Ադրբեջանական զինված ուժերը բացահայտ ահաբեչական հարձակում են սկսել Հայաստանի նկատմամբ.ՄԻՊ 11/16/2021 16:17 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական զինված ուժերը բացահայտ ահաբեչական հարձակում են սկսել ՀՀ նկատմամբ, այդ թվում՝ Սյունիքի մարզի որոշ քաղաքացիական բնավայրերի հարևանությամբ: Նրանց արարքներն ի սկզբանե հանցավոր են, կազմում են ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականության մասը: Այս մասին գրառում է կատարել ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
Ադրբեջանական զինված ուժերը ներխուժել են և անօրինական տեղակայվել ՀՀ բնակավայրերի հարևանությամբ ու ինքնիշխան տարածքում:
Զբաղված են հանցագործություններով, այդ թվում՝ ահաբեկչական արարքներով. կրակում են բնակավայրերի ուղղությամբ ուղղությամբ, իրական վտանգ են քաղաքացիական բնակիչների կյանքի և առողջության համար, հրդեհում են արոտավայրեր ու խոտհարքեր, նրանց արարքների պատճառով սահմանափակվել է մարդկանց ազատ տեղաշարժը և այլն։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը նախաձեռնել է հրատապ ուսումնասիրություններ՝ կապված նոյեմբերի 14-ից ադրբեջանական ահաբեկչական բնույթի արարքների հետ:
Որոշ տվյալներով հաղորդվում է ՀՀ 6 զինծառայողներ գերեվարելու մասին. սա բացահայտ անօրինական արարք է, քան որ ադրբեջանական զինծառայողների տեղակայումներն ու արարքներն են ի սկզբանե առանց իրավական հիմքերի են (unlawful):
Ադրբեջանական իշխանությունները կրում են ողջ պատասխանատվությունը իրենց ի սկզբանե անօրինական, ահաբեկչական արարքներով ՀՀ զինծառայողների կյանքի ու առողջության ցանկացած վնասի համար:

Азербайджанские ВС начали открытое террористическое нападение на Республику Армения - Татоян 11/16/2021   17:10  |  Лента новостей
Азербайджанские вооруженные силы начали открытое террористическое нападение на Республику Армения, в том числе возле некоторых населенных пунктов Сюникской области. Их действия изначально преступны, являются частью азербайджанской политики геноцида. Об этом сообщает Защитник прав человека(омбдусмен) Армении.
“После войны азербайджанские вооруженные силы вторглись и незаконно находятся в окрестностях армянских населенных пунктов и на суверенной территории. С тех пор они продолжительно совершают периодические преступления, включая террористические действия: они стреляют в направлении населенных пунктов, представляют реальную опасность для жизни и здоровья мирных жителей, поджигают пастбища, из-за их действий ограничилось свободное передвижение людей и так далее. Военнослужащие Республики Армения защищают жизнь и здоровье населения Армении от азербайджанских преступных действий”, - говорится в заявлении омбудсмен Армении.
Защитник прав человека Республики Армения инициировал экстренное рассмотрение и изучение азербайджанских действий террористического характера, которые были начаты с 14 ноября.
По некоторым данным, сообщается о том, что 6 военнослужащих Республики Армения были взяты в плен: это явно незаконный акт, поскольку размещения и действия азербайджанских военнослужащих изначально не имеют правовых оснований (unlawful).
“Азербайджанские власти несут полную ответственность за любой ущерб, который в результате их изначально незаконных террористических действий может быть причинен жизни и здоровью военнослужащих Республики Армения.
Татоян проинформировал, что отправляет сообщения о ситуации международному сообществу.
16:23 16/11/2021  |  Лента новостейАрмения вправе всеми способами отразить применение силы против своей территориальной целостности и суверенитета - МИД