ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներին հյուրընկալել են «Հայաստան» խմբակցության անդամները 11/04/2021 15:14 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը եւ խմբակցության ներկայացուցիչները նոյեմբերի 4-ին հանդիպել են ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենի եւ Բորիանա Աբերգի հետ:
Սեյրան Օհանյանն անդրադարձել է 44-օրյա պատերազմին եւ դրա հետեւանքներին: Խմբակցության ղեկավարի կարծիքով՝ միջազգային հարթակներում պետք է բարձրաձայնել, որ պատերազմը ոտնձգություն էր Արցախի ժողովրդի՝ իր պատմական հայրենիքում ապրելու եւ արարելու իրավունքի դեմ: Ընդգծվել է, որ ադրբեջանաթուրքական տանդեմը պատերազմի ընթացքում հանցագործություններ է կատարել արցախահայության նկատմամբ, օգտագործել արգելված զինամթերք, մինչ օրս շարունակում է պղծել պատմամշակութային արժեքները: Սեյրան Օհանյանն անթույլատրելի է համարել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժումը, ինչն արվում է հեռահար նպատակներով:
Կիմո Կիլյունենի խոսքով՝ երբ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը ԵԽ-ին անդամակցում էին, հստակ էր, որ միայն խաղաղ ճանապարհով է խնդրի լուծումը նախատեսվում: «Մենք մտահոգված ենք պատերազմական իրավիճակով, մարդու իրավունքների խախտումներով»,-ասել է համազեկուցողը:
Խմբակցության անդամներն անդրադարձել են մեր երկրում ժողովրդավարական գործընթացներին, խոսքի ազատության հիմնախնդիրներին, դատաիրավական ոլորտի բացթողումներին, Ընտրական օրենսգրքում կատարված փոփոխություններին: Արամ Վարդեւանյանն անդրադարձել է, մասնավորապես, ընդդիմադիր պատգամավորների նկատմամբ հարուցված քրեական գործերի անթույլատրելիությանը՝ դա դիտարկելով պատգամավորի անձեռնմխելիության իրավունքի խախտում: Նա անընդունելի է համարել ԸՕ-ի փոփոխություններն անմիջապես ընտրությունների նախաշեմին: Պատգամավորը կարծիք է հայտնել, որ թեպետ ԸՕ-ում փոփոխություններ արվել են, սակայն հստակ չեն հատկապես ընտրարշավին, կուսակցությունների ֆինանսավորմանը վերաբերող կարգավորումները:

Сейран Оганян на встрече с содокладчиками мониторинговой комиссии ПАСЕ коснулся 44-дневной войны и ее последствий 11/04/2021   15:24  |  Лента новостей
Руководитель парламентской фракции “Армения” Сейран Оганян и члены фракции 4 ноября встретились с содокладчиками мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении Кимо Кильюненом и Борианной Аберг. Подробности передает пресс-служба парламента Армении.
С.Оганян коснулся 44-дневной войны и ее последствий. По его мнению, на международных площадках следует озвучить, что война явилась посягательством на право народа Арцаха жить и созидать на своей исторической родине. Подчеркнуто, что азербайджано-турецкий тандем в ходе войны совершил преступления против арцахских армян, применил запрещенное оружие, продолжает осквернять историко-культурные ценности Арцаха. С.Оганян счел недопустимым вторжение вооруженных сил Азербайджана на суверенную территорию Республики Армения, преследующее далеко идущие цели.
По словам Кимо Кильюнена, вхождение Армении и Азербайджана в Совет Европы однозначно предполагало необходимость исключительно мирного   решения проблемы. “Мы обеспокоены военной ситуацией, нарушениями прав человека”, - отметил он.
Члены фракции коснулись демократических процессов в РА, вопросов свободы слова, недостатков судебно-правовой сферы, изменений в Избирательном кодексе. А.Вардеванян, в частности, затронул недопустимость возбуждения уголовных дел против депутатов оппозиции, посчитав это нарушением депутатского права на неприкосновенность. Он счел неприемлемыми поправки в Избирательный кодекс накануне выборов. Депутат выразил мнение, что, несмотря на внесение изменений в ИК, порядок проведения избирательной кампании, финансирования партий недостаточно ясен.