Մոսկվայի համար Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը կարմիր գիծ չէ. Սերգեյ Մելքոնյան 11/17/2021 15:34 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախօրեին ունեցած լարվածության արդյունքներից կարելի է եզրակացնել, որ Մոսկվայի համար Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը կարմիր գիծ չէ։ Նման գնահատմամբ է հանդես եկել Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի Իսրայելի բաժնի աշխատակից Սերգեյ Մելքոնյանը՝ տելեգրամի իր ալիքում։
Վերջինս, մասնավորապես, նշել է, որ Մոսկվայի համար Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը կարմիր գիծ չէ։ Հետևաբար, հույսը միայն բանակի վրա պետք է լինի։
«Այլ դաշնակիցներ այսօր չկան և չեն էլ լինի։ Իրանը, եվրոպացիները և այլն նույն շարքում են»։
Մելքոնյանը հայտնել է, որ ցանկացած դիրքի հանձնումը թուլացնում է հաջորդ դիրքի պաշտպանությունը։
«Գրավյալ երկու դիրքերը կօգտագործվեն հաջորդ հարձակման համար։ Դրանք չեն դադարի։ Քանի դեռ նախաձեռնությունը Երևանի ձեռքում չէ, կորուստները շարունակվելու են։ Եթե դեռ կան մարդիկ, ովքեր ապրում են Երևանում և մտածում են, որ Արցախը հանձնելով, հետո Վարդենիսի մի մասը և այլ հողեր, ապահով են ապրելու, թող կապվեն Կապանում և Գորիսում գտնվող բարեկամների ու ընկերների հետ։
Նիկոլի իշխանության մնալու և «Իմ քայլի» ղեկավարման ժամկետը համեմատական է Հայաստանի և Արցախի տարածքին ու թվին։ Շուտով արդեն ոչինչ չի մնա հանձնելու»,- գրել է փորձագետը։

Для Москвы территориальная целостность Армении не является красной линией – эксперт 11/17/2021   15:48  |  Комментарий
Для Москвы территориальная целостность Армении не является красной линией. Такое мнение высказал сотрудник отдела Израиля Института Востоковедения РАН Сергей Мелконян.
"Поэтому вся надежда только на армию. Других союзников сегодня нет и не будет. Иран, европейцы и др. в том же ряду”, - написал Мелконян в своем Telegram-канале.
По его словам, любая сдача ослабляет будущие стартовые позиции. Как отметил эксперт, захваченные две позиции будут использоваться для следующей атаки.
"Они не прекратятся. Пока инициатива не в руках Еревана, потери будут продолжаться. Если все еще есть люди, которые живут в Ереване и думают, что, сдав Арцах, потом часть Вардениса и др. земли, они в безопасности, пусть свяжутся с родными и друзьями в Капане и Горисе", - написал он.
"Длительность пребывания у власти Никола и "Моего шага" обратно пропорциональна территории и численности Армении и Арцаха. Скоро уже нечего будет сдавать", - добавил Мелконян.