ԱԽՔ-ն պատասխանատվության պետք է ենթարկվի. Արման Թաթոյանը դիմել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով 11/03/2021 12:51 | ԼՐԱՀՈՍ
Այդ պաշտոնատար անձը գերազանցել է իր լիազորությունները։ Ո՞վ է նրան իրավունք տվել մարդու իրավունքների պաշտպանի փոփոխության հարց քննարկել։ Մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ անդրադառնալով ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի այն հայտարարությանը, թե ՄԻՊ-ի հայտարարությունները քաղաքական բնույթի են, և նրանք առաջադրելու են ՄԻՊ-ի իրենց թեկնածուին։
Արման Թաթոյանը նկատեց՝ դա բացահայտ ոտնձգություն է ՄԻՊ անկախ հաստատության նկատմամբ, այն էլ գործադիր իշխանության բարձրադիր պաշտոնատար անձի կողմից։
«Քանի որ Հայաստանում կա մարմին, որը հանրային ծառայողի վարքագծի կանոնների խախտումների համար հարուցում է վարույթներ, պաշտոնապես դիմել եմ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով։ Այդ մարդն իր հայտարարությունների համար պետք է պատասխանատվության ենթարկվի, որ ապահովվի Հայաստանի ՄԻՊ-ի անխափան, անկաշկանդ ու անկախ աշխատանքը հետագայում»,-ասաց Արման Թաթոյանը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նաև նշեց, որ այդ պաշտոնյան այն անձը չէ, որ ժամանակ հատկացներ ու մանրամասն անդրադառնար նրա հայտարարությանը, բայց քանի որ հետևողական աշխատանք է տարվում վարկաբեկելու ՄԻՊ-ի աշխատանքը, Արման Թաթոյանն անդրադարձավ մի քանի հարցի։
«Ի՞նչ է ասում այդ պաշտոնատար անձը, որ ես ընդհանրապես անաչառ չեմ, և քաղաքական հայտարարություններ եմ անում։ Ծիծաղելի է, որովհետև դրանից մեկ կամ երկու օր առաջ Վենետիկի հանձնաժողովն ասում է, որ ՄԻՊ-ն առանցքային դերակատար է երկրում՝ մարդու իրավունքների ժողովրդավարության զարգացման համար»,-նշեց մարդու իրավունքների պաշտպանը։
Վերջինս հիշեցրեց՝ դեռ 2018թ.-ին՝ հեղափոխության ամիսներին, անձամբ կապի մեջ էր այսօրվա բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետո։ Նրանք նամակագրությամբ Արման Թաթոյանին էին ուղարկում բերման ենթարկվածների անուն-ազգանուններ, որ այցել էի նրանց. «Այդ ժամանակ ես անաչառ է՞ի, հիմա դադարե՞լ եմ անաչառ լինել։ Երբ Արմեն Գրիգորյանին ձերբակալել էին, գիշերվա 3-ին այցելեցի այնտեղ։ Նշանակում է՝ այդ ժամանակ անաչառ էի, բայց հիմա երբ պաշտոնյա են դարձել, հիմա անաչառ չե՞մ»,-ասաց Արման Թաթոյանը։

“Секретаря Совбеза должны привлечь к ответственности”: Татоян обратился в Комиссию по предупреждению коррупции 11/03/2021   13:44  |  Лента новостей
Омбудсмен Армении Арман Татоян прокомментировал слова секретаря Совета безопасности РА Армена Григоряна о том, что заявления Защитника прав человека носят политический характер и что правящая сила намерена выдвинуть своего кандидата на пост ЗПЧ.
“Этот чиновник превысил свои полномочия. Кто ему дал право обсуждать вопрос замены Защитника прав человека”, - заявил Арман Татоян на пресс-конференции в среду, 3 ноября.
Татоян назвал это явным посягательством на независимый институт Защитник прав человека, да еще со стороны высокопоставленного чиновника от исполнительной власти.
“Так как в Армении есть орган, который инициирует производство за нарушение правил поведения публичного служащего, я официально обратился в Комиссию по предупреждению коррупции. Этот человек должен быть привлечен к ответственности за свои заявления, чтобы обеспечить бесперебойную, беспрепятственную и независимую работу ЗПЧ в будущем” , - сказал Арман Татоян.
По его словам, ввиду того, что ведется последовательная работа по дискредитации деятельности ЗПЧ, Арман Татоян коснулся некоторых вопросов.
“Какие заявления делает чиновник? Он говорит, что я вовсе не беспристрастен и выступаю с политическими заявлениями. Это смешно, потому что  за день или два до этого Венецианская комиссия заявляет, что омбудсмен играет ключевую роль в стране в плане развития демократии и прав человека”, - указал Татоян.
Омбудсмен напомнил, что еще  во время революции 2018 года поддерживал связь с сегодняшними высокопоставленными чиновниками; они отправляли ему письма с данными о подвергнутых приводу гражданах, чтобы он навестил их.
“Тогда я был беспристрастным, теперь перестал быть таковым?!Когда задержали Армена Григоряна, я в три часа ночи отправился туда. Выходит, тогда я был непредвзятым, но теперь в бытность их чиновниками я не беспристрастен”, - сказал Арман Татоян.