Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին օրինագիծը։ 11/09/2021   20:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր պատմական օր է Հայ Դատի համար։ Հայոց ցեղասպանության մասին օրինագծի առաջին ընթերցումն անցել է առանց առարկությունների։ Հայտնում է ՀՅԴ Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախումբը:
«Հաջորդ ընթերցումը տեղի կունենա 2022 թվականի մարտի 18-ին: Շնորհակալություն ենք հայտնում Թիմ Լաֆթոնին և բոլոր հովանավորներին այս հաջողության համար»:
Նոյեմբերի 9-ին Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատում կայացավ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի առաջին ընթերցումը։ Օրինագիծը ներկայացրել է պահպանողական խորհրդարանական Թիմ Լաութոնը: Նպատակն է պաշտոնական ճանաչման և հիշատակության միջոցով ոգեկոչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Օրինագիծն ունի հիմնական երեք դրույթներ․ առաջին՝ Օսմանյան կայսրության և դրան հարակից տարածքներում 1915-1923թթ․ ընթացքում հայության ջարդերի պաշտոնական որակում՝ որպես ցեղասպանություն, երկրորդ՝ ցեղասպանությունների, այդ թվում Հայոց ցեղասպանության զոհերի ամենամյա ոգեկոչում, երրորդ՝ Հայոց ցեղասպանության և դրան առնչվող մարդու իրավունքների ժամանակակից խախտումների ու պատերազմական հանցագործություների վերաբերյալ կրթության և հանրային տեղեկացվածության խթանում։
Ըստ ՀՅԴ Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախմբի՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը այդ երկրի համար կարևոր է մի քանի պատճառներով: Նախ՝ օրինագծի ընդունումը կհաստատի Մեծ Բրիտանիայի հավատարմությունը «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և պատժելու մասին» կոնվենցիային և նրա հիմնական արժեքներին։ Երկրորդ՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը, Մեծ Բրիտանիան կամրապնդի իր հավատարմությունը համամարդկային իրավունքների պաշտպանությանը, քանի որ նման մասշտաբի հանցագործությունը չճանաչված թողնելը անպատժելիության վտանգավոր ուղերձ է. անպատիժ հանցագործությունը խրախուսվող հանցագործություն է: Երրորդ՝ Միացյալ Թագավորության, որպես համաշխարհային խաղացողի դերն ու պարտականությունն է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և առաջ մղել Ցեղասպանության ուսումնասիրությունը և մեծացնել մարդկության դեմ հանցագործությունների վերաբերյալ հանրային տեղեկացվածությունը:
22:07 29/10/2021  |  Միջազգային լրահոսԵղիսաբեթ Երկրորդը բժիշկների խորհրդով կշարունակի հանգստանալ եւս երկու շաբաթ
20:58 22/10/2021  |  Միջազգային լրահոսԵղիսաբեթ II-ն աշխատանքի է վերադարձել հոսպիտալացումից հետո
00:38 16/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱնկարայում Հնդկաստանի դեսպանատունը հրապարակել է՝արտգործնախարարի՝ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի այցելության լուսանկարը
22:37 08/10/2021  |  Միջազգային լրահոսԲրիտանիայում զուգարանի թղթի պակաս՝ գազի գնի պատճառով
21:49 30/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄեծ Բրիտանիան կոչ է արել Հայաստանին և Ադրբեջանին շարունակել երկխոսությունը ԵԱՀԿ ՄԽ ձևաչափով՝ տարածաշրջանում լարվածությանը մեկընդմիշտ վերջ դնելու համար
21:21 20/09/2021  |  Միջազգային լրահոսԲրիտանիայի ԱԳՆ-ն քննադատել Է Ռուսաստանի խորհրդարանական ընտրությունները

Палата общин Великобритании приняла в первом чтении законопроект о признании Геноцида армян 11/10/2021   10:09  |  Лента новостей
Законопроект о признании Геноцида армян 9 ноября прошел первое чтение в Палате общин Великобритании. Об этом сообщает Армянский национальный комитет Великобритании. Законопреоект представил депутат-консерваротор Тим Лоутон.
"Первое чтение законопроекта о Геноциде армян прошло без возражений. Следующее чтение состоится 18 марта 2022 года. Мы благодарим Тима Лоутона и всех соавторов за этот успех", - говорится на странице комитета в Facebook.
Законопроект содержит три основных положения: первое - квалификация массовых погромов армян в Османской империи и на сопредельных территориях в 1915-1923 годах  как геноцид, второе - ежегодное поминовение жертв геноцидов, в том числе Геноцида армян, и третье - содействие просвещению и осведомленности общественности о Геноциде армян, связанных с ним нарушениях прав человека и военных преступлениях.
Как отметили в британской комиссии Ай Дата, принятие законопроекта о признании Геноцида армян важно для Великобритании по нескольким причинам. Прежде всего, принятие законопроекта подтвердит приверженность Великобритании "Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него" и ее основным ценностям. Во-вторых, Великобритания, признав Геноцид армян,  укрепит свою приверженность защите общечеловеческих прав, поскольку  оставление непризнанным преступления такого масштаба  - опасный месседж безнаказанности. Преступление без наказания - это поощряемое преступление. В третьих, Соединенное Королевство как актор мирового масштаба обязано признать Геноцид армян, продвигать исследование Геноцида и повысить уровень осведомленности общественности о преступлениях против человечности.