Ուրբաթ 10 / 18 / 2024
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովում ՀՀ ներկայացուցիչ Գեղամ Վարդանյանի անվան շուրջ կրկին սկանդալներ են պտտվում։
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ ներկայումս քննարկվում է Գ. Վարդանյանին հետ կանչելու հարցը։
Հիշեցնենք, որ աա Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) ներքին շուկաների, տեղեկատվայնացման և տեղեկատվահաղորդակցական տեխնոլոգիաների հարցերով Կոլեգիայի անդամ (Նախարար) է նշանակվել 2019 թվականի դեկտեմբերի 20-ին, իսկ 2020 թվականի փետրվարից անցել իր պարտականությունների կատարմանը։ Նրա պաշտոնավարումը մշտապես դժգոհությունների տեղիք է տվել։ Չնայած Վարդանյանի ներկայացուցիչները ժամանակին հերքում էին տեղեկությունները, որ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովում Վարդանյանի աշխատանքից դժգոհություններ, կան, սակայն «Փաստինֆո»-ն հրապարակել էր ՌԴ ֆինանսների նախարարի տեղակալի՝ դեռեւս 2020 թվականի գրությունից մի հատված՝ ի հաստատումն մեր տեղեկությունների։
Ներկայումս քննարկվում է Գ. Վարդանյանի փոխարեն այլ նշանակում անելու հարցը։ «Փաստինֆո»-ն փորձել է այս տեղեկությունը ճշտել կառավարությունից. Վարչապետի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի ստորաբաժանումից ուղղորդել են դեպի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի աշխատակազմ, որտեղ էլ խոստացել են ճշտել։
Պաշտոնական պատասխանը կհրապարակենք՝ այն ստանալու դեպքում։
Ի դեպ, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մեր աղբյուրները հաղորդում են նրա կողմից նաեւ կատարված սկանդալային նշանակման մասին։ Մասնավորապես՝ 44 օրյա պատերազմի ավարտից հետո՝ 2021 թվականի փետրվարին, Վարդանյանն աշխատանքի է ընդունել ռուսաստանաբնակ ադրբեջանցու՝ Հուսեյնովային, որից կարճ ժամանակ անց նա գնացել է հղիության արձակուրդի։
Ասել է թե՝ Գ.Վարդանյանն իր պաշտոնն օգտագործելով ծառայություն է մատուցել ադրբեջանցուն։
«Փաստինֆո»-ն ակնկալում է, որ այս հարցի վերաբերյալ եւս կտրվի պաշտոնական տեղեկատվություն, պարզաբանում։

Пятница 10 / 18 / 2024
Вокруг имени представителя Армении в Евразийской экономической комиссии Гегама Варданяна вновь крутятся скандалы. По сведениям “ФактИнфо”, в настоящее время обсуждается вопрос об отзыве Г. Варданяна.
Напомним, он был назначен членом Коллегии (министром) по внутренним рынкам, информатизации и информационно-коммуникационным технологиям 20 декабря 2019 года, а с февраля 2020 года приступил к исполнению обязанностей. Его работа всегда давала поводы для недовольства. Несмотря на то, что в свое время представители Варданяна опровергали информацию о недовольстве работой Варданяна в Евразийской экономической комиссии, однако ИА “ФактИнфо” опубликовало отрывок из письма министра финансов РФ еще от 2020 года в подтверждение имеющихся сведений.
В настоящее время обсуждается вопрос о замене Г. Варданяна. ИА “ФактИнфо” обратилось за уточнениями в правительство. Отдел по связям с общественностью аппарата премьер-министра перенаправил обращение в аппарат вице-премьер Мгера Григоряна, где обещали уточнить информацию.
Агентство опубликует официальный ответ в случае его получения.
Кстати, наши источники в Евразийской экономической комиссии сообщают также о произведенном им скандальном назначении. В частности, после окончания 44-дневной войны, в феврале 2021 года, Варданян принял на работу проживающую в России азербайджанку Гусейнову. Вскоре после этого она ушла в декретный отпуск.
Иными словами, Г. Варданян, воспользовавшись своей должностью, оказал услуги азербайджанцу.
“ФактИнфо” ожидает, что официальная информация, разъяснения будут предоставлены и касательно данного вопроса.