Խաչիկ գյուղի բնակչին հակառակորդի կողմից սպանության փորձի դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել 11/10/2021   17:38  |  Քրեական խրոնիկոն
2021թ. նոյեմբերի 9-ին, ժամը 14.50-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները, ազգային ատելության շարժառիթով, ապօրինաբար կյանքից զրկելու ուղղակի դիտավորությամբ, կրակոց են արձակել ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության շրջանի՝ Վայոց Ձորի մարզի Խաչիկ գյուղի վարչական տարածքում «Դուզ» կոչվող հանդամասում վարուցանք կատարող՝ նույն գյուղի բնակիչ Թ. Ասատրյանի կողմից վարվող «ԴՏ-75» տրակտորի ուղղությամբ: Կրակոցի հետևանքով կոտրվել է տրակտորի ձախակողմյան ապակին: Հակառակորդին, սակայն, չի հաջողվել հանցագործությունն ավարտին հասցնել, քանի որ տրակտորում գտնվող Թ. Ասատրյանին հաջողվել է թաքնվել, նա մարմնական վնասվածքներ չի ստացել: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժինը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 13-րդ կետի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ ութերորդ կայազորային քննչական բաժնում:
Հայ֊ադրբեջանական շփման գոտում արձանագրվող հանցավոր դեպքերի վերաբերյալ տեղեկատվության օպերատիվ փոխանակման վերաբերյալ ՀՀ, ՌԴ և ԱդՀ գլխավոր դատախազների միջև  ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքում գյուղտնտեսական աշխատանք կատարող խաղաղ բնակչի սպանության փորձի, դրանով իսկ սահմանամերձ բնակավայրի քաղաքացիական բնակչության կյանքի իրավունքի, բնականոն կենսագործունեության նկատմամբ կատարված հերթական հանցավոր ոտնձգության, նման սադրանքով հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքի վերաբերյալ տվյալները փոխանցվել են ռուսական կողմին՝ պատշաճ և օբյեկտիվ համատեղ քննության նախաձեռնմամբ կատարվածին գնահատականներ տալու նպատակով:
Նույն նպատակով ռուսական կողմին է տրամադրվել նաև  2021թ. նոյմեբերի 8-ին, ժամը 15.00-ի սահմաններում, ԱՀ Շուշի-Բերձոր ավտոճանապարհի «Շուշիի տակ» կոչվող տեղանքում Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայողի կողմից ազգային ատելության շարժառիթով, խաղաղ բնակչությանն ահաբեկելու համար ջրատար խողովակի վերանորոգում իրականացնող Արցախցի 4 քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ կրակոցներ արձակելու, դրա հետևանքով 1 անձի սպանելու, 3-ին հրազենային մարմնական վնասվածքներ հասցնելու դեպքի վերաբերյալ նյութերը:

Уголовное дело возбуждено по факту попытки убийства азербайджанскими ВС жителя села Хачик 11/10/2021   18:11  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту попытки убийства азербайджанскими ВС жителя села Хачик Вайоцдзорской области Армении. Уголовное дело возбуждено по пункту 13 части 2 статьи 34-104(покушение на убийство,совершенное по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма) УК Армении.
Как сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры Армении, 9 ноября в районе 14:50 ВС Азербайджана обстреляли трактор ДТ-75, на котором житель села Хачик Т. Асатрян проводил полевые работы. В результате обстрела разбито левое боковое стекло трактора. Противнику, однако, не удалось довести преступление до конца, так как находившемуся в кабине тратора Т. Асатряну удалось спрятаться. Он не пострадал.
Данные о предпринятой азербайджанскими ВС попытке убийства мирного жителя, проводившего сельскохозяйственные работы на суверенной территории Армении, совершенного тем самым очередного преступного посягательства на право гражданского населения приграничного населенного пункта на жизнь и нормальную жизнедеятельность, нарушении режима прекращения огня подобного рода провокациями переданы российской стороне для оценки случившегося и проведения объективного совместного расследования.
С этой же целью российской стороне переданы материалы об обстреле азербайджанскими ВС 4 жителей Арцаха, ремонтировавших водопровод под Шуши, в результате чего один человек был убит, еще трое были ранены.