Սյունիքում չկա բնակավայր, որը շրջափակման մեջ լինի. Փաշինյան 11/18/2021 11:48 | ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի մարզի այլընտրանքային ճանապարհների կառուցումն ըստ էության չպլանավորված աշխատանք է, բայց մենք անում ենք։ Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից հետաքրքրվեց, թե ինչ ընթացքի մեջ է Սյունիքում այլընտրանքային ճանապարհների կառուցումը։
«Պարբերաբար սոցցանցերում և մամուլում տեսնում ենք պնդումներ, թե Սյունիքում կան գյուղեր, որոնք հայտնվել են շրջափակման մեջ։
Ունե՞նք գյուղեր, որոնք շրջափակման մեջ են գտնվում։ Եթե չունենք նման գյուղեր, որտեղի՞ց է այդ տեղեկատվությունն ամենօրյա ռեժիմով շրջանառվում մամուլում և սոցցանցերում»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
ՏԿԵ նախարարն ասաց, որ ունենք 7 ճանապարհ, որոնց մասին անընդհատ խոսվում է։ Դրանցից մեկը Տաթև-Աղվանին է, որը նախարարի խոսքով, երթևեկելի է և նորմալ։
«Նախատեսված է եռաշերտ ասֆալտապատում։ Հիմա երկու շերտն է տեղադրված։ Գարնանը, եթե որոշ թերություններ լինեն, կշտկենք, երրորդ շերտը կտեղադրվի։ Մյուս 6 հատվածներում աշխատանքներն ընթացքի մեջ են։ Այդ 6 հատվածներից մեկը Քաշունի-Բարձրավան ճանապարհն է, որն 9.5 կմ է։ Ճանապարհի մի մասը մոտ 3.5-4 կմ է, իսկ մյուս հատվածներում շարունակվում են բարեկարգման, ճանապարհի անցանելիության կարգավորման և անհրաժեշտության դեպքում նաև խճապատման աշխատանքներ»,-ասաց նախարարը։
Գնել Սանոսյանը նշեց, որ Տանձավեր-Շուռնուխ ճանապարհի մի մասն ամբողջովին նոր է կառուցվում, և աշխատանքներն ընթացքի մեջ են։ Նախարարի խոսքով՝ Շուռնուխ գյուղն առնվազն երկու ճանապարհ ունի, մեկը Խոտ-Որոտան-Շուռնուխ ճանապարհն է, որը նորմալ գործում է, և հայրենակիցները կարող են երթևեկել, իսկ մյուսը Շուռնուխ-Բարձրավան։
Որոտան-Խոտ 10 կմ ճանապարհի 5 կմ-ի հիմքն ամբողջովին երթևեկության համար պատրաստ է։ Կապան-Գեղանուշ-Ճակատեն հատվածի հողային աշխատանքներն արդեն սկսվել են, երեկ մեկնարկել են արդեն խճապատման աշխատանքները։ Գնել Սանոսյանը վստահեցրեց, որ դրան զուգահեռ կկառուցեն նաև Կապան-Ճակատեն ճանապարհը։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց՝ իրենց ծրագիրն այն է, որ այդ բոլոր ուղղություններով օր առաջ ունենանք գրունտային վիճակում գտնվող ճանապարհ, որը երթևեկելի կլինի բոլոր տիպի մեքենաների համար։ Վարչապետն ընդգծեց, որ չկա բնակավայր, որը կտրված կամ շրջափակման մեջ լինի։

В Сюнике нет населенных пунктов, оказавшихся в блокаде - Пашинян 11/18/2021   12:31  |  Лента новостей
Строительство альтернативных дорог в Сюникской области, по сути, не планировалось, но мы выполняем эту работу, заявил на заседании правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян.
О ходе строительств альтернативных дорог в Сюнике. премьер поинтересовался у министра территориального управления и инфраструктур Гнела Саносяна.
“Периодически в соцсетях и прессе появляются утверждения, что в Сюнике есть села, которые оказались в блокаде. У нас есть села, которые находятся в блокаде? Если нет таких сел, то откуда эта информация в ежедневном режиме муссируется в прессе и соцсетях?”- спросил Пашинян.
В ответ министр территориального управления заявил, что есть 7 дорог, о которых постоянно идет речь. Одна из них Татев-Агвани, которая, по его словам, в нормальном состоянии и по ней можно проехать.
“Планируется укладка трехслойного асфальта. Сейчас выполнена укладка в два слоя. Весной в случае недочетов мы исправим и уложим третий слой. Что касается работы на остальных шести участках, то она идет. Один из участков – это трасса Кашуни-Бардзраван протяженностью 9.5  км. Протяженность одного из отрезков дороги около 3,5-4 км. А на других участках ведутся работы по благоустройству, регулированию проходимости дороги и при необходимости работы по устройству щебеночного покрытия”, - заявил Саносян.
Он отметил, что один из участков дороги Тандзавер-Шурнух полностью заново отстраивается, ведутся работы. По словам министра, у села Шурнух, как минимум, две дороги. Одна из них – это трасса Хот-Воротан-Шурнух, которая  нормально функционирует; наши соотечественники могут ездить по ней, а другая дорога – Шурнух-Бардзраван.
По словам министра,  пятикилометровое основание для дороги Воротан-Хот протяженностью 10 километров уже полностью готово. Земляные работы на участке Капан-Гегануш-Чакатен уже начаты; вчера стартовали работы по отсыпке дороги щебнем. Саносян заверил, что параллельно этому будет вестись строительство трассы Капан-Чакатен.
Никол Пашинян со своей стороны отметил, что в планах правительства – как можно скорее иметь на всех направлениях грунтовую дорогу, проезд по которой был возможен для всех видов автомобилей. Премьер подчеркнул, что нет населенных  пунктов, которые отрезаны или находятся в блокаде.