Պարբերական բնույթ են կրում Ադրբեջանի կողմից եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումները. ԱԳՆ 11/09/2021 10:03 | ԼՐԱՀՈՍ
2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից՝ Թուրքիայի անմիջական մասնակցությամբ և օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ներգրավմամբ Արցախի և նրա ժողովրդի դեմ սանձազերծված ագրեսիան կանգնեցնելու նպատակով նոյեմբերի 9-ին ՌԴ նախագահի միջնորդությամբ ստորագրվեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի և բոլոր ռազմական գործողությունների ավարտի մասին եռակողմ հայտարարությունը, որի հիման վրա Արցախում տեղակայվեցին ՌԴ խաղաղապահ ուժեր։
Այսօր մենք կրկին գլուխ ենք խոնարհում այն քաջարի հայորդիների առջև, որոնք իրենց կյանքը չխնայեցին հանուն հայ ժողովրդի ապրելու և իր ապագան կերտելու իրավունքի՝ թույլ չտալով իրականացնել ագրեսիան սանձազերծողների՝ Արցախն ամբողջովին հայաթափելու մտադրությունը:
44-օրյա պատերազմը, որն ուղեկցվում էր Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական և մարդու իրավունքների լայնածավալ խախտումներով, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների և մշակութային հուշարձանների միտումնավոր թիրախավորմամբ, արգելված զինատեսակների կիրառմամբ և պատերազմական այլ հանցագործություններով, հանգեցրեց հազարավոր զոհերի և տասնյակ հազարավոր վիրավորների, տեղահանվածների և ավերածությունների։ Պատերազմի հետևանքով Արցախի մի շարք շրջաններ ենթարկվեցին էթնիկ զտման, իսկ բնակչությունը դարձավ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ռազմական հանցագործությունների և զանգվածային ոճրագործությունների զոհ: Մասնավորապես՝ պատերազմի հետևանքով 40 հազար մարդ զրկվել է տնից և ունեցվածքից, ավերվել են ավելի քան 17 000 քաղաքացիական օբյեկտներ ու ենթակառուցվածքներ, հարյուրավոր քաղաքացիական անձինք սպանվել կամ վիրավորվել են, իսկ շատերի ճակատագիրը դեռևս մնում է անհայտ:
Հայաստանը և Արցախը հետևողականորեն կյանքի են կոչել եռակողմ հայտարարության դրույթները, մինչդեռ եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ընդամենը մեկ ամիս անց՝ ի հեճուկս ստորագրման պահին զբաղեցրած դիրքերում կանգ առնելու հանձնառության, Ադրբեջանի զինված ուժերը ներխուժեցին Արցախի Հադրութի շրջանի Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերը՝ սպանելով ու գերեվարելով հայ զինծառայողների։ Ավելին՝ փաստաթղթում նշված շրջաններից հայկական զորքերի դուրսբերումից հետո ադրբեջանական կողմը պատասխանեց այդ նույն տարածքներից ՀՀ ինքնիշխան տարածք իր զինված ուժերի ներթափանցմամբ և շարունակվող ապօրինի տեղակայմամբ։
Ադրբեջանը դեռևս չի իրականացրել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ կետը՝ պատանդառության մեջ պահելով բազմաթիվ հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց, ինչը ոչ միայն եռակողմ հայտարարության, այլև միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է։
Պարբերական բնույթ են կրում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումները, որոնք ուղեկցվում են ոչ միայն Հայաստանի զինված ուժերի և Արցախի պաշտպանության բանակի դիրքերի, այլև խաղաղ բնակավայրերի ու քաղաքացիական անձանց թիրախավորմամբ՝ հանգեցնելով և՛ մարդկային, և՛ նյութական կորուստների։
Միտումնավոր խեղաթյուրելով և կամայականորեն մեկնաբանելով 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի և 2021թ․ հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների՝ տարածաշրջանում ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ դրույթները՝ Ադրբեջանը շրջանառում է, այսպես կոչված, «միջանցքի» գաղափարը և սպառնում ուժի կիրառմամբ, ինչը ոչ միայն հակասում է նշված հայտարարությունների տառին և ոգուն, այլև միտված է տարածաշրջանում լարվածության նվազեցմանն ուղղված ջանքերի խաթարմանը:
Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից բացահայտ կերպով վարվող շարունակական հայատյաց քաղաքականությունը, ուժի կիրառման արդյունքում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած Արցախի տարածքներում էթնիկ զտումները, հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացումն ու պղծումը, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների՝ Արցախ մուտքի խոչընդոտումը վկայում են, որ Արցախի հայության՝ իրենց հայրենի հողում անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքի երաշխավորումն անհնար է Ադրբեջանի իրավասության կամ վերահսկողության ներքո։
Ադրբեջանի կողմից Արցախի և նրա ժողովրդի դեմ ուժի կիրառման հետևանքով ձևավորված իրողությունները չեն կարող հիմք հանդիսանալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման համար: Ադրբեջանի այն պնդումները, թե պատերազմի արդյունքում միջազգային ասպարեզում այլևս գոյություն չունի ոչ միայն ԼՂ հակամարտությունը, այլև Լեռնային Ղարաբաղը, նույնպես նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության խախտում է, քանի որ հենց եռակողմ հայտարարության մեջ Լեռնային Ղարաբաղը ներկայացված է որպես տարածքային միավոր:
Միայն 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի և 2021թ․ հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների լիակատար իրագործումը, մասնավորապես` առաջնային կարևորություն ունեցող հումանիտար խնդիրների հրատապ կարգավորումը, նախ և առաջ՝ բոլոր ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց անվերապահ հայրենադարձումը, անհայտ կորած անձանց ճակատագրի բացահայտումը և բռնի անհետացումների դեպքերի հետաքննությունը, հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգության պաշտպանությունը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի լիարժեք վերականգնումը կարող են նախադրյալներ ստեղծել տարածաշրջանում տևական խաղաղության և կայունության ապահովման համար։
Հակամարտության համապարփակ և տևական լուծումը հնարավոր է միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո խաղաղ բանակցությունների միջոցով, ինչը ենթադրում է Արցախի կարգավիճակի հստակեցում և տեղահանված արցախահայության՝ Արցախի ողջ տարածքում իրենց բնակավայրեր անվտանգ վերադարձի ապահովում և Արցախի ժողովրդի՝ իր բնօրրանում ազատ ու արժանապատիվ ապրելու իրավունքի իրացում՝ հիմնված ժողովուրդների իրավահավասարության ու ինքնորոշման իրավունքի վրա:
Հայաստանը վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը գործնական ջանքեր գործադրելու տարածաշրջանում իրավիճակի լիցքաթափման, քայլ առ քայլ թշնամանքի մթնոլորտի հաղթահարման, տարածաշրջանում կայունություն և խաղաղ զարգացման դարաշրջանի բացման ուղղությամբ։ Միաժամանակ գործընթացի արդյունավետության համար անհրաժեշտ է, որ Ադրբեջանը ևս կառուցողական դիրքորոշում որդեգրի՝ հրաժարվելով հայատյացության, ագրեսիվ հռետորաբանության և գործողությունների իր քաղաքականությունից։

МИД Армении обвинил Баку в невыполнении положений трехсторонних заявлений 11/09/2021   11:18  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением в связи с годовщиной подписания трехстороннего заявления лидерами Армении, России и Азербайджана о прекращении всех боевых действий в зоне нагорно-карабахского конфликта. В завлении говорится:
“С целью пресечения развязанной Азербайджаном с 27 сентября 2020 года при непосредственном участии Турции и с привлечением иностранных вооруженных наемников агрессии против Арцаха и его народа 9 ноября 2020 года при посредничестве президента России 9 ноября было подписано трехсторонняя декларация о прекращении всех боевых действий в зоне нагорно-карабахского конфликта, на основе которого в Арцахе  были размещены российские миротворческие силы.
Сегодня мы еще раз преклоняемся перед теми отважными армянами, которые не пощадили свои жизни ради права армянского народа жить и строить свое будущее, не позволив инициаторам агрессии осуществить замысел по полному изгнанию армян из Арцаха.
44-дневная война, которая сопровождалась крупномасштабными нарушениями Азербайджаном международного гуманитарного права и прав человека, прицельными атаками на гражданскую инфраструктуру и памятники культуры, применением запрещенного оружия и другими военными преступлениями, привела к тысячам жертв, десяткам тысяч раненых и перемещению лиц, разрушениям. В результате войны ряд районов Арцаха подверглись этническим чисткам, а население стало жертвой военных преступлений и массовых зверств, совершенных Азербайджаном. В частности, в результате войны 40 тыс. человек потеряли свои дома и имущество, были разрушены более 17 тыс. гражданских объектов и  объектов инфраструктуры, сотни гражданских лиц были убиты или ранены, а судьба многих людей остается неизвестной.
Армения и Арцах последовательно претворяли в жизнь положения трехстороннего заявления, в то время как всего через месяц после подписания трехстороннего заявления, вопреки обязательству оставаться на занимаемых в момент подписания позициях, вооруженные силы Азербайджана вторглись в села Хцаберд и Хин Тагер Гадрутского района Арцаха, убив и взяв в плен армянских военнослужащих. Более того, на вывод армянских войск из регионов, упомянутых в документе, азербайджанская сторона ответила вторжением своих ВС на суверенную территорию Республики Армения с этих же территорий и продолжающимся незаконным размещением.
Азербайджан до сих пор не выполнил 8-й пункт заявления от 9 ноября, удерживая в заложниках многочисленных армянских военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц, что является грубым нарушением не только трехстороннего заявления, но и международного гуманитарного права.
Регулярный характер носят нарушения режима прекращения огня вооруженными силами Азербайджана, закрепленного в трехстороннем заявлении, которые сопровождаются нанесением прицельных ударов не только по позициям вооруженных сил Армении и Армии обороны Арцаха, но также по мирным поселениям и мирным жителям, что приводит как к человеческим, так и материальным потерям.
Умышленно искажая и произвольно трактуя положения трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года и от 11 января 2021 года, касающиеся разблокирования инфраструктуры в регионе, Азербайджан муссирует идею так называемого “коридора” и угрожает применением силы, что не только противоречит букве упомянутых заявлений, но и подрывает усилия, направленные на снижение напряженности в регионе.
Открыто проводимая высшим руководством Азербайджана последовательная антиармянская политика, этнические чистки на перешедших под контроль Азербайджана в результате применения силы территориях Арцаха, уничтожение и осквернение армянского культурного и религиозного наследия, а также препятствование въезду международных гуманитарных организаций в Арцах свидетельствуют о том, что гарантирование права народа Арцаха  на безопасную и достойную жизнь на своей родной земле невозможно под юрисдикцией или контролем Азербайджана.
Сложившиеся в результате применения Азербайджаном силы против Арцаха и его народа реалии не могут быть основой для урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Утверждения Азербайджана о том, что в результате войны не только нагорно-карабахский конфликт, но и Нагорный Карабах больше не существуют на международной арене, также является нарушением трехстороннего заявления от 9 ноября, поскольку в трехстороннем заявлении Нагорный Карабах представлен как территориальная единица.
Только полное выполнение трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года, в частности, безотлагательное решение важнейших гуманитарных вопросов, прежде всего, безоговорочная репатриация всех военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц, выяснение судьбы пропавших без вести и расследование случаев насильственных исчезновений, защита армянского культурного и религиозного наследия, а также полноценное восстановление процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта могут создать предпосылки для продолжительного мира и стабильности в регионе.
Всеобъемлющее и долгосрочное урегулирование конфликта возможно только путем мирных переговоров в рамках мандата сопредседателей Минской группы ОБСЕ, что предполагает уточнение статуса Арцаха, обеспечение безопасного возвращения перемещенных армянАрцаха в свои населенные пункты на всей территории Арцаха и реализацию права народа Арцаха свободно и достойно жить на своей родине, которое основано на принципах равенства и права народов на самоопределение.
Армения подтверждает свою готовность приложить практические усилия для разрядки обстановки в регионе, пошагового преодоления атмосферы враждебности, установления стабильности в регионе и открытия эры мирного развития.
В то же время для эффективности процесса необходимо, чтобы Азербайджан также занял конструктивную позицию, отказавшись от своей армянофобской политики, агрессивной риторики и действий.
16:56 08/11/2021  |  Азербайджанская военная агрессия-2020Азербайджанцы обстреляли мирных жителей возле Шуши:один человек погиб, трое ранены
13:33 05/11/2021  |  Лента новостейВ Сиднее убрали билборды с азербайджанской рекламой об оккупации Арцаха
12:31 05/11/2021  |  Азербайджанская военная агрессия-2020В Сенате США обсудили вопрос лишения Азербайджана военной помощи и расследования военных преступлений Баку
13:19 04/11/2021  |  Лента новостейПредставители МККК в октябре навестили удерживаемых в азербайджанском плену армян, помогли им связаться с семьей