ՄԱԿ-ի պաշտոնյաները գրավոր ներողություն են հայցել ՀՀ նախագահից (Փաստաթուղթ) 11/05/2021 17:49 | ԼՐԱՀՈՍ
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով ՄԱԿ-ի՝ Կլիմայի փոփոխության քարտուղարությունը պաշտոնական նամակ է հղել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանին՝ ներողություն հայցելով նրան ոչ ճիշտ ազգանունով ներկայացնելու համար։
Հիշեցնենք՝ դա տեղի է ունեցել ՄԱԿ-ի՝ Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի 26-րդ համաժողովի բացման արարողությանը, երբ համաժողովի վարողը ՀՀ Նախագահին ամբիոնի մոտ էր հրավիրել՝ նրան ներկայացնելով այլ ազգանունով՝ «Արմեն Փաշինյան»:
Նախագահականից հաստատեցին մեր տեղեկությունը՝ նշելով, որ նամակում ափսոսանք են հայտնում կատարվածի առնչությամբ և խոստանում միջոցներ ձեռնարկել՝ հետագայում նման սխալներ թույլ չտալու համար: Քարտուղարությունից նաև շնորհակալություն են հայտնել Հայաստանի նախագահին՝ նրա առաջնորդության և կլիմայի փոփոխության դեմ համաշխարհային ջանքերին աջակցելու համար:

Чиновники ООН принесли письменные извинения президенту Армении 11/05/2021 18:14 | Лента новостей
По сведениям “ФактИнфо”, секретариат ООН по климату направил официальное письмо президенту Армении Армену Саркисяну, в котором принес извинения за путаницу с фамилией при представлении его на конференции.
Напомним, случай имел место на 26-ой конференции стран-участниц Рамочной конвенции ООН по изменениям климата. Модератор конференции пригласил президента Армении к трибуне, представив его как "Армена Пашиняна".
Перед тем как начать выступление, Армен Саркисян поправил модератора.
"Спасибо, мистер президент, но моя фамилия — Саркисян", — указал он.
Информацию агентства подтвердили в президентской пресс-службе, отметив, что в письме выражают сожаление по поводу случившегося и обещают принять меры во избежание подобных ошибок в будущем. Секретариат также благодарит президента Армении за содействие усилиям мирового сообщества по борьбе с изменением климата.