Տիգրան Արզաքանցյանը մեղադրվում է՝ իր կրթության մասին փաստաթուղթը կեղծելու մեջ 11/04/2021 13:19 | Քրեական խրոնիկոն
Տիգրան Արզաքանցյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ կրթության մասին փաստաթղթերը կեղծելու դեպքի առթիվ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է «Դատալեքս» դատական-տեղեկատվական համակարգից։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 10-ին ԿԸՀ-ն անվավեր է ճանաչել Տիգրան Արզաքանցյանի գրանցումը՝ ներկայացված փաստաթղթերում ներկայացված անճշտությունների պատճառով։ Բանն այն է, որ օրենքով սահմանված կարգով՝ ընտրություններին կարող են մասնակցել անձինք, որ վերջին չորս տարիներին բնակվում են ՀՀ-ում, մինչդեռ ԿԸՀ-ի հաշվարկներով՝ Արզաքացանցյանը Հայաստանից բացակայել է փաստաղթերի ներկայացման օրվան նախորդող 1461 օրից 1005-ը։ Արզաքանցյանը տեղեկանք էր ներկայացրել, համաձայն որի՝ իբրև ՀՀ-ից բացակայության տարիներին ուսանել է ՌԴ-ում, սակայն տեղեկանքում եղել են անճշտություններ։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, որի շրջանակներում Տիգրան Արզաքանցյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ փաստաթղթեր կեղծելու համար։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին։ Քրեական գործով մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել է, գործն այժմ գտնվում է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի վարությում։
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Տիգրան Արզաքանցյանը 2021 թվականի մայիսի 25-ին Երևան քաղաքի Դավթաշեն վարչական շրջանում գտնվող ՀՀ ՈՍ անձնագրային և վիզաների վարչություն է ներկայացրել իրավունք վերապահող, կեղծ փաստաթուղթ հանդիսացող թիվ 009105 տեղեկանքն այն մասին, որ Տիգրան Գրիշայի Արզաքանցյանը Ռուսաստանի Դաշնության Մոսկվայի տեղեկատվատեխնոլոգիական համալսարան-Մոսկվայի ճարտարապետաշինարարական ինստիտուտում ուսումնառել է 24.02.2018 թվականից մինչև 14.06.2019 թվականն ընկած ժամանակահատվածում՝ այդ կերպ օգտագործելով կեղծ փաստաթուղթ:

Тиграна Арзаканцяна обвиняют в подделке документов об образовании 11/04/2021   13:57  |  Криминальная хроника
Тиграну Арзаканцяну предъявлено обвинение в подделке документов об образовании. Об этом “ФактИнфо” стало известно из сообщения на портале судебной информации "Даталекс".
Напомним, 10 июня Центральная избирательная комиссия (ЦИК) признала недействительной регистрацию Тиграна Арзаканцяна из-за неточностей в представленных документах. Дело в том, что по закону в выборах могут принять участие лица, которые последние четыре года проживали в Армении. Между тем, по подсчета ЦИК, Арзаканцян находился за пределами Армении 1005 из 1461 дня, предшествовавшего дню подаче документов. Арзаканцян представил справку, согласно которой он якобы в годы пребывания за рубежом, якобы проходил обучение в РФ, однако в справке были неточности.
По факту было возбуждено уголовное дело, в рамках которого Тиграну Арзаканцяну предъявлено обвинение по части 1 статьи 325 УК РА за подделку документов. С него взята подписка о невыезде. Обвинительное заключение по уголовному делу уже утверждено, дело в ведении суда общей юрисдикции Еревана.
Согласно обвинительному заключению, Тигран Арзаканцян 25 мая 2021 года представил в паспортно-визовое управление Полиции Армении поддельные справки о том, что он учился в Московском информационно-технологическом университете с 24 февраля 2018 года по 14 июня 2019 года.