Աղվան Հովսեփյանին արգելել են տեսակցել անգամ թոռների հետ. սա արդեն իրավական բեսպրեդել է 10/28/2021 12:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ նման ծավալի կիրառված իրավունքի սահմանափակումը և առհասարակ նրա նկատմամբ իրականացվող հետապնդումը զուրկ է իրավական ողջամտությունից. Նման հայտարարություն է արել Հայաստանի նախկին գլխավոր դատախազ, քննչական կոմիտեի նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի պաշտպաններից Էրիկ Ալեքսանյանը՝ շինծու որակելով Աղվան Հովսեփյանին առաջադրված մեղադրանքները։
«Աղվան Հովսեփյանի գործով պաշտպանության կողմը ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությանը միջնորդել էր վերացնել ընտանիքի անդամների և մերձավոր ազգականների մասով կիրառված տեսակցությունների սահմանափակումը, սակայն քննիչն ամբողջությամբ մերժել է այդ միջնորդությունը՝ պատճառաբանելով, թե իբր մերձավոր ազգականների և ընտանիքի անդամների հետ տեսակցությունները կարող են խոչընդոտել գործով օբյեկտիվ ճշմարտությունը բացահայտելուն։
Նշվածից ակնհայտ է, որ Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ նման ծավալի կիրառված իրավունքի սահմանափակումը և առհասարակ նրա նկատմամբ իրականացվող հետապնդումը զուրկ է իրավական ողջամտությունից, քանզի անհնար է պատկերացնել, թե ինչպես Աղվան Հովսեփյանը կարող է օրինակ իր թոռնիկների հետ տեսակցելիս քննության համար խոչընդոտներ ստեղծել։
Սա ոչ այլ ինչ է, քան մարդասիրության և օրինականության սկզբունքների լրջագույն ոտնահարում։
ՀՔԾ-ի նման վարքագիծը թույլ է տալիս պնդելու, որ Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ հարուցված հետապնդումն ունի քաղաքական դրդապատճառներ, քանզի նման մասշտաբի իրավական բեսպրեդելը բնորոշ է միայն ու միան այն գործերին, որոնք իրենց մեջ քաղաքական երանգ են պարունակում։
Հասարակությանը տեղեկացնենք նաև, որ քննության արդեն իսկ սկզբնական փուլում պաշտպանները բազմաթիվ միջնորդություններ են ներկայացրել քննիչին, որոնք նպատակ են հետապնդել հերքել Աղվան Հովսեփյանին առաջադրված մեղադրանքները, սակայն քննություն իրականացնող մարմինը խուսափում է դրանց հիման վրա քննություն կատարել, քանզի ակնհայտ է, որ նման պայմաններում անհնարին է լինելու պահել իրենց իսկ կարած շինծու մեղադրանքները»,-գրել է նա։

Агвану Овсепяну запретили видеться даже с внуками: адвокат назвал происходящее правовым беспределом 10/28/2021   13:07  |  Лента новостей
Сторона защиты по делу бывшего генерального прокурора, экс-председателя СК Армении Агвана Овсепяна обратилась в Специальную следственную службу с ходатайством о снятии  ограничения на свидание с членами семьи и близкими родственниками, но следователь полностью отклонил его. Об этом сообщил адвокат экс-генпрокурора Эрик Алексанян.  Адвокат сообщил, что свое решение следователь мотивировал тем, что свидания с членами семьи и близкими родственниками могут помешать раскрытию объективной правды по делу.
“Из упомянутого становится очевидно, что подобный объем примененных ограничений и осуществляемое в отношении Агвана Овсепяна преследование в целом лишено юридического здравого смысла, поскольку невозможно представить, например, как может Агван Овсепян в ходе свидания с внуками чинить следствию препятствия”, - написал адвокат.
Это, по словам юриста, не что иное, как серьезнейшее попрание принципов гуманизма и законности.
"Подобное поведение ССС позволяет утверждать, что инициированное в отношении Агвана Овсепяна преследование имеет под собой политические мотивы, так как правовой беспредел подобного масштаба характерен только и только для тех дел, в которых есть политическая подоплека”, - указал адвокат.
"Также ставлю общественность в известность о том, что адвокаты уже на начальном этапе следствия обращались к следователю с многочисленными ходатайствами, которые имели целью отмести предъявленные Агвану Овсепяну обвинения, однако следственный орган уклоняется от провеения расследования на их основании, поскольку очевидно, что в подобных условиях невозможно будет отстаивать сфабрикованные, шитые белыми нитками, обвинения”, - добавил он.