Ադրբեջանական կրակոցները Խաչիկ գյուղի ուղղությամբ եղել են թիրախային. ՄԻՊ 11/10/2021   14:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երեկվա ադրբեջանական կրակոցները Արենի համայնքի Խաչիկ գյուղի ուղղությամբ եղել են թիրախային, փշրել են հողային աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական բնակչի տրակտորի հետևի ու կողային ապակիները: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
«Կրակոցների պահին համայնքի բնակիչը գտնվել է տրակտորի մեջ և վարել է հողը։ Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական զինծառայողներն էլ գիտակցել են, որ խաղաղ բնակիչը զբաղված է գյուղատնտեսական աշխատանքներով:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին ուղղված այս ահազանգերը փատահավաք աշխատանքներով ստուգվել և հաստատվել են (կից՝ վնասված տրակտորի լուսանկարները): Կրակոցներն արձակվել են ՀՀ Վայոց ձորի մարզի Արենի համայնքի Խաչիկ գյուղի ուղղությամբ, տեղի են ունեցել 2021թ. նոյեմբերի 9-ին՝ ժամը 14:30-ի սահմաններում:
Ադրբեջանական զինված ուժերի այս արարքն ուղղված է ՀՀ խաղաղ բնակիչների արժանապատվության, կյանքի ու սեփականության իրավունքի դեմ, խաթարում է մարդկանց խաղաղ ու անվտանգ կյանքը, ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիության իրավունքը: Այս իրավունքները ճանաչված են միջազգայնորեն և երաշխավորված են ՀՀ Սահմանադրությամբ:
Հայաստանի բնակիչների իրավունքներն անընդհատ խախտող ադրբեջանական արարքների գլխավոր պատճառներից են անպատժելիությունը, ինչպես նաև պետական հովանավորչությամբ հայատյացության ու թշնամանքի քարոզի պետական քաղաքականությունը:
Այս հաղորդումը կներառվի ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցներում ու կուղարկվի միջազգային կառույցներին»,- գրել է Թաթոյանը։
17:04 03/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ աշխատակազմի բյուջեն կավելանա մոտ 1.92%-ով.նախարար
12:16 03/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները տեղակայված են Կապանի օդանավակայանի անմիջապես թռիչքուղիների հարևանությամբ. ՄԻՊ
11:55 03/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Բեկում ադրբեջանցիներն անգամ բնակիչների այգիներին են վնասներ պատաճառել. Թաթոյան
11:34 03/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳեղարքունիքում ադրբեջանցիների ներկայության պատճառով կան գյուղեր, որտեղ ընդհանրապես ջուր չկա. Թաթոյան

Велась прицельная стрельба: омбудсмен Армении представил подробности вчерашнего обстрела села Хачик(ФОТО) 11/10/2021   15:14  |  Лента новостей
Вчерашний обстрел с азербайджанской стороны по селу Хачик общины Арени был прицельным, разбиты заднее и боковые стекла трактора, принадлежащего гражданскому лицу, выполнявшему земляные работы. Об этом сообщил омбудсмен Армении Арман Татоян.
“В момент обстрела житель общины находился в кабине трактора и обрабатывал землю. Очевидно, что азербайджанские военнослужащие осознавали, что мирный житель работает на сельхозугодьях”, - написал Татоян.
Адресованные Защитнику прав человека РА тревожные сообщения были проверены и подтверждены по итогам работы по сбору фактов (фотографии поврежденного трактора прилагаются). Стрельба велась в направлении села Хачик общины Арени Вайоцдзорской области Республики Армения 9 ноября около 14:30.
“Данное деяние азербайджанских ВС направлено против права мирных жителей Армении на жизнь, достоинство и собственность, подрывает мирную и безопасную жизнь людей, попирает право на физическую и  психическую неприкосновенность. Эти права признаны на международном уровне и гарантированы Конституцией РА”, - указал омбдусмен.
Он отметил, что одним из главных причин азербайджанских деяний, постоянно нарушающих права жителей Армении, является безнаказанность, а также государственная политика пропаганды армянофобии и вражды, спонсируемая государством.
“Данное сообщение будет включено в доклады омбудсмена для отправки в международные структуры”, - написал Татоян.