Հայաստանը չի դիտարկի ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հանգամանքը. Նիկոլ Փաշինյան 11/23/2021 22:49 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը չի դիտարկի ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հանգամանքը: Այս մասին ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը:
«ՀԱՊԿ-ը ոչ միայն բազմակողմ, այլև Ռուսաստանի հետ մեր ռազմավարական հարաբերությունների շատ կարևոր խողովակ ու հարթակ է: Մենք պետք է աշխատենք, որպեսզի ՀԱՊԿ-ը պատշաճ մասնակցություն ունենա տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման հարցում»,- ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը նաև նշեց, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրներից մի քանիսը վերջերս Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ թուրքական աշխարհի հռչակագիր են ստորագրել, ինչը չի կարող չազդել ընդհանուր համատեքստի վրա.
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ Ռուսաստանը Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է, և բարձր է Ռուսաստանի դերը ՀՀ անվտանգության ապահովման գործում.
«Ուզում եմ ընդգծել, որ չափազանց բարձր եմ գնահատում ռուս խաղաղապահների գործունեությունը Ղարաբաղում: Պետք է արձանագրենք, որ, լինելով Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցը՝ Ռուսաստանը Ադրբեջանի թշնամին չէ, Ռուսաստանը բարեկամ ու դաշնակից երկիր է Ադրբեջանի համար, սա է պատճառը, որ Ռուսաստանը չի փորձում ուժային գործողություններով ինչ-որ լուծումներ գտնել»,-ասաց նա:

Армения не рассматривает вопрос выхода страны из ОДКБ - Пашинян 11/24/2021   09:51  |  Лента новостей
Армения не рассматривает вопрос выхода из ОДКБ, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на пресс-конференции в Facebook во вторник.
"Не думаю, что Армения рассмотрит вопрос выхода из ОДКБ, поскольку организация - важный канал и площадка не только многосторонних, но и наших стратегических отношений с Россией. Мы должны работать над тем, чтобы ОДКБ должным образом участвовала в обеспечении безопасности региона", - сказал он.
Никол Пашинян также отметил, что несколько стран ОДКБ  недавно подписали декларации с Турцией и Азербайджаном, что не может не повлиять на общий контекст.
Пашинян заявил, что РФ – стратегический союзник Армении, и отметил роль России в обеспечении безопасности границ РА.
“Хочу подчеркнуть, что я чрезвычайно высоко ценю деятельность российских миротворцев в Карабахе. Надо зафиксировать, что  Россия, будучи стратегическим союзником Армении, при этом не является врагом Азербайджана. Россия является дружественной и союзнической страной и для Азербайджана и по этой причине пытается найти решение проблемы несиловыми средствами”, - сказал Пашинян.