Նախագահ Արմեն Սարգսյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ քննարկել է ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված սահմանային իրավիճակը 11/16/2021 20:26 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված սահմանային իրավիճակի հետ կապված՝ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Քննարկվել է ադրբեջանական կողմի նախահարձակ գործողությունների արդյունքում ստեղծված իրավիճակը: Վարչապետը տեղեկություններ է հաղորդել ադրբեջանական զինուժի կողմից Հայաստանի սահմանների ու տարածքային ամբողջականության հանդեպ ոտնձգությունների վերաբերյալ և ներկայացրել հայկական զինուժի կողմից ձեռնարկվող գործողությունները: Այս մասին տեղեկանում ենք նախագահի գրասենակից։
Հանրապետության նախագահի աշխատակազմը ևս մշտական կապի մեջ է համապատասխան իրավասու մարմինների ղեկավարների հետ։
Նկատի ունենալով Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ նախօրոք ծրագրված մասնակցությունը Սինգապուրում կայանալիք The Bloomberg New Economy միջազգային հեղինակավոր համաժողովին, նպատակահարմար է համարվել, որ Հանրապետության նախագահը, օգտագործելով նաև միջազգային այդ ազդեցիկ հարթակը, համաժողովի շրջանակներում ներկայացնի Հայաստանի սահմաններին ստեղծված մտահոգիչ իրավիճակը, անդրադառնա ադրբեջանական զինուժի կողմից Հայաստանի սահմանների ու տարածքային ամբողջականության հանդեպ ոտնձգություններին, ինչպես նաև Ադրբեջանում անօրինական պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի խնդրին: Համաժողովին մասնակցելու են համաշխարհային առաջնորդներ, միջազգային կազմակերպությունների ու կորպորացիաների, ազդեցիկ լրատվամիջոցների ղեկավարներ:

Саркисян обсудил с Пашиняном создавшуюся вследствие азербайджанской военной агрессии ситуацию на границах 11/16/2021   20:41  |  Лента новостей
В связи с ситуацией, создавшейся на границах вследствие азербайджанской военной агрессии, президент Республики Армен Саркисян провёл телефонный разговор с премьер-министром Николом Пашиняном.Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Обсуждалось сложившееся в результате наступательных действий азербайджанской стороны положение. премьер-министр сообщил сведения, касающиеся посягательств азербайджанских вооружённых сил в отношении границ и территориальной целостности Армении, а также представил предпринимаемые армянскими вооружёнными силами действия.
Аппарат президента Армении также находится в постоянной связи с руководителями соответствующих полномочных органов.
Имея в виду ранее запланированное участие президента Республики Армена Саркисяна в проходящем в Сингапуре авторитетном международном форуме The Bloomberg New Economy, сочтено целесообразным, чтобы президент Республики, используя также эту влиятельную международную платформу, представил в рамках форума вызывающую озабоченность ситуацию на границах Армении, сообщил о посягательствах азербайджанских вооружённых сил в отношении границ и территориальной целостности Армении, а также о проблеме возвращения незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных. В конференции примут участие мировые лидеры, руководители международных организаций, глобальных корпораций и средств массовой информации.
17:10 16/11/2021  |  Лента новостейАзербайджанские ВС начали открытое террористическое нападение на Республику Армения - Татоян