Էրդողանի և Բահչելիի՝ թյուրքական աշխարհի քարտեզի անթաքույց ցուցադրությամբ լուսանկարը պարզապես նվեր է հայ դիվանագիտության համար. Պետրոսյան 11/19/2021   15:26  |  Մեկնաբանություն
Թուրքիայում իշխող կոալիցիայի առաջնորդների՝ Ռ.Թ. Էրդողանի և Դ. Բահչելիի՝ թյուրքական աշխարհի քարտեզի անթաքույց ցուցադրությամբ լուսանկարը պարզապես նվեր է հայ դիվանագիտության համար՝ «Զանգեզուրի միջանցք» թուրք-ադրբեջանական նախագծի խափանման ուղղությամբ արտաքին համախոհություն ձևավորելու հարցում։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը։
«Թուրքիայում իշխող կոալիցիայի առաջնորդների՝ Ռ.Թ. Էրդողանի և Դ. Բահչելիի՝ թյուրքական աշխարհի քարտեզի անթաքույց ցուցադրությամբ լուսանկարը պարզապես նվեր է հայ դիվանագիտության համար՝ «Զանգեզուրի միջանցք» թուրք-ադրբեջանական նախագծի խափանման ուղղությամբ արտաքին համախոհություն ձևավորելու հարցում։
#Պանթյուրիստական գաղափարախոսության առարկայացման բարձրակետ համարվող վերոնշյալ քարտեզը հստակ ուրվագծում է այն բոլոր երկրներն ու ուղղությունները, որոնց հարցում տարիներ շարունակ #Անկարան նպատակային քաղաքականություն է վարել, իսկ ապագայում առավել ակտիվորեն է իրականացնելու՝ ներկա աշխարհակարգի պայմաններում «Մեծ #Թուրանի» կամ «Թյուրքական բևեռի» ծրագիրը կենսագործելու նպատակով։ Քարտեզն ընդգրկում է տարածքներ Բալկանյան թերակղզուց, #Ռուսաստանից, #Իրանից, #Չինաստանից, #Մոնղոլիայից, հատվածներ #Սիրիայից, #Իրաքից, ներառում է թյուրքախոս երկրներին (#Ադրբեջան, #Ղազախստան, #Ղրղզստան, #Ուզբեկստան)։ Եվ որ ամենակարևորն է՝ ծրագրի բանալին այսօր Հայաստանի Սյունիքի մարզում է՝ ենթադրյալ «Զանգեզուրի միջանցքը», որը կոչված է ապահովելու անխափան կապը ծրագրի բոլոր հատվածների միջև։
ՀՀ դիվանագետներին, #Սփյուռքում լոբբինգ իրականացնող մեր հայրենակիցներին և գործընկերներին ընդամենն անհրաժեշտ է իրենց սմարթֆոններում ունենալ գրառմանը կցված լուսանկարն ու Հայաստանի քարտեզը և իրենց աշխատանքային շփումներում, հրապարակային ելույթներում հիմնավոր կերպով պարզաբանել, որ պատերազմից հետո թուլացած Հայաստանը միայնակ ի զորու չէ կասեցնել թյուրքական այն հեռանկարային ծրագիրը, որը #Արցախի կայացած և «#Զանգեզուրի միջանցքի» հնարավոր բռնակցման օրինակներով արդեն տեսանելի ապագայում կարող է սպառնալ նաև քարտեզում նշված բոլոր երկրներին միաժամանակ կամ հերթականությամբ»,- գրել է արաբագետը։
17:49 12/11/2021  |  Միջազգային լրահոսԶանգեզուրի միջանցքը կմիավորի ողջ թուրքական աշխարհը. բացահայտ հայտարարել է Ալիեւն ու ընդգծել՝ հավերժ պարտական է «մեծ եղբորը»՝ Էրդողանին
11:20 12/11/2021  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանի տունը տեսանկարահանած իսրայելցի զույգը ձերբակալվել է
15:35 03/11/2021  |  Միջազգային լրահոսWhatsApp-ում բազմաթիվ հաղորդագրություններ են տարածվում Էրդողանի վատառողջության վերաբերյալ
13:07 02/11/2021  |  Միջազգային լրահոսՀամացանցում տեսանյութ է հայտնվել, որտեղ երևում է Էրդողանի տկարությունը.նա հազիվ է քայլում (տեսանյութ)
17:23 01/11/2021  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանը Մակրոնին ներկայացրել է Հարավային Կովկասում «վեցնյակի» գաղափարը

Эксперт: фото Эрдогана и Бахчели на фоне карты “тюркского мира” – просто подарок для армянской дипломатии 11/19/2021   17:00  |  Комментарий
Фотография лидеров правящей в Турции коалиции – Реджепа Таипа Эрдогана и Девлета Бахчели – с показательной демонстрацией карты “тюркского мира” является просто подарком для армянской дипломатии в вопросе формирования внешнего консенсуса в направлении срыва турецко-азербайджанского проекта под названием “Зангезурский коридор”, написал  на своей странице в Facebook востоковед Армен Петросян.
“Вышеуказанная карта, считающаяся апогеем материализации пантюркистской идеологии, четко очерчивает все те страны и направления, по которым на протяжении многих лет Анкара вела целенаправленную политику. А в будущем в условиях нынешнего миропорядка будет более активно претворять в жизнь программу “Великого Турана” или “тюркского полюса”. Карта охватывает территории Балканского полуострова, России, Ирана, Китая, Монголии, части Сирии, Ирака, включает тюркоязычные страны (Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Узбекистан). И, что самое важное, ключ к реализации программы сегодня в Сюникской области Армении – это так называемый “Зангезурский коридор”, призванный обеспечить бесперебойную связь между всеми участками этого проекта”, - написал эксперт.Лидер "Серых волков" подарил Эрдогану карту "тюркского мира" с регионами России"Дипломатам РА, осуществляющим лоббинг в Диаспоре нашим соотечественникам и партнерам всего лишь необходимо хранить в своих смартфонах эту фотографию и карту Армении и в ходе своих рабочих контактов, публичных выступлений обоснованным образом разъяснить, что ослабевшая после войны Армения в одиночку не в состоянии остановить этот далеко идущий тюркский план, который уже в обозримом будущем на фоне уже состоявшейся оккупации части Арцаха и возможного захвата “Зангезурского коридора” может угрожать всем указанным на карте странам – одновременно или по очереди”, - отметил востоковед.