Սյունիքում զոհված 23-ամյա Արթուրը 44-օրյա պատերազմի մասնակից էր. Մտադրվել էր մյուս տարի ամուսնանալ 11/19/2021 13:43 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Նոյեմբերի 16-ին Սյունիքում ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով զոհված կրտսեր սերժանտ Արթուր Մարտիրոսյանը Լոռու մարզի Անտառամուտ գյուղից էր։
Պարտադիր ժամկետային ծառայությունն անցկացրել էր Մատաղիսում, այնուհետև մեկ տարով մեկնել արտագնա աշխատանքի։ Հայաստան վերադառնալուց հետո որոշել էր անցնել պայմանագրային ծառայության։
Անտառամուտի գյուղապետ Արայիկ Գևորգյանը հիշում է՝ 23-ամյա Արթուրը պարտաճանաչ էր, պատասխանատու, բարի։
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցի ժամանակ Արայիկ Գևորգյանն ասաց, որ Արթուրը բնակվում էր հոր, մոր և մեծ եղբոր հետ. «Շատ խելոք ընտանիք ունի։ Մի քիչ վատ են ապրում, անասնապահությամբ են զբաղվում։ Երկու քույր էլ ունի, որոնք ամուսնացած են։ Եղբորս տղայի ընկերն էր, մեր տուն էլ էր գնում-գալիս։ Շատ լավ տղա էր, բոլորին հարեհաս։ Գյուղի, ժողովրդի համար ինչ գործ լիներ, անում էր։ Խոսեց հետս, ասաց, որ ուզում է մյուս տարի ամուսնանա»,-նշեց գյուղապետը։
Արթուրը մասնակցել էր նաև 44-օրյա պատերազմին, վիրավորում ստացել, բայց վերականգնվելուց հետո անմիջապես հետ էր գնացել պատերազմի դաշտ։ Արայիկ Գևորգյանը նշում է՝ երկար չէր բացակայել ծառայությունից։
Վերջին անգամ ծնողներն Արթուրի հետ խոսել են նախքան ռազմական գործողությունները. «Ցերեկը խոսել են, հետո արդեն նրա հեռախոսն անհասանելի է եղել, էլ չեն կարողացել կապի դուրս գալ իր հետ»,-նշեց գյուղապետը։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը նոյեմբերի 16-ին հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածում հերթական ագրեսիան իրականացրեց։
Թշնամու ագրեսիայի հետևանքով հայկական կողմը կորցրել է 2 մարտական դիրք։ Այս պահի դրությամբ հայկական կողմը պաշտոնապես հաստատված 6 զոհ, 13 գերի և 24 անհետ կորած ունի։

Погибший в Сюнике 23-летний младший сержант Артур Мартиросян был участником 44-дневной войны 11/19/2021 18:16 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Младший сержант Артур Мартиросян, погибший в результате азербайджанской агрессии в Сюнике 16 ноября, был родом из села Антарамут Лорийской области Армении.
Срочную службу Мартиросян прошел в Матагисе, а затем на год уехал за рубеж на заработки. После возвращения в Армению он решил поступить на службу на контрактной основе.
Глава села Антарамут Араик Геворкян вспоминает, что 23-летний Артур добросовестным, ответственным и добрым парнем.
Как рассказал в беседе с “ФактИнфо” Араик Геворкян, Артур жил вместе с отцом, матерью и старшим братом. “Он из славной семьи. Живут они не очень хорошо, занимаются скотоводством. У него двое сестер, которые уже замужем. Он был другом моего брата, часто бывал у нас дома. Очень славный парень, всем приходил на помощь. В разговоре со мной он сказал, что планирует жениться в следующем году”, - рассказал глава села.
Артур был участником 44-дневной войны, в ходе которой получил ранение, но после восстановления сразу же вернулся на фронт.
В последний раз родители говорили с Артуром перед боевыми действиями. “Говорили с ним днем, после чего связь с ним прервалась”, - рассказал глава села.
Напомним, 16 ноября Азербайджан предпринял очередную агрессию против Армении.
Как сообщило сегодня Минобороны РА, по имеющимся на данный момент сведениям. в ходе боев, развернувшихся вследствие предпринятой 16 ноября подразделениями азербайджанских ВС атаки на восточном направлении РА, погибли 6 армянских военнослужащих. При посредничестве и участии российской стороны продолжаются интенсивные работы по поиску без вести пропавших и возвращению пленных.