Արևելյան սահմանին անհանգիստ է. Հակառակորդը փորձում է գրավել Սյունիքում Ծիծեռնաքար լեռան հայկական 2 դիրքերը 11/16/2021   14:31  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Баграмян 26-ի աղբյուրների փոխանցմամբ ՝ նույն մարտավարությամբ, ինչ նոյեմբերի 14-ին, ադրբեջանցիներն այսօր փորձել են գրավել հայկական երկու նոր դիրք։
Ադրբեջանցի զինծառայողները կրկին փորձել են մեծ ուժերով ներխուժել և պահանջել ազատել տեղակայման վայրը։ Սակայն այս անգամ հայ զինծառայողները տվել են համարժեք պատասխան ՝ կրակելով առաջացող ադրբեջանցիների ուղղությամբ։
Աղբյուրի հաղորդմամբ, այժմ ինտենսիվ կրակոցներ են ընթանում Սյունիքի մարզի Ծիծեռնաքարի ուղղությամբ:
Նշենք, որ կրակոցների մասին հաստատեց նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, հաղորդելով, որ այսօր՝ ժամը 13։00-ի սահմաններում, ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումները հերթական սադրանքն են նախաձեռնել ՀՀ արևելյան սահմանագոտու ուղղությամբ՝ գնդակոծության ենթարկելով հայկական դիրքերը։ ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները դիմել են պատասխան գործողությունների՝ հակառակորդի առաջխաղացումը կանխելու նպատակով։
Հավելենք, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը այս պահին հաղորդում է երկու ադրբեջանցի զինծառայողների վիրավորվելու մասին։ Sputnik Азербайджан-ը՝ հղում անելով երկրի պաշտպանության նախարարությանը, հաղորդում է, իբրև Հայաստանի զինված ուժերի մարտական ակտիվությունը կանխելու նպատակով ադրբեջանական ստորաբաժանումները իրականացրել են անհետաձգելի ռազմական գործողություն, արդյունքում իբրև զինաթափել են հայ զինվորականներին ու ձերբակալել, առգրավել են նաև տարբեր տրամաչափի մեծ քանակությամբ զենք եւ զինամթերք։
Նշենք, որ ռազմական լրագրող Դավիթ Թորոսյանը հաղորդել է վերջին տվյալները, ըստ որի հայկական կողմը ճնշում է թշնամու առաջխաղացման փորձը։ Փորձագետը ֆեյսբուքյան իր էջում հաղորդել է, որ Ժամը 13:40-ի դրությամբ ինտենսիվ հրաձգություն է սահմանի արևելյան հատվածում, այս պահին ևս շարունակում են մերոնք կրակով ճնշել և կանխել առաջխաղացման փորձը։
11:31 06/11/2021  |  ՄեկնաբանությունԳնահատեք մարդկանց անձնուրաց սերը ու ծառայելը Հայրենիքին.Կիրակոսյան

СМИ сообщили об интенсивной стрельбе в направлении Цицернакара Сюникской области Армении 11/16/2021 14:53 | Лента новостей
По сообщениям источников Баграмян 26, той же тактикой, что и 14 ноября, азербайджанцы пытались захватить 2 новые позиции, примыкающие к позициям, которые они заняли 14 ноября. Они снова попытались вторгнуться большими силами и потребовать освободить позиции. Однако на этот раз армянские военнослужащие дали нарушителям соразмерный ответ - в виде огня. Сейчас идет интенсивная стрельба в направлении Цицернакара Сюникской области, сообщает Telegram-канал Баграмян 26.
Об очередной провокации Баку сообщило и министерство обороны Армении. В ведомстве проинформировали, что подразделения ВС Азербайджана 16 ноября в 13:00 предприняли очередную провокацию в направлении восточной границы Армении, подвергнув обстрелу армянские позиции.
Подразделения ВС Армении прибегли к ответным действиям с целью предотвращения продвижения противника.
Отметим, что министерство обороны Азербайджана сообщает о двух раненых в рядах азербайджанских ВС.
Военный корреспондент Давид Торосян сообщил, что по состоянию на 13:40 идет интенсивная стрельба на восточном участке границы, на данный момент армянская сторона продолжает подавлять огнем и предотвращать попытку продвижения.