ՀՀ-ն դիմել է ՄԻԵԴ՝ նոյեմբերի 16-ին գերեվարված հայ զինծառայողների հիմնարար իրավունքների ապահովման պահանջով 11/22/2021 14:53 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան 2021թ. նոյեմբերի 16-ին Ադրբեջանի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքում սանձազերծված ագրեսիվ գործողությունների ընթացքում գերեվարված հայ զինծառայողների հիմանարար իրավունքների ապահովման պահանջով։ Այս մասին հայտնում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը։
Եվրոպական դատարան է ներկայացվել Դատարանի կանոնների 39-րդ Կանոնի ներքո Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու դիմում, որի նպատակն է երաշխավորել գերեվարված զինծառայողների՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված կյանքի և խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունքների ապահովումը։

Армения обратилась в ЕСПЧ с требованием обеспечения защиты прав армянских военнослужащих, захваченных в плен 16 ноября 11/22/2021   15:06  |  Лента новостей
Республика Армения обратилась в Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) с требованием обеспечить соблюдение основных прав армянских военнослужащих, захваченных в плен в ходе агрессии, развязанной Азербайджаном 16 ноября 2021 года на суверенной территории РА. Об этом сообщает представительство Армении в ЕСПЧ.
В ЕСПЧ направлено заявление о применении к Азербайджану обеспечительной меры в соответствии с правилом 39 Регламента Суда, направленной на гарантирование обеспечения уважения прав военнопленных на жизнь и защиту от пыток, гарантированных Европейской конвенцией о правах человека.