Իրաքի վարչապետը հայտարարել է, որ գիտեն՝ ովքեր են իր դեմ մահափորձ իրականացնողները 11/08/2021   10:52  |  Միջազգային լրահոս
Իրաքի վարչապետ Մուստաֆա ալ-Կազիմին հայտարարել է, որ երկրի իշխանությունները գիտեն, թե ովքեր են իր դեմ մահափորձ իրականացրել, և խոստացել է, որ մոտ ապագայում նրանց կկալանավորեն։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք հետևում ենք նրանց, ովքեր իրականացրել են մահափորձը։ Մենք նրանց շատ լավ գիտենք և շուտով կբացահայտենք նրանց անունները։ Նրանք այն մարդիկ են, որոնք ցանկանում են մեր երկիրը վերածել ավազակապետության, սակայն մենք դա թույլ չենք տա»,-հայտարարել է վարչապետը։
Ալ-Կազիմին նշել է, որ Իրաքում կան որոշ ուժեր, որոնք դժգոհ են երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումներից և կոռուպցիայի դեմ պայքարից։
Հիշեցնենք, որ Իրաքի վարչապետի նստավայրի վրա հարձակում է տեղի ունեցել երեք անօդաչու թռչող սարքի միջոցով։ Վարչապետը չի տուժել։
15:38 07/11/2021  |  Միջազգային լրահոսԻրաքում հայտարարել են, որ վարչապետի դեմ մահափորձի համար 3 անօդաչու թռչող սարք է օգտագործվել
14:50 07/11/2021  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիան դատապարտել է Իրաքի վարչապետի դեմ մահափորձը
10:34 07/11/2021  |  Միջազգային լրահոսԻրաքի վարչապետի դեմ մահափորձ է իրականացվել
22:22 21/09/2021  |  Միջազգային լրահոսԲայդենը Իրաքի նախագահի հետ քննարկել է՝ հոկտեմբերին հանրապետությունում կայանալիք ընտրությունները
22:14 07/09/2021  |  Միջազգային լրահոսՔադաֆիի աճյունների վերահուղարկավորումը կօգնի Լիբիայում հաշտեցմանը. ՌԴ ԱԳՆ
13:44 05/09/2021  |  Միջազգային լրահոսԻրաքի հյուսիսում ԻԳԻԼ-ի գրոհայինների եւս մեկ գրոհի հետեւանքով երեք զինվորական Է զոհվել
21:46 29/08/2021  |  Միջազգային լրահոսՄակրոնը՝ Իրաքում եւ Սիրիայում ԻԳԻԼ-ի ահաբեկիչների ակտիվության վերածննդի նշաններ է տեսնում
22:14 17/08/2021  |  Միջազգային լրահոսԻրաքի հյուսիսում հիվանդանոցի շենքի վրա ավիահարվածների հետեւանքով մի քանի մարդ Է զոհվել
22:34 10/08/2021  |  Միջազգային լրահոսԻրաքը մտադիր է Սաուդյան Արաբիայի եւ Իրանի ներկայացուցիչների հանդիպում նախապատրաստել

“Мы их очень хорошо знаем”: премьер-министр Ирака заявил, что ему известны исполнители покушения на него 11/08/2021 11:01 | Международные новости
Премьер-министр Ирака Мустафа аль-Казыми заявил, что власти страны знают имена тех, кто осуществил покушение на него в ночь на воскресенье, и пообещал, что в ближайшее время они будут задержаны, передает ТАСС.
"Мы преследуем тех, кто совершил вчерашнее преступление. Мы их очень хорошо знаем и вскоре раскроем их имена. <...> Это те, кто стремится превратить нашу страну в бандитское государство, но мы этого не позволим", - подчеркнул он на экстренном заседании кабмина, сообщается в Twitter на странице канцелярии премьера.
Аль-Казыми отметил, что в Ираке есть определенные силы, которые недовольны происходящими в стране демократическими преобразованиями и борьбой с коррупцией. "Мы не позволили, чтобы страна погрузилась в региональную войну, и смогли обеспечить в ней безопасность. Мы продолжим нашу бескомпромиссную борьбу с коррупционерами, и ни один из них не уйдет от наказания", - указал глава кабинета министров.
Покушение на иракского премьера было совершено в ночь на воскресенье. Резиденция аль-Казыми, расположенная в хорошо укрепленной "зеленой зоне" Багдада, где находятся иностранные посольства и госучреждения, была атакована с помощью заминированных беспилотников. Премьер не пострадал, о чем сам сообщил в Twitter.