ՀՀ ԱԳՆ-ն տեղեկացրել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նախագահին ստեղծված իրավիճակի մասին. ԱԳՆ խոսնակ 11/17/2021   11:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանի Դաշնությանը դիմելու վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետությունն անմիջական ու բազմամակարդակ կապի մեջ է դաշնակից Ռուսաստանի հետ: Այս մասին լրատվամիջոցների հարցերին ի պատասխան ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը։
«Ինչպես գիտեք, տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետի ու ՌԴ նախագահի հեռախոսազրույցը, որի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը Վլադիմիր Պուտինին է ներկայացրել իրավիճակը:
Այս համատեքստում, երկու երկրների ղեկավարները քննարկել են հնարավոր համատեղ քայլերը, որոնց իրականացումն ամրագրված է երկկողմ իրավապայմանագրային հենքով և համահունչ է դաշնակցային հարաբերություններին»,-նշել է ԱԳՆ խոսնակը։
Անդրադառնալով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին դիմելու վերաբերյալ հարցին` Վահան Հունանյանն ասել է, որ ՀՀ ԱԳՆ-ն արդեն իսկ տեղեկացրել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նախագահին ստեղծված իրավիճակի մասին:
«Ցանկանում ենք նշել, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը պաշտպանելու համար դիտարկվում է միջազգային իրավունքի և դիվանագիտական պրակտիկայի բոլոր գործիքների կիրառումը»,-նշել է Հունանյանը։
17:26 17/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարները հեռախոսազրույց են ունեցել.ԱԳՆ

Пашинян и Путин обсудили возможные совместные шаги - МИД Армении 11/17/2021   12:14  |  Лента новостей
Республика Армения поддерживает с союзной Россией прямые и многоуровневые контакты, заявил пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Ваан Унанян по поводу обращения к РФ из-за военной агрессии Баку.
Он напомнил, что между премьер-министром Армении и президентом Российской Федерации состоялся телефонный разговор, в ходе которого Никол Пашинян представил ситуацию Владимиру Путину.
В этом контексте лидеры двух стран обсудили возможные совместные шаги, реализация которых закреплена в двустороннем договорно-правовом поле и созвучна союзническим отношениям.
Что касается обращения в ООН,  Унанян отметил, что МИД Армении уже проинформировал председателя СБ ООН о ситуации.
“Хотим отметить, что для защиты территориальной целостности и суверенитета Республики Армения рассматривается применение всех инструментов международного права и дипломатической практики”, - заявил он.