ԱՀ ԱԺ-ն ընդունել է «Արցախի ժողովրդի ազատ ու անկախ ապրելու անօտարելի իրավունքի մասին» հայտարարությունը 11/09/2021   13:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 9-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ արտահերթ նիստ, որը վարում էր խորհրդարանի ղեկավար Արթուր Թովմասյանը:
Օրակարգում մեկ հարցի քննարկում էր՝ «Արցախի ժողովրդի ազատ ու անկախ ապրելու անօտարելի իրավունքի մասին» ԱՀ ԱԺ հայտարարությունը:
Նախքան օրակարգային հարցին անցնելը ՝ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն անդրադարձ կատարեց օրվա տարելիցի առիթով՝ ընդգծելով արցախյան 3 պատերազմներում Ադրբեջանի ցուցաբերած վայրագ ու նենգ նպատակներն ու հայրենիքի նվիրյալների անուրանալի սխրանքն ու նրանց թողած պատգամը. «Նրանց բոլորի թողած պատգամը թերևս մեկն է՝ ապրել, արարել, հզորանալ, այս հողի վրա: Ուստի պետք է ապրելով հաղթահարենք այդ ցավը, ապրելով հզորացնենք մեր հայրենիքը, որպեսզի հավերժ ապրի նաև մեր հերոսների անունն ու գործը»:
Ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հոտնկայս հարգեցին արցախյան բոլոր պատերազմներում նահատակված հայորդիների հիշատակը:
Իր խոսքում խորհրդարանի ղեկավարը դատապարտեց նախօրեին՝ նոյեմբերի 8-ին ադրբեջանական կողմի հերթական սադրիչ և հանցավոր գործողությունը՝ ուղղված խաղաղ բնակչությանը:
Խորհրդարանը միաձայն ընդունեց ԱՀ ԱԺ հայտարարությունը «Արցախի ժողովրդի ազատ ու անկախ ապրելու անօտարելի իրավունքի մասին»: Հայտարարությունն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև. «2020 թվականի աշնանը Ադրբեջանը, Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների աջակցությամբ, անտեսելով միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, ագրեսիա է իրականացրել Արցախի Հանրապետության հանդեպ և 44 օր տևած պատերազմի արդյունքում բռնազավթել է հանրապետության տարածքի մեծ մասը:
Իր պատմական հայրենիքից Արցախի բնակչության բռնի տեղահանության պատճառով հազարավոր ընտանիքներ են ունեզրկվել և հայրենազրկվել, ոչնչացվել ու պղծվել են ազգային-մշակութային և քրիստոնեական հարյուրավոր հուշարձաններ ու կոթողներ:
Մեկ տարի առաջ՝ նոյեմբերի 9-ին, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի միջնորդությամբ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հաստատված զինադադարով կասեցվել է արյունահեղությունը: Այդուհանդերձ, մեր խորին համոզմամբ, Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգության սպառնալիքը կարող է կանխվել, և տարածաշրջանում ապրող ժողովուրդների միջև տևական խաղաղություն կարող է հաստատվել միմիայն Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության վերականգնման, գերեվարված մեր հայրենակիցների ու բռնի տեղահանվածների հայրենի օջախներ վերադարձնելու և ազգերի ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա հակամարտության կարգավորման պարագայում:
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը, ի դեմս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների, անհետաձգելի քայլեր ձեռնարկել Արցախի իշխանությունների մասնակցությամբ բանակցային գործընթացը վերսկսելու և հիմնախնդրի համապարփակ լուծումն ապահովելու նպատակով:
Ոգեկոչելով հայրենիքի համար իրենց կյանքը նվիրաբերած բոլոր նահատակների հիշատակը և արձանագրելով Արցախի ինքնիշխանության հռչակման ու դրան հաջորդած գործընթացների օրինականությունն ու համապատասխանությունը միջազգային և ներպետական իրավական նորմերին, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը, որպես բարձրագույն ներկայացուցչական մարմին, վերահաստատում է՝ ազատ ու անկախ Արցախը պահպանելու 1988 թվականին ստանձնած հանձնառությունը և Արցախի Հանրապետության ժողովրդի վճռականությունը՝ հայրենի հողում ազատ ապրելու և արարելու իր իրավունքը պաշտպանելու գործում»։
15:58 01/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿայացել է Արցախի Ազգային ժողովի հատուկ նիստը՝ նվիրված ԼՂՀ հռչակման 30-ամյակին
17:44 29/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ԱԺ-ն միաձայն ընդունեց «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքի փոփոխությունները
13:42 25/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ԱԺ-ի երեք խմբակցություններ թարմացնում են 2020թ. նոյեմբերի 10-ի հայտարարությամբ ներկայացված Արցախի Նախագահի հրաժարականի պահանջը
15:56 12/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը հյուրընկալել է ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչի գլխավորած պատվիրակությանը
13:23 27/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ԱԺ հայտարարությունը սումգայիթյան ցեղասպանության տարելիցի առթիվ
17:32 03/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Արցախի ԱԺ նախագահը հրապարակել է Արցախից հեռացած աշխատակիցների տվյալները

Парламент НКР принял заявление о неотчуждаемом праве народа Арцаха на свободную и независимую жизнь 11/09/2021   15:43  |  Лента новостей
9-го ноября под председательством Артура Товмасяна было созвано внеочередное заседание НС Республики Арцах.
Как сообщает пресс-служба парламента республики, на повестке дня был проект заявления Национального собрания Республики Арцах о неотчуждаемом праве народа Арцаха на свободную и независимую жизнь.
Прежде чем перейти к вопросу повестки дня, председатель НС Артур Товмасян упомянул годовщину этого дня, подчеркнув жестокость и коварство, продемонстрированные Азербайджаном в трех Арцахских войнах, а также отметил неоспоримый подвиг преданных сынов Отечества и оставленный ими завет: "Оставленный всеми ими завет один – жить и созидать на этой земле. Поэтому мы должны преодолеть эту боль, должны сделать нашу Родину сильнее, чтобы имена и подвиги наших героев жили вечно".
Присутствующие минутой молчания почтили память сынов армянского народа, павших в трех арцахских войнах.
В своей речи глава парламента также осудил очередной провокационный и преступный акт, совершенный азербайджанской стороной в отношении мирного населения Республики Арцах.
Парламент единогласно принял заявление Национального собрания Республики Арцах о неотчуждаемом праве народа Арцаха на свободную и независимую жизнь. В заявлении говорится:
"Осенью 2020 года Азербайджан при поддержке Турции и международных террористических группировок, игнорируя основополагающие принципы международного права, предпринял широкомасштабную агрессию в отношении Республики Арцах и результате 44-дневной войны оккупировал большую часть территории нашей республики.
В результате насильственного выдворения населения Арцаха со своей исторической родины тысячи семей лишились своих домов, уничтожены и осквернены сотни национально-культурных и христианских памятников.
Год назад, 9-го ноября, при посредничестве президента Российской Федерации кровопролитие в зоне азербайджано-карабахского конфликта было остановлено. Тем не менее, мы глубоко убеждены, что угроза физической безопасности народа Арцаха может быть предотвращена, и продолжительный мир между живущими в регионе народами может быть установлен лишь в случае восстановления территориальной целостности Республики Арцах, возвращения наших пленных соотечественников и вынужденных переселенцев в родные места, а также урегулирования конфликта на основе права наций на самоопределение.
Призываем международное сообщество в лице стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ предпринять неотложные шаги для возобновления переговорного процесса с участием властей Республики Арцах и обеспечения всеобъемлющего решения проблемы.
Взывая к памяти всех жертв, отдавших свои жизни за Родину, и констатируя законность провозглашения суверенитета Республики Арцах и последовавших за ним процессов, а также их соответствие международным и внутригосударственным правовым нормам, Национальное собрание Республики Арцах как высший представительский орган подтверждает взятые на себя в 1988 году обязательства по сохранению свободного и независимого Арцаха и решимость народа Республики Арцах в деле защиты своего права свободно жить и созидать на родной земле".