Դավիթ Բեկում ադրբեջանցիներն անգամ բնակիչների այգիներին են վնասներ պատաճառել. Թաթոյան 11/03/2021 11:55 | ԼՐԱՀՈՍ
Ներքին Խնձորեսկի բնակիչների ապրուստը, արոտավայրերն ամբողջությամբ ադրբեջանական վերահսկողության ներքո են։ Այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Նման պայմաններում մարդիկ չեն կարողանում նորմալ օգտվել այդ տարածքներից, գյուղատնտեսությամբ զբաղվել։ Ադրբեջանական զինված ուժերի առկայության առաջին վտանգը մարդկանց կյանքի իրավունքի խախտումն է։
Արման Թաթոյանը նշեց, որ նույն իրավիճակն է նաև Դավիթ Բեկ գյուղում.
«Այստեղ անգամ դեպքեր ունենք, որ մարդկանց այգիներին են վնասներ պատաճառվել։ Ունենք նաև այգիների վնասների հաշվարկները։
Հարց է առաջանում՝ մեր համաքաղաքացիներին ո՞վ է հատուցելու։ Դավիթ Բեկում մեկ այլ խնդիր էլ ունենք։ Ադրբեջանական դիրքն անմիջապես գերեզմանոցի գլխավերևում է, և այդ հատվածում նույնիսկ կրակոցներ են եղել պատերազմի ժամանակ»,-նշեց մարդու իրավունքների պաշտպանը։
Վերջինս հավելեց, որ Ներքին Հանդում դպրոցն ընդամենը մի քանի հարյուր մետր է հեռու ադրբեջանական զինված ուժերի դիրքերից։ Արման Թաթոյանն ընդգծում է՝ սա երեխաների իրավունքների խախտում է։

В селе Давид Бек азербайджанцы даже повредили сады местных жителей – омбудсмен Армении 11/03/2021   12:42  |  Лента новостей
Пастбища, служащие источником пропитания для жителей села Неркин Хндзореск, оказались полностью под азербайджанским контролем, заявил омбудсмен Армении Арман Татоян на пресс-конференции в среду, 3 ноября.
Защитник прав человека указал, что в подобных условиях люди не могут нормально пользоваться этими участками, занимать сельским хозяйством. Первая угроза присутствия азербайджанских вооруженных сил – это нарушение права людей на жизнь.
Татоян указал, что аналогичная ситуация сложилась и в селе Давид Бек.
“Здесь даже имели место случаи, когда вредили садам местных жителей. Имеются данные подсчета урона, нанесенного садам. Кто должен возместить нашим соотечественникам ущерб? В Давид Беке возникли и другие проблемы. Азербайджанский пост расположен прямо над кладбищем. На этом участке во время войны даже случалась стрельба”, - сообщил омбудсмен Армении.
Омбудсмен добавил, что школа в селе Неркин Ханд расположена всего в нескольких сотнях метров от азербайджанских вооруженных сил. Арман Татоян подчеркнул, что это нарушение прав детей.