Եթե միայն Նախիջևան են ուզում գնալ, ապա արդյունավետ ճանապարհ կարող է լինի Խնձորեսկից Բիչենեկը,ադրբեջանցիները կարող են օգտագործել այդ ճանապարհը.ԱԽ քարտուղար 11/12/2021   11:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քաղաքական որոշում է անհրաժեշտ, որոշելու՝ ո՞ր ճանապարհներն ենք օգտագործելու կամ որ մուտքերն ենք օգտագործելու ապաշրջափակման համար: Մի դեպքում մենք Ադրբեջանի տարածքն օգտագործենք, որպեսզի կապվենք Ռուսաստանի կամ այլ երկրի հետ, մյուս դեպքում էլ՝ Ադրբեջանը մեր տարածքը օգտագործի: Այս մասին Հանրային Հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը և հավելել.
«Եթե հստակ է, որ նրանք միայն Նախիջևան են ուզում գնալ, ապա արդյունավետ ճանապարհ կարող է լինի Խնձորեսկից Բիչենեկը, ադրբեջանցիները կարող են օգտագործել այդ ճանապարհը։ Մենք էլ նույնպես Խնձորեսկից դուրս գանք, շարժվենք դեպի Հորադիզ, Հորադիզից՝ դեպի որ կողմ ցանկանանք», - ասաց նա։
Գրիգորյանը նաև նշել է, թե Գորիս-Կապան ավտոճանապարհն օգտագործելու տրամաբանություն չկա, քանի որ կա այլընտանաքային ճանապարհ.
«Եթե այդ ճանապարհից օգտվելու անհրաժեշտություն առաջանա, ապա ադրբեջանական կողմը Հայաստանին կիրազեկի՝ ինչ գործընթաց պետք է տեղի ունենա այդ դեպքում»,-ասաց ԱԽ քարտուղարը:
13:21 28/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր մոտեցումն է՝ ՌԴ խաղաղապահն ուժերն Արցախում ավելի երկար են մնալու. Գրիգորյան

Если Азербайджан хочет дорогу только в Нахиждеван, то целесообразно использовать участок Хндзореск-Биченек - Григорян 11/12/2021   11:52  |  Лента новостей
Секретарь Совбеза Армении Армен Григорян в интервью Общественному телевидению, коснувшись темы разблокировки дорог, заявил, что нужно политическое решение для понимания того, какие дороги или въезды будут использоваться для этого.
По его словам, “в одном случае – мы используем территорию Азербайджана, чтобы связаться с Россией или другой страной, а в другом случае – Азербайджан использует нашу территорию”.
“Если точно, что они хотят только ехать в Нахиджеван, то эффективной дорогой может стать участок от Хндзореска до Биченека. Азербайджанцы могут воспользоваться этой дорогой. Мы тоже можем двинуться из Хндзореска в сторону Горадиза, а оттуда – куда пожелаем”, - сказал он.
Григорян также отметил, что логики в использовании трассы Горис-Капан нет, так как есть альтернативная  дорога.
“Если возникнет необходимость в использовании этой дороги, то азербайджанская сторона проинформирует Армению относительно  процедуры, которая должна быть в данном случае”, - сказал секретарь Совбеза.