«Վնգստացող դատավորներ» արտահայտության համար Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ վարույթ կհարուցվի ու կենթարկվի պատասխանատվության 11/01/2021 13:23 | ԼՐԱՀՈՍ
2019 թվականին հուլիսին Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած «վնգստացող դատավորներ» սկանդալային արտահայտությունը մինչ օրս չի մոռացվել, և ժամանակ առ ժամանակ հիշեցվում է տարբեր հանրային գործիչների կողմից։
Սակայն փաստն այն է, որ բացի քաղաքական քննարկումներից՝ այն հանգեցրել է նաև որոշակի իրավական գործընթացների։ Մասնավորապես «Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգից տեղեկանում ենք, որ դեռևս 2019 թվականին «Քաղաքացիական գիտակցություն» ազատական հասարակական կազմակերպության կողմից դիմում էր ներկայացվել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով՝ պահանջելով արձանագրել, որ Նիկոլ Փաշինյանը, նշված արտահայտությունը կատարելով, թույլ է տվել էթիկայի կանոնների խախտում։ Հանձնաժողովը վարույթ չէր ընդունել դիմումը, և նույն ՀԿ-ն այդ գործողությունը վիճարկել էր դատարանում՝ խնդրելով պարտավորեցնել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին նշված փաստով հարուցել վարույթ։
Եվ ահա շուրջ երկու տարի անց այս դատական վեճը ստացել է իր վերջնական հանգուցալուծումը։ Հիշեցնենք, որ առաջին ատյանի դատարանը դեռեւս 2020թ․ օգոստոսի 24-ի վճռով բավարարել էր «Քաղաքացիական գիտակցության» հայցը, այնուհետև Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը վճիռը բողոքարկել էր վերաքննիչ ատյանում, որը 2021թ․ մայիսի 26-ի որոշմամբ առաջին ատյանի վճիռը թողել էր անփոփոխ։ Այնուհետև Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը ներկայացրել էր վճռաբեկ բողոք, սակայն 2021թ․ սեպտեմբերի 15-ին Վճռաբեկ դատարանը մերժել էր Հանձնաժողովի բողոքը վարույթ ընդունելը՝ վերջնականապես լուծելով այս դատական վեճը։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ այսպիսով՝ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը ստիպված է լինելու վարույթ հարուցել Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ՝ «վնգստացող դատավորներ» արտահայտության համար ու նրան ենթարկել պատասխանատվության։

За фразу о “скулящих судьях”: КПК будет вынуждена возбудить производство в отношении Пашиняна 11/01/2021   13:57  |  Лента новостей
Скандальная фраза Никола Пашиняна о “скулящих судьях”, прозвучавшая из его уст в июле 2019 года до сих пор не забыта, и о ней время от времени напоминают разные общественные деятели.
Однако, помимо политических дискуссий, факт, что высказывание повлекло за собой правовые процессы. В частности, как стало известно из сообщения на портале судебной информационной системы “Даталекс”, еще в 2019 году либеральная общественная организация “Гражданское сознание” подала заявление в комиссию по предупреждению коррупции, требуя зафиксировать, что Никол Пашинян допустил в этом высказывании нарушение правил этики. Комиссия не приняла к производству заявление, и та же общественная организация оспорила данное действие в суде, попросив обязать Комиссию по предупреждению коррупции возбудить производство по указанному факту.
И вот спустя почти два года упомянутый судебный спор был окончательно разрешен. Напомним, суд первой инстанции еще решением от 24 августа 2020 года удовлетворил иск “Гражданского сознания”. После этого Комиссия по предупреждению коррупции обжаловала решение в апелляционной инстанции, которая решением от 26 мая 2021 года оставила постановление суда первой инстанции без изменений. Затем Комиссия по предупреждению коррупции подала кассационную жалобу, но 15 сентября 2021 года Кассационный суд отказал в принятии ее к производству, окончательно разрешив судебный спор.
Таким образом, как стало известно “ФактИнфо”, Комиссия по предупреждению коррупции будет вынуждена возбудить производство в отношении Никола Пашиняна за фразу “скулящие судьи” и привлечь его к ответственности.
09:54 31/08/2021  |  Лента новостейПашинян уходит в краткосрочный отпуск
17:05 06/08/2021  |  Лента новостейСостав учредителей “Гражданского договора” постепенно покидает своего “фюрера” - Баграт Есаян