Ադրբեջանական ԶՈւ գործողությունների հետեւանքով Հայաստանի ԶՈւ չորս մարտական դիրքեր հայտնվել էին շրջափակման մեջ. ԱԱԽ հայտարարությունը 11/15/2021   13:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սույն թվականի նոյեմբերի 14-ին ժամը 13.00-ի սահմաններում հայ-ադրբեջանական սահմանագծի արեւելյան տեղամասերից մեկում Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները զրահատեխնիկայի աջակցությամբ ներխուժել են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք:Այս մասին տեղեկացանք Անվտանգության խորհրդի գրասենյակից։
Ադրբեջանական ԶՈւ գործողությունների հետեւանքով Հայաստանի ԶՈւ չորս մարտական դիրքեր հայտնվել էին շրջափակման մեջ: ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժած ադրբեջանական զինտեխնիկան եւ զորքը բանակցությունների արդյունքում դուրս են եկել ՀՀ տարածքից, ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները դուրս են բերվել վերոնշյալ չորս մարտական դիրքերից: Այնուամենայնիվ՝ նշված հատվածում շարունակում են ծավալված մնալ դեռեւս ս/թ մայիսին ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժած ադրբեջանական զինծառայողներ:
Լուրերը, թե ՀՀ ԶՈւ վերադաս հրամանատարության կամ քաղաքական իշխանության կողմից դիմադրություն ցույց չտալու հրաման է արձակվել՝ իրականությանը չեն համապատասխանում: Հայաստանի Հանրապետության Անվտանգության խորհուրդը համապատասխան մարմիններին հանձնարարել է իրականացնել միջադեպի պատշաճ քննություն:
Անվտանգության խորհուրդը Ռուսաստանի Դաշնության, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության եւ միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրում Ադրբեջանի զինված ուժերի շարունակական ագրեսիվ գործողությունների վրա եւ ընդգծում, որ այդ գործողություններն ուղղված են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության եւ տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության դեմ, ինչպես նաեւ հակասում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին:
Հայաստանի Հանրապետության Անվտանգության խորհուրդը արտահայտում է իշխանությունների եւ ժողովրդի վճռականությունը  հայրենիքի ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը եւ անկախությունը պաշտպանելու գործում:
Անդրադառնալով Գորիս-Կապան եւ Կապան-Ճակատեն ավտոճանապարհների՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող հատվածներին, հարկ ենք համարում ընդգծել, որ դրանք դեռեւս ԽՍՀՄ տարիների՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմաններին վերաբերվող ուղղակի իրավական նշանակություն ունեցող փաստաթղթերի համաձայն Հայաստանի Հանրապետության տարածքում չեն գտնվում: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը միջոցներ է ձեռնարկել Սյունիքի մարզում այլընտրանքային ճանապարհների նոր ցանցի ստեղծման ուղղությամբ եւ այդ աշխատանքներն առաջիկայում ավարտին կհասցվեն: Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետության որեւէ բնակավայր կենսապահովման ճանապարհից զրկված չէ:
Հայաստանի Հանրապետության Անվտանգության խորհուրդը շարունակում է ընդգծել հայ-ադրբեջանական սահմանային իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման անհրաժեշտությունը, այն է՝ Խորհրդային Հայաստանի եւ Խորհրդային Ադրբեջանի դե յուրե հաստատված սահմանագծից զորքերի հայելային ետքաշում եւ միջազգային հովանու ներքո սահմանների դեմարկացիայի եւ դելիմիտացիայի գործընթացի մեկնարկ:
Նաեւ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը կոչ ենք անում ակտիվացնել ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ եւ համապարփակ կարգավորման ուղղությամբ:
13:21 28/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր մոտեցումն է՝ ՌԴ խաղաղապահն ուժերն Արցախում ավելի երկար են մնալու. Գրիգորյան

Совбез Армении рассказал об итогах переговоров после вчерашнего вторжения азербайджанских ВС 11/15/2021   14:15  |  Лента новостей
Совет безопасности Армении выступил с заявлением, в котором сообщил, что подразделения ВС Азербайджана с помощью бронетехники накануне вторглись на суверенную территорию Армении на одном из восточных участков границы.
В результате действий азербайджанских ВС четыре боевые позиции ВС Армении оказались в окружении. В результате переговоров азербайджанские ВС и техника, вторгшиеся на суверенную территорию Республики Армения, покинули территорию Республики Армения. Подразделения ВС РА были выведены из вышеуказанных четырех боевых позиций. Тем не менее, азербайджанские военнослужащие, вторгшиеся на суверенную территорию Республики Армения еще в мае этого года, продолжают находиться на указанном участке.
Слухи о том, что был приказ о том,. Что командование ВС РА или политическое руководство приказали не оказывать сопротивление, не соответствуют действительности. Совет Безопасности Армении поручил комптетентныморганам провести надлежащее расследование инцидента.
Совбез Армении обращает внимание Российской Федерации, ОДКБ и международного сообщества на продолжающиеся агрессивные действия Азербайджана и подчеркивает, что эти действия направлены против суверенитета, территориальной целостности и безопасности и стабильности, а также противоречат положениям трехстороннего заявление от 9 ноября 2020 года.
В заявлении отмечается, что Совбез РА выражает решимость властей и народа защищать суверенитет, территориальную целостность и независимость своей родины.
"Что касается подконтрольных Азербайджану участков автодорог Горис-Капан и Капан-Чакатен,  считаем необходимым подчеркнуть, что они, согласно документам, имеющим прямое правовое значение к границам Армении и Азербайджана еще со времен СССР, не находятся на территории Республики Армения. Правительство Республики Армения приняло меры по созданию новой сети альтернативных дорог в Сюникской области, и эти работы будут завершены в ближайшее время", - говорится в заявлении.
В Совбезе подчеркнули, что ни один населенный пункт Республики Армения не лишен пути жизнеобеспечения.
"Совет безопасности Республики Армения продолжает подчеркивать необходимость мирного урегулирования ситуации на армяно-азербайджанской границе, то есть зеркального отвода войск с установленной де-юре границы Советской Армении и Советского Азербайджана и начала делимитации и демаркации границ под международной эгидой. Мы также призываем сопредседателей Минской группы ОБСЕ активизировать свои усилия по мирному и всеобъемлющему урегулированию нагорно-карабахского конфликта", - отмечается в заявлении.