Google-ը, Facebook-ը և այլ խոշոր կազմակերպություններ էլեկտրոնային ծառայություն մատուցելու համար հարկ կվճարեն 11/16/2021   12:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ-ում քննարկվում է «Հարկային օրենսգրքում» փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը։
ՀՀ պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանն ասաց, որ օրինագծով ներդրվում է էլեկտրոնային ծառայությունների ԱԱՀ-ով հարկման նոր համակարգ։
Ռուստամ Բադասյանը նշեց, որ օրինագիծը բազմիցս քննարկվել է տարբեր հարթակներում։
«Ֆիզիկական անձանց կյանքում որևէ բան չի փոխվում։ Որևէ հավելյալ հարկային բեռ ֆիզիկական անձինք չեն կրում, այլ էլեկտրոնային հարթակի միջոցով ոչ ռեզիդենտ խոշոր կորպորացիաները, ինչպիսիք են օրինակ Google-ը և Facebook-ը, հնարավորություն են ստանում գրանցվել հարկային մարմնի կայքում և եռամսյակի կտրվածքով հաշվարկել ու վճարել ավելացված արժեքի հարկը բոլոր այն ծառայությունների մասով, որոնք մատուցվում են ֆիզիկական անձանց»,-ասաց Ռուստամ Բադասյանը։
Վերջինս նշեց, որ ծառայությունների ցանկը սահմանվելու է կառավարության որոշմամբ։ Դրանք կարող էլ լինել գովազդային ծառայություններ օնլայն հարթակում, էլեկտրոնային գրքեր, ֆիլմեր, շտեմարանների հասանելիության ապահովում կամ էլեկտրոնային ծրագրերի օգտագործման հետ կապված տարբեր ծառայություններ։
10:21 23/10/2021  |  ՄամուլՌուստամ Բադասյանը շարունակում է կադրային ջարդը. «Հրապարակ»
13:34 14/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս տարի միջին աշխատավարձը կազմել է 216․665 դրամ
13:15 14/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊետական բյուջեի ցուցանիշը 1 տրիլիոն 137 միլիարդ դրամ է․ Բադասյան
17:18 05/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանն աշխատանքային շրջայց է կատարել Բագրատաշենի մաքսակետ
16:12 24/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուստամ Բադասյանն ընդունել է ԵՏՀ տնտեսական և ֆինանսական քաղաքականության հարցերով նախարար, կոլեգիայի անդամ Ռուսլան Բեկետաևին
12:27 24/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵկամտահարկը 15 աշխատանքային օրվա փոխարեն կվերադարձվի 3 օրվա ընթացքում. Կառավարությունը հավանություն տվեց որոշմանը

Google, Facebook и другие крупные компании будут платить налоги за электронные услуги - глава КГД Армении 11/16/2021   13:27  |  Экономика
Национальное Собрание Армении обсуждает поправки к Налоговому кодексу страны.
Председатель Комитета государственных доходов Рустам Бадасян сообщил, что внедряется новая система налогобложения электронных услуг.
Бадасян отметил, что законопроект обсуждался на различных площадках.
“В жизни физических лиц ничего не изменится, они не понесут какого-либо дополнительного налогового бремени. А компаниям-нерезидентам, каковыми, например, являются  Google и Facebook, через электронную площадку предоставляется возможность зарегистрироваться на сайте налогового органа и производить расчет и уплату НДС ежеквартально за все услуги, оказываемые физическим лицам ”, - пояснил Бадасян.
Глава КГД отметил, что перечень услуг будет определен по решению правительства. Срединих могут быть массовые услуги на онлайн-площадках, доступ к электронным книгам, фильмам или услуги, связанные с использованием электронных программ.
12:24 23/09/2019  |  Лента новостейПарламент Армении принял поправки в Налоговый кодекс
13:15 20/09/2019  |  ЭкономикаПарламент Армении обсуждает вопрос о возврате налогоплательщикам долга в 56 млрд. драмов