21-ամյա արցախցին մոլորվել է ու հայտնվել Ադրբեջանի ԶՈւ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում․ ադրբեջանցիների կողմից վերցվել արգելանքի․ ԱՀ ԱԱԾ 11/23/2021 15:48 | Քրեական խրոնիկոն
ԱՀ ԱԱԾ-ից տեղեկացնում են, որ Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը միջոցներ է ձեռնարկում մոլորվելու արդյունքում Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ հայտնված արցախցուն վերադարձնելու ուղղությամբ
Այսօր վաղ առավոտյան ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը հաղորդվել էր Մարտունու շրջանի Աշան համայնքի 2000թ. ծնված բնակիչ Մ.Մ.-ի անհայտ կորելու մասին:
Ահազանգի հիման վրա ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ԱՀ հիշյալ քաղաքացին առավոտյան մոլորվելու հետևանքով հայտնվել է Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում և վերջիններիս կողմից վերցվել արգելանքի:
Դեպքի մասին անմիջապես հաղորդվել է ռուս խաղաղապահներին, ովքեր պարզել ու հավաստիացել են մեր քաղաքացու անվտանգության մեջ: Այս պահին բանակցություններ են ընթանում Մ.Մ.-ին հայկական կողմին վերադարձնելու ուղղությամբ:

Житель Арцаха заблудился и оказался на подконтрольной азербайджанским ВС территории: СНБ принимает меры по его возвращению 11/23/2021   16:01  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Республики Арцах принимает меры по возвращению жителя Арцаха, который заблудился и оказался на подконтрольной вооруженным силам Азербайджана территории. Об этом сообщает пресс-служба СНБ Арцаха.
Сегодня утром в СНБ Арцаха поступила информация об исчезновении жителя общины Ашан Мартунинского района М.М., 2000 года рождения.
В результате принятых на основании поступившего сигнала мер выяснилось, что упомянутый гражданин Республики Арцаха, заблудившись утром, оказался на подконтрольной азербайджанским ВС территории и был задержан последними.
Об инциденте немедленно поставили в известность российских миротворцев, которые установили обстоятельства случившегося и заверили в безопасности гражданина. В настоящее время ведутся переговоры о возвращении М.М. армянской стороне.