«Դրոյի» գործով ցմահ ազատազրկման դատապարտված Արսեն Արծրունին ազատ է արձակվել 11/23/2021   14:52  |  Դատական ռեպորտաժներ
«Դրոյի» գործով ցմահ ազատազրկման դատապարտված Արսեն Արծրունին ազատ է արձակվել՝ 28 տարի անազատության մեջ գտնվելուց հետո։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Հարությունյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ որոշում կայացրեց՝ Արսեն Արծրունուն պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակելու մասին։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին դատարանից։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ Գերագույն դատարանի քրեական գործերի դատական կոլեգիայի 1996 թվականի դեկտեմբերի 10-ի դատավճռով Արսեն Արայի Արծրունին մեղավոր է ճանաչվել 1961 թվականին ընդունված քրեական օրենսգրքի 72-րդ, 17-100-րդ հոդվածներով, 17-99-րդ հոդվածի 8-րդ կետով և դատապարտվել 1961 թվականին ընդունված քրեական օրենսգրքի 72-րդ հոդվածով 12 տարի ժամկետով ազատազրկման, նույն օրենսգրքի 17-100-րդ հոդվածով 12 տարի ժամկետով ազատազրկման, նույն օրենսգրքի 17-99-րդ հոդվածի 8-րդ կետով մահապատժի:
1961 թվականին ընդունված քրեական օրենսգրքի 37-րդ հոդվածի հիման վրա նվազ խիստ պատիժն ավելի խիստ պատժի մեջ կլանելու սկզբունքով Ա.Արծրունու նկատմամբ վերջնական պատիժ է նշանակվել բացառիկ պատժամիջոց մահապատիժ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2003 թվականի օգոստոսի 1-ի թիվ ՆՀ-103-Ա հրամանագրով Ա.Արծրունուն ներում է շնորհվել, և նրա նկատմամբ նշանակված մահապատիժը փոխարինվել է ցմահ ազատազրկմամբ:
Արսեն Արծրունու պատժի կրման ռեժիմը նախորդ տարի փոխվել է՝ ՀՀ ԱՆ տեսաբաշխման հանձնաժողովի կողմից։ Արծրունին պատիժը կրում էր բաց տեսակի հիմնարկում, ինչի համար հիմք էր հանդիսացել դրսևորած դրական վարքագիծը։
19:28 04/05/2021  |  Քրեական խրոնիկոնՍիրիացի երկու վարձկան ահաբեկիչները դատապարտվեցին ցմահ ազատազրկման
11:57 06/03/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՆովոսիբիրսկում 19 կանանց մարդասպանին դատապարտեցին ցմահ ազատազրկման
22:40 23/11/2017  |  Միջազգային լրահոսԱմերիկուհին սպանել է ցմահ դատապարտված սիրեկանին նարկոտիկ համբույրով
09:37 02/11/2017  |  ՄամուլՀնարավոր է մի քանի ցմահ ազատազրկվածի ներում շնորհվի. «Հրապարակ»
11:45 12/06/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԴատախազը ցմահ ազատազրկում է պահանջում 26-ամյա երիտասարդի համար
12:56 01/07/2014  |  Միջազգային լրահոսԻնդոնեզիայում բարձրաստիճան դատավորը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման
15:16 16/04/2014  |  Միջազգային լրահոսՀունաստանում երկու մեղադրյալ դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման՝ պակիստանցի միգրանտին սպանելու համար

Суд в Армении освободил пожизненно осужденного по делу “Дро” Арсена Арцруни 11/23/2021   15:28  |  Судебный репортаж
Арсен Арцруни, приговоренный к пожизненному заключению по делу “Дро”, освобожден спустя 28 лет заключения. Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Давида Арутюняна чуть ранее вынес решение об условно-досрочном освобождении Арсена Арцруни. Об этом “ФактИнфо” сообщили в суде.
Напомним,  приговором судебной коллегии Верховного суда РА по уголовным делам от 10 декабря 1996 года Арсен Арцруни был признан виновным по статьям 72 и 17-100, п. 8 ст. 17-99 Уголовного кодекса, принятого в 1961 году, и приговорен по статье 72 УК от 1961 г. к 12 годам лишения свободы, по ст. 17-100 - к 12 годам заключения и по ст. 17-99 того же кодекса - к смертной казни.
На основании статьи 37 упомянутого Уголовного кодекса Арцруни определили окончательное наказание в виде смертной казни. Указом президента Армении от 1 августа 2003 года Арцруни было даровано помилование. Назначенное в отношении него наказание в виде смертной казни было заменено на пожизненное заключение.
Ему в прошлом году изменили режим отбывания наказания. Арцруни отбывал наказание в УИУ открытого типа. Основанием для этого послужило хорошее поведение.