Աղվան Հովսեփյանի գործով դատավոր Դավիթ Արղամանյանին ինքնաբացարկի միջնորդություն է ներկայացվել. նա պատրաստ է կայացնել իշխանահաճո որոշում․ փաստաբան 11/01/2021 13:46 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի փաստաբանը ինքնաբացարկի միջնորդություն է ներկայացվել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանին դատավոր Դավիթ Արղամանյանին, որին մակագրվել էր Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը ևս երկու ամսով երկարացնելու միջնորդության քննությունը։
Պաշտպանության կողմը պատահական չի համարում Աղվան Հովսեփյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ միջնորդությունը Դավիթ Արղամանյանին մակագրելը։
«Ոչինչ պատահական չի լինում այն քրեական գործերով, որոնք ունեն քաղաքական երանգ, իսկ ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ պարոն Հովսեփյանի նկատմամբ իրականացվող հետապնդումը որևէ աղերս չունի իրավաբանության հետ, հետևաբար, այստեղ առկա են քաղաքական դրդապատճառներ։ Ինչ վերաբերում է դատավոր Դավիթ Արղամանյանին, ապա այն, որ վերջինս է քննելու պարոն Հովսեփյանի խափանման միջոցի հարցը, բնականաբար, որևէ պատահականություն չկա։ Շատ հստակ է, որ պարոն Հովսեփյանի կալանքը պետք է լսի մի անձնավորություն, որը պատրաստ է իշխանությունների համար կայացնել որոշում, որը հաճո է իշխանություններին»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը՝ հավելելով, որ արդեն կանխատեսելի է, թե ինչ որոշում կկայացնի Արղամանյանը։
Ալեքսանյանի դիտարկմամբ՝ պաշտպանության կողմն ունի փաստարկներ, որոնք վկայում են այն մասին, որ Դավիթ Արղամանյանը չի կարող այս գործով լինել անաչառ, օբյեկտիվ և անկողմնակալ, քանի որ Արղամանյանը մինչև դատավոր դառնալը բազմիցս հանդես է եկել քաղաքական գրառումերով, քննադատել դատական համակարգը՝ այն անվանելով կոռումպացված։
«Պարոն Հովսեփյանը հանդիսանում է նախկին երկու իրավական համակարգերի ղեկավարը, նախկինում զբաղեցրել է գլխավոր դատախազի և ՔԿ նախագահի պաշտոնը։ Հետևաբար, եթե առաջնորդվենք պարոն Արղամանյանի տրամաբանությամբ և հիմք ընդունենք նրա կարծիքը, ապա ստացվում է, որ պարոն Հովսեփյանը ևս կոռումպացված է»,- նշեց Ալեքսանյանը՝ հավելելով, որ անկողմնակալ դիտորդի մոտ Դավիթ Արղամանյանը չի կարող երևալ որպես օբյեկտիվ և անաչառ դատարան։
Բացի այդ՝ Արղամանյանն ունեցել է կոնկրետ քաղաքական կողմնորոշում, եղել է «Իմ քայլը» խմբակցության իրավախորհրդատուն։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ դատարանն արդեն հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ ինքնաբացարկի միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու։ Այն կհրապարակվի այսօր։
Աղվան Հովսեփյանը նիստին չի մասնակցել, քանի որ գտել են, որ Աղվան Հովսեփյանը չպետք է մասնակցի այս դատավորի նախագահությամբ քննարկվող հարցին։

Защита экс-генпрокурора Армении Агвана Овсепяна требует отвода судьи Давида Аргаманяна 11/01/2021   14:29  |  Лента новостей
Защита подала ходатайство об отводе судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Аргаманяна, которому на рассмотрение поступило прошение о продлении бывшему генеральному прокурору, экс-председателю Следственного комитета Армении Агвану Овсепяну меры пресечения в виде заключения под стражу еще на два месяца.
Сторона защиты не считает случайным тот факт, что ходатайство о мере пресечения в отношении Овсепяна поступило на рассмотрение к судье Давиду Аргаманяну.
“Ничего случайно по уголовному делу с политической подоплекой не происходит. Ни для кого не секрет, что осуществляемое в отношении господина Овсепяна преследование не имеет ничего общество с юриспруденцией, следовательно, тут налицо политические мотивы. Что касается судьи Давида Аргаманяна, то, естественно, нет ничего случайного в том, что он будет рассматривать вопрос о мере пресечения г-ну Овсепяну. Совершенно ясно, что ходатайство об аресте г-н Овсепяна должен заслушать тот, кто готов выносить угодные власти решения”, - заявил в беседе с “ФактИнфо” адвокат Эрик Алексанян. Он назвал предсказуемым решение, которое вынесет Аграманян.
По словам адвоката, сторона защиты располагает доводами, свидетельствующими о том, что Давид Аргаманян не может быть беспристрастным, объективным и непредвзятым по этому делу, так как он до того, как стал судьей, выступал с политическими заявлениями, критиковал судебную систему, называя ее коррумпированной.
Кроме того, адвокат заявил о конкретной политической ориентации судьи, указав, что Аграманян ранее был юрисконсультом фракции “Мой шаг”.
Алексанян сообщил, что Овсепян не участвовал в заседании, так как они посчитали, что он не должен участвовать в слушаниях по вопросу, рассматриваемому под председательством упомянутого судьи.