Ալիևը որոշել է ցուցադրական «սաֆարի» սարքել թուրքական բարձրաստիճան պաշտոնյաների համար. Ջրատարի վրա աշխատող քաղաքացիներին անհնար էր շփոթել դիվերսանտների հետ. Wargonzo 11/08/2021 17:51 | ԼՐԱՀՈՍ
Wargonzo նախագծին որոշակի մանրամասներ են հայտնի դարձել այսօր Շուշիի մոտ գտնվող խաչմերուկում ադրբեջանցիների արձակած կրակոցների մասին:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ այսօր ժամը 15։00-ի սահմաններում Շուշի քաղաքի մոտակա խաչմերուկում ադրբեջանական կողմից կրակոցներ են արձակվել տվյալ վայրում ջրատար խողովակների վրա աշխատանքներ կատարող քաղաքացիական անձանց վրա, որի հետեւանքով ունենք մեկ զոհ, եւս երեք քաղաքացի վիրավորել։
Ըստ Wargonzo-ի աղբյուրների, Արցախի չեզոք գոտում մարդասիրական աշխատանքներն իրականացվում են միայն մի շարք պաշտոնական համաձայնեցումներից հետո՝ ադրբեջանական և հայկական կառույցների միջև, ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ:
«Այսինքն ՝ «գորշ գոտի» յուրաքանչյուր մուտքի մասին ադրբեջանական կողմին նախապես տեղյակ են պահում։ Բացի այդ, սանիտարական ծառայությունների աշխատակիցները կրում են համապատասխան տարբերակիչ հագուստ ՝ կապույտ կոմբինեզոններ։ Նրանց շփոթել դիվերսանտների հետ ՝ անհնար է»,- հայտնում են նախագծի տելեգրամյան ալիքից։
Հաշվի առնելով, որ այդ ժամերին Իլհամ Ալիևն ու Թուրքիայի պաշտպանության նախարարը գտնվում են Շուշիում, հավատալ, որ ավտոմատ զենքից ջրագծի ուղղությամբ պատահաբար կրակ են բացել, պարզապես հնարավոր չէ։
«Նման միջադեպերի կամ կասկածելի տեղաշարժերի մասին անմիջապես զեկուցում են առնվազն անվտանգության ծառայության պետին, դրանից հետո արդեն հետևում է «կրակ» հրամանը։ Այսպիսով տպավորություն է ստեղծվում, թե Ալիևը որոշել է ցուցադրական սաֆարի սարքել թուրքական բարձրաստիճան պաշտոնյաների համար։ Դա չափազանց սիմպտոմատիկ փաստ է։ Այս արյունոտ ակցիան ենթադրում է, որ ակնհայտ թքած ունեն այն ջանքերի վրա, որոնք ձեռնարկվել են տարածաշրջանում խաղաղություն պահպանելու համար»,- ասված է հայտարարությունում։

Азербайджанцы не могли случайно обстрелять сотрудников водоканала под Шуши – Wargonzo 11/08/2021 18:03 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Азербайджанцы не могли случайно обстрелять сотрудников водоканала под Шуши, пишет проект Wargonzo в своем Telegram-канале.
Как ранее сообщалось, сегодня в СНБ поступила информация о том, что около 15:00 на ближайшем перекрестке у города Шуши азербайджанская сторона обстреляла гражданских лиц, проводивших работу на водопроводе в этом районе.
В больницу Степанакерта доставлены четверо гражданских лиц, один из которых скончался. Троим оказывается медицинская помощь.
Как стало известно проекту Wargonzo, гуманитарные работы на нейтральной полосе в Арцахе проводятся только после ряда официальных согласований - между азербайджанскими и армянскими структурами при посредничестве российских миротворцев.
То есть, как указывается в записи, о каждом подобном выезде в «серую зону» азербайджанскую сторону ставят в известность заранее. К тому же, пишет автор проекта, сотрудники санитарных служб носят соответствующую отличительную одежду - синие комбинезоны, спутать их, предположим, с диверсантами - невозможно.
"Учитывая, что в эти часы Алиев и турецкий министр обороны находятся в Шуши, поверить в то, что огонь из автоматического оружия по рабочим водоканала открыли случайно – просто-напросто невозможно. О подобных инцидентах или подозрительных перемещениях моментально докладывают по крайней мере начальнику службы личной безопасности и уже затем следует команда «огонь». Таким образом, складывается впечатление, что Алиев решил устроить показательное сафари для высокопоставленных турецких властей. Что является крайне симптоматичным фактом. Эта кровавая акция - очевидный плевок в сторону тех усилий, которые были предприняты для поддержания мира в регионе. Такое нельзя оставлять без внимания", - пишет автор проекта.