբակ գյուղում ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել 19-ամյա Սուրեն Սաֆարյանը։ Նա Արագածոտնի մարզի Ալագյազ համայնքից էր, ազգությամբ եզդի։ Զինծառայությունն ավարտելուց հետո մտադիր էր բարձրագույն կրթություն ստանալ։
Ալագյազ համայնքի ղեկավար Ջասմ Մախմուդովը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ Սուրենը բանակ էր զորակոչվել նախորդ տարի։ Լրանում էր ծառայության մեկ տարին:
«Ցավալի լուրն ամբողջ հանրապետությանն է վերաբերում։ Սուրենը ոչ թե իր կամ ալագյազցիների համար է զոհվել, այլ պետության համար։ Մեր խոնարհումն ենք բերում Սուրենի նման մեծության առաջ»։
Սուրենը բազմազավակ ընտանիքի փոքր զավակն էր։ Ծնողները զբաղվում էին գյուղատնտեսությամբ, որ զավակների համար բարեկեցիկ կյանք ապահովեն։
«Սուրենի երկու քույրերն ամուսնացած են, իրենց մեծ ուներ ևս երեք եղբայր։ Սուրենը տան կրտսեր տղան էր, որը ծառայության մեջ էր։ Նրանից առաջ երկու եղբայրները ևս ծառայել են, մեկը նաև մասնակցել է 44-օրյա պատերազմին։ 2002 թվականի ծնունդ էր Սուրենը։ Հանգիստ, շրջապատում ընդունված, նպատակներ շատ ուներ։ Ծնողներն էլ հանգիստ, խելոք մարդիկ են, գյուղացիներ են էլի, մշակով էին զբաղվում, իրենց ընտանիքի հոգսերը լուծում»,- ասաց համայնքապետը։
Սուրենը պատրաստվում էր ծառայությունից հետո շարունակել ուսումը, բայց կարծես մասնագիտության հարցում վերջնական որոշում դեռ չէր կայացրել, մեկ տարի դեռ ուներ՝ որոշում կայացնելու համար։
«Ուսման մասին մտածում էր ծառայությունից հետո։ Դա ընտանիքի նպատակներից մեկն էր, բայց հայրենիքի համար ծառայելն առաջնահերթ ու պարտադիր պայմաններից էր»։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 22-ին, ժամը 18։10-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի, մասնավորապես՝ Գեղարքունիքի մարզի Նորաբակ գյուղի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՀՀ ՊՆ N զորամասի ժամկետային զինծառայող, շարքային Սուրեն Յուրիկի Սաֆարյանը (ծնվ. 2002թ.)։

Глава общины Алагяз рассказал о Сурене Сафаряне, погибшем накануне от огня противника 11/23/2021 11:32 | Лента новостей
Накануне в результате азербайджанской агрессии в направлении села Норабак укрупненной общины Гегаамасар Гегаркуникской области Армении смертельное огнестрельное ранение получил 19-летний Сурен Сафарян. Он был из общины Алагяз Арагацотнской области, езид по национальности. После демобилизации Сурен планировал продолжить учебу.
Глава общины Алагяз Джасм Махмудов в беседе с “ФактИнфо” рассказал, что Сурена призвали в армию в прошлом году, он отслужил почти год.
“Скорбь постигла нас всех. Сурен погиб не за себя или за алагязцев, а за наше государство. Преклоняемся перед Суреном”, - сказал он.
Глава общины рассказал, что Сурен был младшим в многодетной семье. Его родители занимаются сельским хозяйством, чтобы обеспечить своих детей.
“Двое из сестер Сурена замужем. Помимо них, у него еще трое братьев. Сурен был последним из сыновей, кто проходил службу в армии. До него служили его братья, один из которых участвовал в 44-дневной войне. Сурен родился в 2002 году. Он был спокойным парнем, пользовался уважением в своем окружении. У него были далеко идущие планы….”, - рассказал глава общины.
Напомним, подразделения вооруженных сил Азербайджана 22-го ноября около 18:10 открыли из огнестрельного оружия разного калибра огонь по армянским позициям на армяно-азербайджанской границе, в частности, размещенным на участке села Норабак Гегаркуникской области РА. Об этом сообщает пресс-служба оборонного ведомства Армении.
В результате обстрела погиб военнослужащий срочной службы N-ской воинской части рядовой Сурен Юрикович Сафарян (2002 г. р.).