Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի առաջին ընթերցումը տեղի կունենա վաղը 11/08/2021 12:21 | ԼՐԱՀՈՍ
Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի առաջին ընթերցումը տեղի է ունենալու նոյեմբերի 9-ին։ Այս մասին հայտնում են Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախումբը.
«Օրինագիծը ներկայացնելու է պահպանողական խորհրդարանական Թիմ Լաութոնը, նպատակն է պաշտոնական ճանաչման և հիշատակության միջոցով ոգեկոչել Հայոց ցեղասպանությունը: Օրինագիծն ունի հիմնական երեք դրույթներ․ առաջին՝ Օսմանյան կայսրության և դրան հարակից տարածքներում 1915-1923թթ․ ընթացքում հայության ջարդերի պաշտոնական որակում՝ որպես ցեղասպանություն, երկրորդ՝ ցեղասպանությունների, այդ թվում Հայոց ցեղասպանության զոհերի ամենամյա ոգեկոչում, երրորդ՝ Հայոց ցեղասպանության և դրան առնչվող մարդու իրավունքների ժամանակակից խախտումների ու պատերազմական հանցագործություների վերաբերյալ կրթության և հանրային տեղեկացվածության խթանում։
Ըստ Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախմբի՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը այդ երկրի համար կարևոր է մի քանի պատճառներով: Նախ՝ օրինագծի ընդունումը կհաստատի Մեծ Բրիտանիայի հավատարմությունը «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և պատժելու մասին» կոնվենցիային և նրա հիմնական արժեքներին։ Երկրորդ՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը, Մեծ Բրիտանիան կամրապնդի իր հավատարմությունը համամարդկային իրավունքների պաշտպանությանը, քանի որ նման մասշտաբի հանցագործությունը չճանաչված թողնելը անպատժելիության վտանգավոր ուղերձ է. անպատիժ հանցագործությունը խրախուսվող հանցագործություն է: Երրորդ՝ Միացյալ Թագավորության, որպես համաշխարհային խաղացողի դերն ու պարտականությունն է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և առաջ մղել Ցեղասպանության ուսումնասիրությունը և մեծացնել մարդկության դեմ հանցագործությունների վերաբերյալ հանրային տեղեկացվածությունը:
Մեծ Բրիտանիան արևմտյան այն սակավաթիվ առաջատար երկրներից է, որը չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, ինչը վկայում է արդարադատության հիմնարար հասկացությունների պահպանման կոպիտ ձախողման մասին: Թիմ Լաոթոնի օրինագիծը Մեծ Բրիտանիային հնարավորություն է տալիս շտկելու անարդարության և անպատժելիության այս ընթացքը:
Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախումբը և ՄԹ հայ համայնքը կոչ են անում կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը՝ բրիտանական արժեքները պաշտպանելու և հայ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության համար։ Հայ դատի հանձնախումբն աշխատում է Թիմ Լաութոնի կողմից ներկայացված օրինագծի անցկացման ուղղությամբ»:

Палата общин Великобритании рассмотрит законопроект о признании Геноцида армян 9 ноября 11/08/2021   12:50  |  Лента новостей
Законопроект о признании Геноцида армян будет рассмотрен в первом чтении в Палате общин Великобритании 9 ноября, сообщает офис Армянский национальный комитет Великобритании.
Резолюцию представит депутат-консерватор Тим Лоутон с целью официального признания и увековечения памяти жертвГеноцида армян.
Сообщается, что законопроект содержит три основных положения: первое - квалификация массовых погромов армян в Османской империи и на сопредельных территориях в 1915-1923 годах  как геноцид, второе - ежегодное поминовение жертв геноцидов, в том числе Геноцида армян, и третье - содействие просвещению и осведомленности общественности о Геноциде армян, связанных с ним нарушениях прав человека и военных преступлениях.
Как отметили в британской комиссии Ай Дата, принятие законопроекта о признании Геноцида армян важно для Великобритании по нескольким причинам. Прежде всего, принятие законопроекта подтвердит приверженность Великобритании "Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него" и ее основным ценностям. Во-вторых, Великобритания, признав Геноцид армян,  укрепит свою приверженность защите общечеловеческих прав, поскольку  оставление непризнанным преступления такого масштаба  - опасный месседж безнаказанности. Преступление без наказания - это поощряемое преступление. В третьих, Соединенное Королевство как актор мирового масштаба обязано признать Геноцид армян, продвигать исследование Геноцида и повысить уровень осведомленности общественности о преступлениях против человечности.
"Великобритания - одна из немногих западных стран, не признавших Геноцид армян, что свидетельствует о грубом провале в соблюдении основных понятий справедливости. Законопроект Тима Лоутона позволяет Великобритании исправить эту несправедливость…", - говорится в заявлении офиса.
Британский комитет Ай Дата и армянская община Великобритании призывают правительство признать Геноцид армян, чтобы защитить британские ценности и права армянского народа.