Շուշիի մոտակայքում ջրմուղի 22-ամյա աշխատակիցը զոհվել է՝ գլխի շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքից 11/09/2021   14:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի ջրմուղի աշխատակիցների կողմից «գորշ գոտում» իրականացված վերանորոգման և վերականգնման աշխատանքները կատարվել են հատուկ ՌԴ ՊՆ անցակետերից մեկի ջրամատակարարումը կազմակերպելու նպատակով։ Այս մասին հայտնում է «Wargonzo»-ն՝ հղում կատարելով աղբյուրներին։
Նախագիծը հայտնում է, որ երեկ Շուշիի մերձակայքում տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով զոհված հայ սանիտարական ծառայության աշխատակիցը սպանվել է՝ գլխի շրջանում ստացած հրազենային վիրավորումից. կրակոցն արձակել են ադրբեջանցի զինվորականները։ Այս ամենը տեղի է ունեցել օրը ցերեկով, գրեթե հենց Գորիսն ու Ստեփանակերտը կապող մայրուղու վրա, որը բառիս բուն իմաստով Արցախի կյանքի ճանապարհն է։
«Կարևոր է նշել, որ սպանությունից հետո Ադրբեջանի իշխանությունները կազմակերպել են մի ամբողջ տեղեկատվական հատուկ օպերացիա՝ ՌԴ ՊՆ գործունեությունը վարկաբեկելու նպատակով։ Ֆեյսբուքի հայկական հատվածում հաղորդագրություններ են տարածվել, թե, իբր, ադրբեջանցիները կաշառել են խաղաղապահներին՝ այս միջադեպի վրա աչք փակելու համար։ Այս ամենը, կարծես թե, Ռուսաստանին տարածաշրջանից դուրս մղելու և ղարաբաղյան ճակատում հետագա էսկալացիայի համար պայմաններ ստեղծելու ավելի մեծ արշավի մի մաս է»,- գրել է «Wargonzo»-ն:
14:40 05/11/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Շուշիի մշակույթի տան դահլիճում զորակոչված շուրջ 500 ոստիկաններին հավաքելու և դրա հետևանքով մեկ հրթիռի հարվածով 27 ոստիկանների զոհվելու փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ

Расстрелянные у Шуши гражданские проводили воду для российских миротворцев — Wargonzo 11/09/2021   15:00  |  Лента новостей
Ремонтно-восстановительные работы, которые сотрудники водоконала Арцаха выполняли в «серой зоне», проводились специально для того, чтобы организовать подачу воды к одному из блокпостов МС РФ. Об этом в своем Telegram-канале пишет проект Wargonzo со ссылкой на свои источники в Степанакерте, детально знакомые с ситуацией.
Так же проекту Wargonzo  стало известно, что погибший в результате вчерашнего инцидента под Шуши - армянский сотрудник санитарной службы - был убит азербайджанским военным не просто в упор, а выстрелом в голову.
"Всё это произошло средь бела дня, практически прямо на трассе, соединяющей Горис и Степанакерт и являющейся для Арцаха в прямом смысле - дорогой жизни. Важно отметить, что вслед за убийством, азербайджанские власти организовали целую информационную спецоперацию, чтобы дискредитировать деятельность МС РФ. В армянский сегмент фейсбука были вброшены сообщения о том, что азербайджанцы якобы подкупили миротворцев, чтобы те закрыли глаза на данный инцидент. Всё это очень похоже на часть большой кампании по выдавливанию России из региона и созданию условий для дальнейшей эскалации на карабахской фронте», - пишет Wargonzo.