Վերաքննիչ դատարանը հաստատեց՝ ադրբեջանցիների կողմից Շուռնուխ, Դավիթ Բեկ, Որոտան գյուղերի բնակիչների տները խլելու փաստի առթիվ պետք է հարուցվի քրեական գործ 11/12/2021   17:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցի զինվորականների կողմից Սյունիքի մարզի Շուռնուխ, Դավիթ Բեկ, Որոտան գյուղերի բնակիչների տները խլելու, նրանց նկատմամբ ոտնձգություններ իրականացնելու փաստի առթիվ քրեական գործ կհարուցվի։ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Վազգեն Ռշտունու նախագահությամբ, մերժել է դատախազության վերաքննիչ բողոքը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ 2020թ նոյեմբերի 9-ին Նիկոլ Փաշինյանի կողմից կապիտուլյացիոն ակտի ստորագրումից հետո առանց որեւէ փաստաթղթային ձեւակերպման Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են հանձնվել մի շարք բնակավայրեր, իսկ հայ-ադրբեջանական սահմանը գծվում է «GPS»-ով, թեեւ առ այսօր պարզ չէ, թե որ քարտեզն է հիմք ընդունվելու դելիմիտացիայի ու դեմարկացիայի համար։
Անօրինական սահմանազատման աշխատանքների պատճառով ադրբեջանական վերահսկողության տակ են անցել նաև Սյունիքի մարզի Շուռնուխի տներից մի քանիսը, Կապանի ավտոճանապարհի մի մասը և մի շարք այլ վայրեր։ Սյունիքի մարզի սահմանային բնակավայրերի նկատմամբ ադրբեջանցիների կողմից ոտնձգությունների մասին ահազանգել են նաև համայնքների ղեկավարները։ Փաստաբաններ Արամ Օրբելյանը և Հովհաննես Խուդոյանը հանցագործության մասին հաղորդում են ներկայացրել՝ նշելով, որ ադրբեջանցիների գործողություններում առկա են նախ առնվազն ավազակային հարձակման հատկանիշներ, սակայն վարույթն իրականացնող մարմինը քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշում է կայացրել՝ նշելով, որ դա ՀՀ իրավապահների ենթակայության ներքո չէ: Փաստաբանները սույն որոշման դեմ բողոք են ներկայացրել դատարան, որը Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանի կողմից բավարարվել էր: Հատկանշական է, որ, թեև դատարանը կայացրել էր, այսպես ասած, հայանպաստ որոշում, իրավապահ մարմինները՝ ի դեմս դատախազության, հրաժարվել էին քրեական գործ հարուցել՝ վիճարկելով դատական ակտը։
Այդուհանդերձ, Վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժեց բողոքը, ինչը նշանակում է, որ որոշման՝ օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո քրեական գործ կհարուցվի։
12:55 12/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՈրոտանը, Բարձրավանը, Շուռնուխը հիմա էլ կա ունեն, տրանսպորտ կա. ՏԿԵ նախարար
17:40 11/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրգելափակված վիճակ է. «Մնաս բարով Հայաստան, բարի գալուստ Էրմենիստան».Աշխարհապետը Շուռնուխից ներկայացրել է վիճակը
12:25 03/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՇուռնուխի բնակչի գոմի կեսը ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ է. Սա ծաղր է մարդու նկատմամբ. Թաթոյան
15:02 18/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԾախելով մինչև ո՞ւր է հասնելու. Շուռնուխցի կինը՝ France 24-ի թղթակցին
20:20 22/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները Որոտանի ճանապարհի վրա հողային աշխատանք են անում՝ մեծ չաներ են բերել. Կամ բունկեր են սարքելու, կամ լցակայան. Աշխարհապետ
18:26 16/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե կարող էր այդ մուրճը թուրքի գլխին ցույց տալ, ինչո՞ւ դա չարեց. Շուռնուխի գյուղապետ
12:42 04/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱշխարհապետին քննչական կոմիտեում նվաստացնելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
18:42 03/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՇուռնուխում տեղի է ունեցել պատերազմից հետո առաջին պսակադրությունը. Փեսացուն արցախյան առաջին պատերազմից հետո գյուղում ծնված առաջին երեխան է

Апелляционный суд подтвердил: по фактам захвата азербайджанцами домов жителей сел сел Шурнух, Давид Бек, Воротан должно быть возбуждено уголовное дело 11/12/2021   17:44  |  Лента новостей
По фактам захвата азербайджанскими военными домов жителей сел Шурнух, Давид Бек, Воротан Сюникской области Армении, посягательств на них будет заведено уголовное дело. Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Вазгена Рштуни отклонил жалобу прокуратуры. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат Ованнес Худоян.
Как уже ранее сообщало агентство, после подписания Николом Пашиняном 9 ноября капитулянтского акта под контроль Азербайджана перешли ряд населенных пунктов, а армяно-азербайджанскую границу стали расчерчивать при помощи системы "GPS", хотя до сих пор не известно, какая карта будет взята за основу при проведении делимитации и демаркации границ.  Из-за незаконных демаркационных работ под контроль Азербайджана перешли несколько домов в Шурнухе, часть Капанской трассы и ряд других мест. О посягательствах азербайджанцев на  приграничные населенные пункты Сюникской области Армении сообщили и главы общин.
Адвокаты Арам Орбелян и  Ованнес Худоян подали заявление о преступлении, указав на наличие в действиях азербайджанцев как минимум признаков разбойного нападения, однако орган, осуществляющий производство, принял решение отказать в возбуждении уголовного дела, сославшись на его неподведомственность правоохранителям РА.  Адвокаты подали жалобу на решение, которую суд общей юрисдикции Еревана во главе с судьей Армине Меликсетян удовлетворил. Примечательно, что, хотя суд вынес, так сказать, проармянское решение, правоохранительные органы в лице прокуратуры отказались возбудить уголовное дело, оспорив судебный акт.
Тем не менее Апелляционный уголовный суд отклонил жалобу, что означает, что после вступления постановления в силу будет заведено уголовное дело.