Արշակ Կարապետյանը ՊԲ մի շարք զինծառայողների պարգևատրել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության պատվոգրերով և գերատեսչական մեդալներով 11/08/2021   23:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Կամո Վարդանյանի հրավերով Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը նոյեմբերի 6-ին երկօրյա աշխատանքային այցով մեկնել էր Արցախի Հանրապետություն: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Պաշտպանության բանակի հրամանատարի ուղեկցությամբ, Արշակ Կարապետյանն այցելել է մարտական հենակետեր, հանդիպել մարտական հերթապահություն իրականացնող զինծառայողներին, ծանոթացել դիրքերի ամրաշինական, ինչպես նաև հերթապահության կրման սոցիալ-կենցաղային պայմաններին։
Պաշտպանության բանակի զորամասերից մեկում, դիմելով Արցախի սահմանների պաշտպանությունն իրականացնող  զինծառայողներին, Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել  է, որ խաղաղության  ամենակարևոր գրավականն ամուր և  առաջադրված  մարտական խնդիրները  կատարելու  ունակ  բանակն է:
Բարձր գնահատելով  44-օրյա պատերազմի  և  դրան հաջորդած ժամանակահատվածում Արցախի սահմանների  պաշտպանությունն իրականացնելու գործում ներդրած ջանքերը՝  Արշակ Կարապետյանը պաշտպանության բանակի մի շարք զինծառայողների պարգևատրել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության պատվոգրերով և գերատեսչական մեդալներով:
Նույն օրը, Ստեփանակերտում, Արշակ Կարապետյանը, Հայաստանի և Արցախի պաշտպանական գերատեսչությունների համագործակցության շրջանակում, մասնակցել է պաշտպանության բանակի ղեկավար կազմի աշխատանքային խորհրդակցությանը, որի ընթացքում քննարկվել են անվտանգային խնդիրների հետ կապված մի շարք հարցեր։
Նոյեմբերի 7-ին պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանն այցելել է նաև  Սյունիքի մարզ, մասնավորապես` Սև լճի տարածք: Նախարարը շրջել է լճի ափամերձ հատվածով, հանդիպել դիրքապահ զինծառայողներին,  շնորհակալություն հայտնել իրականացվող շուրջօրյա մարտական հերթապահության համար։
Խոսելով լճի տարածք ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներթափանցման հետ կապված խնդրի հնարավոր լուծումների մասին, նախարարը ևս մեկ անգամ հավաստել է, որ պետական սահմանի վերականգնումն այլընտրանք չունի, և ադրբեջանական զինվորականները պետք է լքեն Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածքը։
Այցի ընթացքում Արշակ Կարապետյանն առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձրել  բարձրլեռնային այդ գոտում կառուցվող մարտական հենակետերի շինարարության ընթացքին, զինծառայողների կացարանային պայմաններին, և զորամիավորման ղեկավար կազմին հանձնարարականներ տվել կարճ ժամկետում շտկել արձանագրված խնդիրները:

Глава Минобороны Армении Аршак Карапетян посетил с рабочим визитом Республику Арцах 11/09/2021   00:22  |  Лента новостей
Mинистр обороны Республики Армения Аршак Карапетян 6 ноября посетил с двухдневным рабочим визитом Республику Арцах. Карапетянприбыл в Арцах  по приглашению министра обороны Республики Арцах Камо Варданяна.
В сопровождении командующего Армией обороны Аршак Карапетян посетил боевые опорные пункты, встретился с военнослужащими, несущими боевое дежурство, ознакомился с укрепительными, а также социально-бытовыми условиями несения дежурства.
В одной из воинских частей Армии обороны, обращаясь к военнослужащим, охраняющим границы Арцаха, глава оборонного ведомства Армении подчеркнул, что важнейшим залогом мира является сильная армия, способная выполнять поставленные боевые задачи.
Высоко оценив усилия, предпринятые для защиты границ Арцаха в ходе 44-дневной войны, в последовавший за ней период, Аршак Карапетян наградил ряд военнослужащих Армии обороны почетными грамотами и ведомственными медалями Министерства обороны Республики Армения.
В тот же день в Степанакерте Аршак Карапетян в рамках сотрудничества между оборонными ведомствами Армении и Арцаха принял участие в рабочем совещании руководящего состава Армии обороны, в ходе которого были обсуждены ряд вопросов, касающихся вопросов безопасности.
7 ноября министр обороны Аршак Карапетян также посетил Сюникскую область, в частности, территорию Черного озера. Министр обошел берег озера, на месте встретился с военнослужащими, охраняющими позиции, поблагодарил их за круглосуточное боевое дежурство.
Говоря о возможных решениях проблемы, связанной с проникновением азербайджанских подразделений на территорию озера, министр еще раз заверил, что альтернативы восстановлению государственной границы нет, азербайджанские военные должны покинуть суверенную территорию Республики Армения.
В ходе визита Аршак Карапетян уделил особое внимание ходу строительства боевых опорных пунктов в этой высокогорной зоне, условиям проживания военнослужащих и поручил руководству армейского корпуса в короткие сроки устранить выявленные проблемы.