Առուշ Առուշանյանին դատարանում դիմավորեցին ծափողջյուններով 11/05/2021 12:22 | Դատական ռեպորտաժներ
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Գնել Գասպարյանի նախագահությամբ, մեկնարկել է Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանի, Լուսինե Ավետյանի և մյուսների վերաբերյալ քրեական գործով դատական նիստը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ նախորդ դատական նիստին Առուշանյանի պաշտպանները միջնորդություն էին ներկայացրել՝ պահանջելով վերացնել Առուշանյանի տեսակցությունների և հեռախոսազանգերի սահմանափակումները, սակայն այն չի քննարկվել, քանի որ Առուշ Առուշանյանի և Լուսինե Ավետյանի վերաբերյալ բոլոր քրեական գործին միացվել է Առուշանյանի վերաբերյալ մյուս քրեական գործը, ուստի դատական նիստը հետաձգվել էր՝ մեղադրող կողմին միջնորդության վերաբերյալ դիրքորոշում հայտնելու հնարավորություն տալու համար։
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Առուշանյանին դատարանում դիմավորեցին ծափողջույններով։ Այսօրվա դատական նիստին կքննարկվի սույն միջնորդությունը, ինչից հետո դատարանը կանցնի դատաքննության փուլ։ Նախատեսված է, որ այսօր դատախազը կհրապարակի մեղադրական եզրակացությունը, ինչից հետո կորոշեն ապացույցների հետազոտման կարգը։ Բացի այդ պաշտպանության կողմը կբարձրացնի Առուշ Առուշանյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը գրավով փոխարինելու, կամ Առուշանյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու հարցը։ Առուշանյանի համար երաշխավորություն կներկայացնեն «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները, որոնք այս պահին արդեն դատարանում են։
Ի դեպ, Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի շենքի դիմաց առավոտվանից բավականին բազմամարդ է։ Առուշանյանի մարտական ընկերները, հարազատները, նրա աջակիցները գտնվում են դատարանի բակում՝ իրենց աջակցությունը հայտնելու համար։
Հիշեցնենք, որ ի սկզբանե դատավոր Գնել Գասպարյանի վարույթում է եղել արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ավարտից հետո հարուցված քրեական գործը՝ «Հայաստան» դաշինքի օգտին քվեարկելու համար ընտրակաշառք տալու վերաբերյալ, ընդ որում, ըստ ՀՔԾ-ի, որպես ընտրակաշառք է ներկայացվել դրամական աջակցությունը։ Սույն գործի շրջանակներում հուլիսի 5-ին ձերբակալվել էր Գորիս համայնքի Քարահունջ բնակավայրի վարչական ղեկավար Լուսինե Ավետյանը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով, 149.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, 154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 154.2-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված արարք կատարելու հատկանիշներով, ապա կալանավորվել, իսկ օրեր անց՝ դատախազի որոշմամբ գրավի դիմաց ազատ արձակվել։ Ավետյանի ցուցմունքի հիման վրա Առուշ Առուշանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 35-154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետի, 38-149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետի և 38-154.2-րդ հոդվածի 3-րդ մասի (քվեարկության գաղտնիությունը խախտելը, ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելը) հատկանիշներով։ Մյուս քրեական գործը, որը միացվել է սույն վարույթին, ավելի վաղ է ուղարկվել դատարան և քննվում էր Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Նապոլեոն Օհանյանի վարույթում։
Սույն գործով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշման համաձայն՝ Ա.Առուշանյանն իր ընտանիքին պատկանող մեկ այլ ՍՊ ընկերությունում 2020թ. հունվար-փետրվար ամիսներին կատարված գույքագրմամբ արձանագրված շուրջ 33,000,000 ՀՀ դրամ պակասորդի վերաբերյալ պարզաբանումներ ստանալու և պատճառված վնասը հատուցելուն հարկադրելու նպատակով 2020թ. փետրվարին ընկերության պահեստ է կանչել ՍՊ ընկերության աշխատակցին և վերջինիս հետ հանդիպման ընթացքում ֆիզիկական բռնություն գործադրելով և բռնություն գործադրելու սպառնալիքով, որպես պատճառված ենթադրյալ վնասի դիմաց փոխհատուցման միջոց՝ աշխատակցից պահանջել է իրեն տրամադրել նրան պատկանող «Նիսսան պայտֆայնդեր» մակնիշի ավտոմեքենան, բանկում գրավադնել կնոջ հարազատներին պատկանող բնակարանը և ստացած վարկային միջոցները տրամադրել իրեն:

Мэра Гориса Аруша Арушаняна встретили в суде аплодисментами 11/05/2021   12:45  |  Лента новостей
В суде общей юрисдикции Сюникской области Армении под председательством судьи Гнела Гаспаряна начались слушания по уголовному делу в отношении мэра Гориса Аруша Арушаняна, Лусине Аветян и других фигурантов.
На предыдущем заседании суда адвокаты Арушаняна представили  ходатайство, требуя отменить ограничения на свидания и телефонные переговоры с Арушаняном, однако оно не было рассмотрено. Дело в том, что все уголовные дела в отношении Аруша Арушаняна  и Лусине Аветян объединены в одно производство с другим уголовным делом против Арушаняна, поэтому судебное заседание было отложено с тем, чтобы предоставить стороне обвинения возможность высказать свою позицию относительно ходатайства.
Как передает корреспондент “ФактИнфо”, Арушаняна в суде встретили аплодисментами. На сегодняшнем судебном заседании планируется рассмотрение упомянутого ходатайства, после чего суд перейдет к этапу судебного следствия.  Ожидается, что сегодня прокурор огласит обвинительное заключение, после чего будет определен порядок исследования доказательств. Помимо этого, сторона защиты поднимет вопрос о замене Арушаняну меры пресечения с заключения под стражу на залог или его освобождение под личное поручительство. За Арушаняна готовы поручиться депутаты от блоак “Армения”, которые уже находятся в суде.
Отметим, что перед зданием суда общей юрисдикции Сюникской области Армении с утра многолюдно. Боевые товарищи, родственники и сторонники Арушаняна собрались во дворе суда, чтобы выразить ему свою поддержку.
Напомним, изначально в ведение судьи Гнела Гаспаряна находилось возбужденное после завершения внеочередных парламентских выборов уголовное дело о даче взятки избирателям  для голосования в пользу блока “Армения”. Причем, согласно ССС, под видом взятки была представлена денежная помощь. В рамках уголовного дела 5 июля сначала была задержана глава общины Караундж Лусине Аветян по подозрению в совершении деяния, предусмотренного пп. 2 и 4 ч. ст. 149, п.2 ч. 2 ст. 149.1, ч. 2 ст. 154.2 и ч.3 ст. 154.2 УК РА. Решение о задержании было обжаловано, однако до того, как суд рассмотрел вопрос о правомерности ее задержания, орган, осуществляющий производство, поспешил предъявить обвинение Аветян и обратился в суд с ходатайством о ее аресте, которое было удовлетворено. Спустя несколько дней решением прокурора Аветян заменили меру пресечения с заключения под стражу на залог.
На основании показания Аветян Арушу Арушаняну было предъявлено обвинение по признакам п.2 ч.4 ст. 35-154.2-, п. 4 ч. 2 ст. 38-149 и ч.3 ст. 38-154.2 УК РА(нарушение тайны голосования, воспрепятствование реализации избирательного права).