Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների կողմից համացանցում արցախցիներին ահաբեկելու գործողությունները նոր թափ ու որակ են ստացել. դատախազություն 11/09/2021 13:39 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներին կրկին խնդրում և հորդորում ենք զերծ մնալ սոցիալական ցանցերում կասկածելի կամ անծանոթ օգտատերերի հետ շփումներից, տեղեկություններ փոխանցելուց, իսկ նման իրավիճակում հայտնվելու դեպքում անմիջապես հաղորդել ԱՀ ԱԱԾ-ն։ Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԼՂՀ դատախազությունը։
«Ինչպես նախկինում արդեն հաղորդվել էր, Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունները կամ նրանց ներկայացուցիչները սոցիալական ցանցերում զանազան հնարքների կիրառմամբ արցախցի օգտատերերին պարբերաբար փորձում են ներգրավել տարբեր գործընթացների մեջ` նպատակ հետապնդելով նրանցից ստանալ տեղեկություններ, այս կամ այն հարցի կապակցությամբ շոշափել հանրային տրամադրություններն ու կարծիքները:
Երեկ ԱՀ դատախազություն է ներկայացվել հաղորդում այն մասին, որ ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչները սոցիալական ցանցում ակտիվություն ցուցաբերող Արցախի Հանրապետության քաղաքացուն նույն ցանցի տարբեր էջերով տվել են սպանության, հաշվեհարդար տեսնելու սպառնալիքներ` այդ ընթացքում նրա մասին ներկայացնելով այնպիսի տեղեկություններ, որոնք վկայում են ԱՀ քաղաքացու վերաբերյալ նախապես անհատական տվյալներ հավաքագրելու մասին:
Հիշյալ հաղորդումը ուղարկվել է ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայություն` քրեադատավարական օրենսդրությամբ սահմանված ընթացակարգով քննարկելու համար:
Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներին կրկին անգամ խնդրում և հորդորում ենք զերծ մնալ սոցիալական ցանցերում կասկածելի կամ անծանոթ օգտատերերի հետ շփումներից, տեղեկություններ փոխանցելուց, իսկ նման իրավիճակում հայտնվելու դեպքում անմիջապես հաղորդել ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

Действия азербайджанских спецслужб по запугиванию арцахцев в Сети обрели новый размах - Прокуратура 11/09/2021   14:50  |  Лента новостей
Действия азербайджанских спецслужб по запугиванию арцахцев в Сети обрели новый размах и новое качество. Об этом сообщает Прокуратура Республики Арцах.
“Как уже ранее сообщалось, азербайджанские спецслужбы или их представители с применением различных уловок в социальных сетях периодически предпринимают попытки вовлечь арцахских пользователей в различные процессы, заполучить у них информацию, прощупать общественные настроения и мнения в связи с тем или иным вопросом”, - говорится в заявлении надзорного ведомства.
Прокуратура Арцаха вчера получила обращение о том, что представители азербайджанских спецслужб отправляли активному в соцетях гражданину Республики Арцах письма с угрозами убийства и расправы, представив при этом такие сведения о нем, которые свидетельствует о заблаговременном сборе персональных данных о гражданине Республики Арцах.
Прокуратура передала упомянутое обращение в Службу национальной безопасности Арцаха для рассмотрения в установленном уголовно-процессуальным законодательством порядке.
В то же время ведомство вновь просит и призывает граждан воздержаться от контактов с подозрительными и незнакомыми пользователями в соцсетях, передачи информации, а при возникновении подобной ситуации немедленно сообщить об этом в Службу нацбезопасности Республики Арцах.
16:56 08/11/2021  |  Азербайджанская военная агрессия-2020Азербайджанцы обстреляли мирных жителей возле Шуши:один человек погиб, трое ранены