Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Ղրղզստանի վարչապետի հետ 11/18/2021 15:08 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Ղրղզստանի նախարարների կաբինետի նախագահ (վարչապետ) Ակիլբեկ Ժապարովի հետ: Նա Հայաստան է ժամանել՝ նոյեմբերի 18-19-ը Երևանում կայանալիք Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով: Այս մասին հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ողջունելով Ղրղզստանի վարչապետին՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Հարգելի Ակիլբեկ Ուսենբեկի,
Ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանի մայրաքաղաքում: Ցանկանում եմ անձամբ շնորհավորել Ձեզ Ղրղզական Հանրապետության նախարարների կաբինետի նախագահի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ: Հույս ունեմ և վստահ եմ, որ համատեղ աշխատանքով մեզ կհաջողվի շարունակել զարգացնել մեր երկրների միջև հարաբերությունները:
Իհարկե, մենք մասնակցում ենք ընդհանուր կազմակերպությունների աշխատանքներին. դա Եվրասիական տնտեսական միությունն է, Անկախ պետությունների համագործակցությունն է, մեր երկրները Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամներ են:
Եվ, անշուշտ, մեզ համար շատ կարևոր են, և մենք բարձր ենք գնահատում մեր երկկողմ հարաբերությունները: Հուսով եմ, որ մեզ կհաջողվի զարգացնել նաև այդ հարաբերությունները և հատկապես ակտիվացնել առևտրատնտեսական կապերը: Եվս մեկ անգամ շնորհավորում և ողջունում եմ Ձեզ»:
Շնորհակալություն հայտնելով հյուրընկալության համար՝ Ղրղզստանի վարչապետն ասել է.
«Շատ շնորհակալ եմ ջերմ ընդունելության համար: Հուսով եմ՝ Ձեզ մոտ ամեն ինչ կարգին է:
Իհարկե, վերջին երկու տարում, համավարակի պայմաններում մեր երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների մակարդակն այդքան էլ ուրախալի չէր, բայց վերջին 6-9 ամսվա տեմպերը վկայում են, որ սկսում ենք վերստին աշխուժացնել դրանք: Սակայն ապրանքաշրջանառության ընդհանուր ծավալը, այսպես ասած, չնչին է:
Կցանկանայի Ձեզ հետ քննարկել առևտրատնտեսական համագործակցությանը և Ձեր կողմից նշված կազմակերպություններում մեր փոխգործողությանը վերաբերող հարցեր՝ ինչպես տնտեսության մեջ, այնպես էլ ՀԱՊԿ-ում, որպեսզի կարողանանք միմյանց աջակցել թե՛դժվարին, և թե՛ լավ ժամանակներում»:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ղրղզական հարաբերությունների օրակարգին և համագործակցության զարգացման հեռանկարներին առնչվող հարցեր:

Пашинян в Ереване провел встречу с премьер-министром Кыргызстана 11/18/2021   15:37  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел встречу с председателем Кабинета министров Кыргызской Республики Акылбеком Жапаровым, прибывшим в Ереван для участия в проходящем 18-19 ноября заседании Евразийского межправительственного совета. Подробности сообщает пресс-служба главы правительства Армении.
Приветствуя премьер-министра Кыргызстана, премьер-министр Пашинян отметил:
“Уважаемый Акылбек Усенбекович,
Приветствую Вас в столице Армении и хочу лично поздравить Вас с назначением председателем Кабинета министров Кыргызской Республики. Я надеюсь и уверен, что нам удастся и дальше развивать отношения между нашими странами.
Конечно же, мы являемся членами общих организаций - это Евразийский экономический союз, Содружество Независимых Государств, наши страны являются также членами Организации Договора о коллективной безопасности.
И, конечно, для нас очень важны и мы очень ценим наши двусторонние отношения. Надеюсь, что нам удастся развивать и эти отношения тоже, особенно в плане активизации торгово-экономических связей. Еще раз поздравляю и приветствую Вас”
Выразив благодарность за прием, премьер-министр Кыргызстана отметил: “Большое спасибо за радушный прием. Надеюсь, у Вас все хорошо.
Конечно, в последние два года, в условиях пандемии, торгово-экономические отношения между нашими странами не очень радовали нас, но темпы, которые были за последние 6-9 месяцев, показывают, что мы начинаем налаживать взаимоотношения, но общий объем товарооборота, конечно, так сказать, никакой.
Хотелось бы с Вами обсудить вопросы именно торгово-экономического сотрудничества и нашего взаимодействия в рамках обозначенных Вами организаций, как в экономике, так и в ОДКБ, чтобы мы могли поддерживать друг друга как в тяжелые, так и в хорошие времена”.
Собеседники обсудили вопросы повестки армяно-киргизских отношений и перспективы развития сотрудничества.
11:58 31/08/2021  |  Лента новостейПашинян поздравил президента Кыргызстана с Днем независимости страны