Սննդային թունավորման կասկածով հոսպիտալացված 9 երեխաները «Էլկա» մանկական զարգացման կենտրոնի սաներ են՝ 8-11 տարեկան 11/10/2021   11:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ առողջապահության նախարարության «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ երեկ երեկոյան սննդային թունավորման կասկածով «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոց է տեղափոխվել 8 երեխա, իսկ Ինֆեկցիոն ազգային կենտրոն՝ 1 երեխա: Երեխաները «Էլկա» մանկական զարգացման կենտրոնի սաներ են՝ 8-11 տարեկան:
ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի տեսուչները դեռ երեկ երեկոյան, արագ արձագանքելով ահազանգին, վերահսկողական միջոցառումներ են սկսել «Էլկա» մանկական զարգացման կենտրոնում: Վերցվել են նմուշներ առկա պատրաստի արտադրատեսակներից և հումքից, սննդամթերքի հետ շփվող մակերեսներից և գույքից՝ ներկայացնելով դրանք լաբորատոր փորձաքննության, ուսումնասիրվել է հանրային սննդի կետերի սանիտարահիգիենիկ վիճակը: Վերահսկողության ընթացքի և լաբորատոր փորձաքննության արդյունքների մասին կտեղեկացնենք լրացուցիչ:
17:13 09/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդեն ունենք որոշակի պատկեր՝ խնդրի բացահայտման հետ կապված. Տաշիր Պիցցա
18:45 05/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱղիքային վարակով հոսպիտալացված է 30 հիվանդ. Բոլորի վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության. Բոլորը սնվել են Տաշիր պիցցայում
17:12 05/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Տաշիր պիցցայի» առկա ողջ սննդամթերքից և հումքից կատարվել է նմուշառում. Փորձաքննության արդյունքները կհրապարակվեն

9 госпитализированных в Ереване с подозрением на отравление детей являются воспитанниками детского центра 11/10/2021   12:21  |  Чрезвычайное просшествие
9 детей госпитализированы в Ереване накануне вечером с подозрением на пищевое отравление. Об этом сообщает Минздрав со ссылкой на  полученную из Центра по контролю и профилактики заболеваний информацию.
Согласно сообщению,  8 из них доставлены в университетскую клинику "Мурацан", а один – в Национальный инфекционный центр.
“Дети являются воспитанниками детского центра развития “Элка”, им 8-11 лет”, - говорится в сообщении.
Сотрудники Инспекционного органа еще вчера провели надзорные мероприятия в детском центре развития “Элка”. Для лабораторных исследований были взяты образцы готовой продукции и сырья, с поверхностей, соприкасающихся с продуктами питания, и мебели, исследовано санитарно-гигиеническое состояние пунктов общественного питания.
“О процессе контроля и результатах лабораторного исследования будет предоставлена дополнительная информация”, - говорится в сообщении.